Na liście wyników wyszukiwania znajdują się wszystkie polskie uczelnie publiczne (państwowe) oraz promowane uczelnie niepubliczne (prywatne).
Kolejność profili partnerów w wynikach wyszukiwania zależy od określonych czynników. Więcej informacji o pozycjonowaniu znajdziesz w Regulaminie dostępnym tutaj
Profil tego partnera wyświetla się wyżej w wynikach wyszukiwania, ponieważ partner wykupił dodatkową, płatną usługę w otouczelnie.pl polegającą na pozycjonowaniu partnera w wynikach wyszukiwania.
Studia polsko-niemieckie studia - kierunek studiów
Republika Federalna Niemiec, RFN, Niemcy. Ile tak naprawdę wiemy o naszych najbliższych zachodnich sąsiadach? Poprzez stulecia historii nasze losy były nierozerwalnie złączone czy to w czasach pokoju, czy w czasach licznych wojen i konfliktów politycznych i zbrojnych. Jednak nasza relacja opiera się również na licznych wymianach handlowwych, przyjaźni międzyludzkich oraz wielu rodzinnym koneksjom. W dziejach naszych narodów również poszczególne ziemie przechodziły z jednych rąk w drugie, co zaowocowało kulturalną miksturą na terenach przygranicznych.
Są to jedne z wielu powodów, które możnaby było podać osobie, która zastanawia się nad podjęciem studiów ukierunkowanych na język niemiecki i tamtejszą kulturę postawioną w kontrze i porównaniu do języka i kultury polskiej. Wielu Polaków w dzisiejszych czasach wciąż żyje stereotypami i wspomnieniami o ostatniej Wielkiej Wojnie, mimo zmian, które przyniosły kolejne pokolenia - warto byłoby owe strereotypy zrewidować i zacząć “od nowa” tak ważną w Europie integrację z narodem niemieckim. Tym potrzebom wychodzą na przeciw uniwersytety, tworząc i otwierając nowe kierunki studiów takie jak studia polsko-niemieckie.
Dla kogo ten kierunek
Jeżeli więc jesteś osobą o otwartym umyśle, nie bojącą się zderzenia kultur i poznawania “nowego”, jeśli interesujesz się literaturą, obyczajami, polityką i gospodarką studia polsko-niemieckie mogą odpowiadać Twoim potrzebom oraz rozwinąć Twoje umiejętności. Podczas rekrutacji mogą być brane pod uwagę takie przedmioty szkolne jak język polski, język niemiecki, historia, WOS, język łaciński i kultura antyczna, język grecki i kultura antyczna, filozofia, drugi język obcy czy geografia.
Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku studia polsko-niemieckie: praktyczna nauka języka niemieckiego, historia kultury i literatury niemieckiej, gramatyka opisowa języka niemieckiego, wstęp do językoznawstwa, tłumaczenia.
Program tych studiów zawiera w sobie elementy takich kierunków jak filologia, historia czy kulturoznawstwo, co pozwoli na zdobycie rzetelnej wiedzy na temat Niemiec i Polski oraz stwarza wiele możliwości na przyszłym rynku pracy.
Jako student tego kierunku możesz spodziewać się w swoim planie zajęć takich przedmiotów jak praktyczna nauka języka niemieckiego, fonetyka, gramatyka praktyczna, historia Niemiec, historia literatury niemieckiej, tłumaczenia, niemiecki system medialny, film polski, gramatyka kontrastywna czy literatura porównawcza. Pozwolą Ci one na porównanie obu kultur, znalezienie różnić, odkrycie podobieństw oraz dadzą możliwość lepszego zrozumienia naszych zachodnich sąsiadów.
Żeby dostać się na studia na kierunku studia polsko-niemieckie, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: język polski, język niemiecki, historia, wiedza o społeczeństwie, filozofia, drugi język obcy, geografia, język łaciński i kultura antyczna, język grecki i kultura antyczna.
Wymagane przedmioty: język niemiecki, język polski.
Przedmioty dodatkowe: 2 przedmioty do wyboru z: drugi język obcy nowożytny, filozofia, geografia, historia, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie.
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października.
Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia.
Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek.
Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Czas trwania
Czas trwania studiów na kierunku studia polsko-niemieckie na poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Przedmioty maturalne
Studia polsko-niemieckie - jakie przedmioty zdawać na maturze
Podczas rekrutacji na kierunek studia polsko-niemieckie na większości
uczelni publicznych najczęściej punktowane są następujące przedmioty maturalne:
drugi język obcy nowożytny, filozofia, geografia, historia, język łaciński i kultura antyczna, język niemiecki, język polski, wiedza o społeczeństwie.
Z kolei uczelnie niepubliczne przyjmują kandydatów zazwyczaj na podstawie kolejności zgłoszeń i złożenia
wymaganych dokumentów w terminie, aż do wyczerpania limitu miejsc.
Przedmioty maturalne brane pod uwagę w procesie
rekrutacji na kierunek studia polsko-niemieckie na poszczególnych uczelniach
Wymagane przedmioty: język niemiecki, język polski.
Przedmioty dodatkowe: 2 przedmioty do wyboru z: drugi język obcy nowożytny, filozofia, geografia, historia, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie.
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Limity
Orientacyjne limity miejsc na kierunku studia polsko-niemieckie na
poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat limitów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Progi
Progi punktowe na kierunek studia polsko-niemieckie na
poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat progów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Wiedza, którą zdobędziesz, studiując studia polsko-niemieckie
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
znajomość języka niemieckiego na poziomie zaawansowanym
kultury Niemiec i Polski
literatury i historii obu krajów
wiedzy politycznej obu państw
translatoryki
Dalsza część artykułu pod reklamą
Jak wyglądają studia na kierunku studia polsko-niemieckie?
1. Typ i tryb studiów
Kierunek studia polsko-niemieckie jest obecnie dostępny tylko w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku. To rozwiązanie jest skierowane do osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie nauce i zdobywaniu wykształcenia.
Program nauczania na powyższych studiach będzie oscylował wokół nauk humanistycznych.
2. Program studiów i przedmioty
Osoby, które aplikują na powyższy kierunek będą miały okazję zdobyć wszechstronną wiedzę z zakresu różnorodnych dziedzin. W toku nauczania, poznają kulturę, historię, literaturę oraz polityką Niemiec i Polski. Program nauczania zakłada realizacje wielu interesujących przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką, między innymi takich jak:
Praktyczna nauka języka niemieckiego
Historia kultury, literatury niemieckiej
Gramatyka opisowa języka niemieckiego
Wstęp do językoznawstwa/literaturoznawstwa
Studenci dokonają także wyboru specjalizacji, która będzie dopasowana do ich zainteresowań i planów zawodowych. Aktualna oferta bloków specjalizacyjnych znajduje się na oficjalnych stronach internetowych, wybranych uczelni wyższych.
3. Nabywane umiejętności
Studia na kierunku będą miały w dużej mierze charakter praktyczny, dzięki czemu studenci wykształcą wiele cennych umiejętności. Przede wszystkim skupią się oni na nauce języka niemieckiego i doskonaleniu języka polskiego. Ponadto rozwiną zdolności z zakresu dokonywania tłumaczeń konsekutywnych i symultanicznych w obrębie języka polskiego i niemieckiego. Istotnym elementem kształcenie będzie także doskonalenie kompetencji związanych z interpretacją wybranych zjawisk kulturowych, politycznych i społecznych, występujących na terenie Polski i Niemiec.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?
Studia na kierunku studia polsko-niemieckie można realizować tylko na pierwszym stopniu kształcenia. Studenci, którzy zdecydują się na tę opcję, na naukę poświęcą trzy lata, czyli sześć semestrów. Po upływie tego czasu otrzymają tytuł licencjata.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku studia polsko-niemieckie
Absolwent kierunku studia polsko-niemieckie znajdzie zatrudnienie w/jako:
ekspert do kulturalnych spraw niemieckich
dziennikarz specjalizujący się w polsko-niemieckiej tematyce
biurach tłumaczeń
urzędach administracji publicznej
placówkach kulturalnych
międzynarodowych korporacjach
Dalsza część artykułu pod reklamą
Poziom i forma studiów
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
ul. Koszykowa 86; ,
02-008 Warszawahttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ9fSNrpbMHkcR9efpda02X_0https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/6fd17-polsko-japońska-akademia-technik-komputerowych.jpgPolsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
ul. Stokłosy 3, 02-787 Warszawa,
tel. 22 45 72 300, fax. 22 45 72 303https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJT8rqz9DLHkcRXVRfpPuQcfshttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/5433e-sgtih-vistula.jpgSzkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula w Warszawie
ul. Marcina Kasprzaka 49, ,
01-234 Warszawahttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ0Z9P6HfLHkcRaeqX_nj9aBEhttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/c5f18-amnsh.jpgAkademia Medyczna Nauk Stosowanych i Holistycznych
ul. Fredry 10,
61-701 Poznańhttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJI9FtDzZbBEcRyR434R7X6sQhttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/aa7c5-umed-poznan.jpgUniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu