1. Tryb i typ studiów
Studia na kierunku Zarządzanie w administracji publicznej możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku zarządzanie w administracji publicznej: zarządzanie publiczne, organizacja urzędów organów administracji publicznej, zarządzanie zasobami ludzkimi w administracji, komunikacja z otoczeniem, Public Relations.
Zarządzanie w administracji publicznej jest kierunkiem, w którym łączą się zagadnienia z zakresu zarządzania, ekonomii i prawa. Pomimo tego, że studia nastawione są na tematykę związaną z funkcjonowaniem administracji publicznej, to w ich toku można nabyć umiejętności, które można wykorzystać także w innych sferach, między innymi w polityce.
Program studiów kierunku Zarządzanie w administracji publicznej wydaje się dość szeroki, a ponadto uczelnie prowadzące ten kierunek bardzo często poszerzają go o nowe przedmioty. W toku nauki studenci zaznajamiają się z takimi zagadnieniami jak: integracja i budowanie zespołu, zarządzanie ludźmi, zarządzanie projektami, zarządzanie zmianą.
Ponadto, w programach występują takie przedmioty jak: ustrój samorządu terytorialnego, elementy prawa urzędniczego, prawo zamówień publicznych, psychologia podejmowania decyzji. Każda szkoła wyższa realizująca kształcenie indywidualnie modyfikuje program, poszerzając go o różne przedmioty, z zakresu różnych dyscyplin.
Różnice pomiędzy uczelniami widoczne są także w zakresie prowadzenia kształcenia. Niektóre oferują kształcenie w trybie stacjonarnym, niektóre w trybie niestacjonarnym, a jeszcze inne dają wybór, realizując kierunek w każdej formie.
Warto pamiętać o tym, że w aspekcie merytorycznym, czyli zdobywanej wiedzy nie zachodzą różnice między studiami stacjonarnymi i niestacjonarnymi. Różnica polega jedynie na tym, że studia stacjonarne polegają na odbywaniu zajęć od poniedziałku do piątku, od godzin porannych, a studia niestacjonarne zazwyczaj w weekendy.
3. Dla kogo ten kierunek
Genezy słowa „administracja” należy szukać w łacińskim „ministrare”, czyli kierować, pomagać. Choć termin ten ma wiele definicji to u podstaw każdej z nich znajdują się działania na rzecz dobra wspólnego i w służbie misji publicznej.
Administracja publiczna jest nieodłącznym elementem funkcjonowania państwowości, dlatego też z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z tego obszaru, którzy doskonale orientowaliby się w zarządzaniu i nadzorowaniu organów administracji publicznej.
Jako odpowiedź na tego typu potrzeby stawiane przez współczesny rynek prac, powstał niezwykle interesujący i zarazem perspektywiczny kierunek studiów, zarządzanie w administracji publicznej.
Jeżeli więc chciałbyś zdobyć wszechstronne i wielopłaszczyznowe wykształcenie i jednocześnie rozwinąć swoje pasje i zainteresowania, to weź udział w rekrutacji na ten prestiżowy kierunek!
4. Gdzie studiować Zarządzanie w administracji publicznej
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Zarządzanie w administracji publicznej: