1. Tryb i typ studiów
Studia na kierunku Zarządzanie międzynarodowe możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku zarządzanie międzynarodowe: matematyka, mikroekonomia, nauki o organizacji, finanse, audyt wewnętrzny.
Zarządzanie międzynarodowe jest kierunkiem cieszącym się rosnącą popularnością, a wpływ na zainteresowanie mają zmiany jakie zachodzą we współczesnym biznesie.
To kierunek przede wszystkim dla tych, którzy planują rozwijać kompetencje w zakresie rozwiązywania problemów, pracy zespołowej, szczególnie w zakresie współpracy z osobami i organizacjami wywodzącymi się z różnych kultur.
Studia kładą największy nacisk na pozyskanie umiejętności budowania, wdrażania i kontroli strategii przedsiębiorstw oraz instytucji publicznych działających w skali międzynarodowej i globalnej.
Co za tym idzie, przestrzeń uniwersalnych kompetencji zarządczych zostaje poszerzona o nowe elementy, szczególnie te o znaczeniu międzynarodowym i międzykulturowym.
Zarządzanie międzynarodowe to kierunek o dość szerokim programie kształcenia. Studenci zaznajamiają się z zarządzaniem międzykulturowym, negocjacjami w biznesie międzynarodowym, badaniem rynków międzynarodowych, przedsiębiorczością międzynarodową.
Ponadto, poznają międzynarodowe standardy jakości, strategie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw międzynarodowych, a także zasady zarządzania zasobami ludzkimi w międzynarodowych firmach.
Zarządzanie międzynarodowe jest kierunkiem stosunkowo młodym, ale coraz częściej pojawiającym się w katalogach edukacyjnych. Można go spotkać w różnych formach i trybach. Niektóre uczelnie proponują kształcenie tylko na jednym stopniu, jak również w jednym trybie nauki.
3. Dla kogo ten kierunek
Współcześnie, w dobie powstawania nowych przedsiębiorstw, otwierania się na rynki zagraniczne i co z tego wynika wzmożonej współpracy międzynarodowej, nieustannie wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów doskonale orientujących się w gospodarce, polityce i kulturze międzynarodowej i potrafiących zarządzać przedsiębiorstwami współpracującymi z zagranicznymi kontrahentami.
W związku z tym nikogo nie powinien dziwić fakt, że w ofertach uczelni wyższych pojawia się wiele ciekawych kierunków oscylujących wokół stosunków międzynarodowych.
Jednym z ciekawszych i niezwykle perspektywicznych jest zarządzanie międzynarodowe. Program tych nowatorskich studiów skierowany jest do wszystkich osób o zdolnościach przywódczych i oraz wszechstronnych i wielopłaszczyznowych zainteresowaniach związanych z kwestiami międzynarodowymi.
Jeżeli więc ten opis idealnie do ciebie pasuje, to powinieneś wziąć udział w rekrutacji na ten perspektywiczny kierunek!
4. Gdzie studiować Zarządzanie międzynarodowe
Jakie uczelnie w Polsce oferują kierunek Zarządzanie międzynarodowe: