Kierunki studiów związane z tą dyscypliną łączą energetykę, ekologię, inżynierię oraz zarządzanie. Celem kierunku jest kształcenie specjalistów zajmujących się optymalizacją systemów energetycznych, wdrażaniem odnawialnych źródeł energii (OZE), efektywnością energetyczną oraz strategią dekarbonizacji i neutralności klimatycznej.
Studenci uczą się, jak zarządzać transformacją energetyczną, projektować nowoczesne systemy energetyczne oraz analizować wpływ polityki klimatycznej na gospodarkę i sektor energetyczny.
Pierwszy rok obejmuje podstawy naukowe i techniczne związane z systemami energetycznymi oraz ekonomią energetyczną. Drugi rok koncentruje się na nowoczesnych technologiach oraz ich wpływie na transformację energetyczną.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku gospodarka energetyczna i zrównoważona transformacja możemy podzielić na:
2. Tryb:
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Studia te kształcą specjalistów zdolnych do projektowania, zarządzania i optymalizacji systemów energetycznych z uwzględnieniem odnawialnych źródeł energii (OZE), inteligentnych sieci, magazynowania energii oraz polityki klimatycznej.
Absolwenci zdobywają wiedzę techniczną, ekonomiczną i środowiskową, co pozwala im podejmować decyzje dotyczące transformacji energetycznej, efektywności energetycznej oraz wdrażania innowacyjnych technologii w energetyce i przemyśle.
Potrafią oceniać efektywność energetyczną i dobierać odpowiednie technologie. Zarządzają produkcją i zużyciem energii. Poza tym projektują instalacje fotowoltaiczne, wiatrowe i geotermalne.