Filologia klasyczna studia - kierunek studiów

 

Odwoływanie się do tradycji i źródeł, starszych niż my sami i współczesny nam świat, nie jest dziś szczególnie popularną praktyką. Życie w „tu i teraz” zupełnie nam wystarcza, a brak świadomości tego, co leży u źródeł naszej kultury i cywilizacji, raczej nie spędza nam snu z powiek przy śniadaniu. Nie oznacza to jednak, że tego rodzaju wiedza nie jest nam do niczego potrzebna. Podejmując próbę zrozumienia otaczającej nas rzeczywistości, jesteśmy zmuszeni do oglądania się przez ramię. Studia na kierunku filologia klasyczna są dla tych, którzy swoim spojrzeniem sięgają daleko w przeszłość – do czasów antycznych, etapu świetności Starożytnej Grecji i Starożytnego Rzymu. Jeśli w łacinie i grece odczytujesz stosowany do dziś, fascynujący kod kulturowy i chciałbyś poznać te języki lepiej, lubisz pracę na źródłach a antyczne teksty kultury są dla Ciebie niewyczerpanym źródłem inspiracji, studia na kierunku filologia klasyczna z pewnością odpowiedzą na Twoje oczekiwania.

 

Jaką wiedzę zdobędziesz na filologii klasycznej? Przyszły absolwent kierunku zmierzy się z gruntownym kursem łaciny i greki, uwzględniającym praktyczną naukę języka, lekturę tekstów oraz gramatykę opisową. W toku całych studiów będzie poznawał literaturę antyczną – jej dzieła, będące kamieniami milowymi współczesnej cywilizacji oraz gatunki i autorów. Jak każde studia filologiczne, także filologia klasyczna stawia kompleksowość nauczania, uzupełniając program studiów o przedmioty pozwalające studentom zgłębić historię, filozofię mitologię, religię oraz obyczajowość Antyku. Studenci zdobywają również umiejętności translatorskie, które mogą się przyczynić do powstania nowych, nowatorskich tłumaczeń znanych nam już dzieł starożytności a także zapewnić istnienie w świadomości tekstów, które wciąż czekają na swój czas.

 

Studia na kierunku filologia klasyczna kształcą pracowników specjalistycznych, których główne narzędzie pracy stanowi wiedza – w tym przypadku dość elitarna i wąska, wyróżniająca filologów klasycznych na rynku pracy. Mogą oni inwestować w rozwój umiejętności translatorskich, by samodzielnie pracować nad tekstami starożytnych autorów lub analizować je naukowo pod skrzydłami instytucji badawczych. To wszechstronni humaniści, którzy znajdą zatrudnienie w domach kultury, bibliotekach, wydawnictwach specjalistycznych i mediach.

 

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując filologię klasyczną?

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • zagadnień, gatunków, dzieł i przedstawicieli literatury Starożytnej Grecji i Starożytnego Rzymu
 • analizy i interpretacji antycznych tekstów literatury i kultury
 • tłumaczenia tekstów z łaciny i greki
 • znajomości zagadnień antycznej filozofii, jej ewolucji oraz wpływu na stan współczesnej myśl filozoficznej
 • europejskich procesów cywilizacyjnych i kulturowych

 

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku filologia klasyczna?

Absolwent kierunku filologia klasyczna znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • instytucjach naukowo-badawcze
 • tłumacz antycznych tekstów w języku łacińskim i greckim
 • pracownik biblioteki
 • pracownik domu kultury
 • redaktor czasopism popularno-naukowych
 • pracownik muzeum
 • kustosz

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Przy rekrutacji na filologię filologię klasyczną na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: dwa przedmioty do wyboru spośród: filozofia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, język polski, język obcy nowożytny, matematyka, wiedza o społeczeństwie.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK FILOLOGIA KLASYCZNA

Typ studiów
Województwo

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
  typ studiów
   tryb studiów

    Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

    grupa kierunku

     Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

     Nie znaleziono żadnej uczelni

     Zobacz inne kierunki Filologiczne

     Typ studiów
     Województwo

     Komentarze (0)