Gospodarka energetyczna i zrównoważona transformacja

Gospodarka energetyczna i zrównoważona transformacja

Gospodarka energetyczna i zrównoważona transformacja – kierunek studiów

Kierunek gospodarka energetyczna i zrównoważona transformacja jest dedykowany osobom, które chcą zdobyć wiedzę i umiejętności związane z zarządzaniem energią, efektywnością energetyczną oraz transformacją w kierunku zrównoważonego rozwoju. Studia te są idealnym wyborem dla osób, które chcą aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i dążyć do neutralności klimatycznej.  Kierunek łączy wiedzę techniczną, ekonomiczną oraz prawną, przygotowując absolwentów do pracy zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym. Studia na kierunku gospodarka energetyczna i zrównoważona transformacja koncentrują się na zarządzaniu systemami energetycznymi, wdrażaniu innowacyjnych technologii oraz transformacji sektora energetycznego w kierunku zrównoważonego rozwoju. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu gospodarki energetycznej, odnawialnych źródeł energii (OZE), polityki klimatycznej, technologii energetycznych oraz efektywności energetycznej. Kierunek jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów, którzy potrafią zarządzać transformacją energetyczną, dekarbonizacją i optymalizacją procesów energetycznych w zgodzie z europejskimi i globalnymi celami zrównoważonego rozwoju. Dół formularza

W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku uwzględniana jest ocena uzyskana na dyplomie ukończenia studiów wyższych. Sprawdź wymagane przedmioty maturalne na uczelniach >

A gdzie można znaleźć pracę po ukończeniu studiów na tym kierunku? Absolwenci tego kierunku mają szerokie możliwości zatrudnienia w różnych sektorach gospodarki, zwłaszcza w firmach związanych z energetyką, ochroną środowiska i transformacją ekologiczną. Po ukończeniu studiów absolwenci mogą liczyć na zatrudnienie zarówno w sektorze prywatnym, administracji publicznej, jak i organizacjach międzynarodowych. Absolwenci mają szerokie możliwości zatrudnienia w sektorze energetycznym, przemysłowym, publicznym oraz naukowym. Specjalizacja w OZE, efektywności energetycznej, zarządzaniu transformacją energetyczną oraz technologii wodorowej i smart grids sprawia, że są poszukiwani na rynku pracy w Polsce i na świecie. Zobacz pełen opis kierunku >

Rozwiń Zwiń

Uczelnie

Co ma wpływ na wyniki wyszukiwania i

Gotowe

Co ma wpływ na wyniki wyszukiwania?

Na liście wyników wyszukiwania znajdują się wszystkie polskie uczelnie publiczne (państwowe) oraz promowane uczelnie niepubliczne (prywatne). Kolejność profili partnerów w wynikach wyszukiwania zależy od określonych czynników. Więcej informacji o pozycjonowaniu znajdziesz w Regulaminie dostępnym tutaj

Studia na kierunku gospodarka energetyczna i zrównoważona transformacja możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania

Co ma wpływ na wyniki wyszukiwania i

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Gospodarka energetyczna i zrównoważona transformacja stopień: (II) ,
forma: stacjonarne, niestacjonarne
Gotowe

Wyróżniony

Profil tego partnera wyświetla się wyżej w wynikach wyszukiwania, ponieważ partner wykupił dodatkową, płatną usługę w otouczelnie.pl polegającą na pozycjonowaniu partnera w wynikach wyszukiwania.

Gospodarka energetyczna i zrównoważona transformacja – opis kierunku studiów

Studia na kierunku gospodarka energetyczna i zrównoważona transformacja to studia magisterskie, których program kształcenia trwa 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (magistra). Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym oraz niestacjonarnym.

Studia na kierunku gospodarka energetyczna i zrównoważona transformacja
Rok akademicki 2025/2026
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia II stopnia
Czas trwania 2 lata (studia II stopnia)

Uczelnie

Studia na kierunku gospodarka energetyczna i zrównoważona transformacja możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | gospodarka energetyczna i zrównoważona transformacja - uczelnie >

Wymagania rekrutacyjne

Rekrutacja na studia na tym kierunku kierowana jest do absolwentów uczelni wyższych po pokrewnych kierunkach.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Gospodarka energetyczna i zrównoważona transformacja - zasady rekrutacji

  • Terminy rekrutacji

  • Czas trwania

  • Przedmioty maturalne

  • Limity

  • Progi

Dalsza część artykułu pod reklamą

Jak wyglądają studia na kierunku gospodarka energetyczna i zrównoważona transformacja?

Kierunki studiów związane z tą dyscypliną łączą energetykę, ekologię, inżynierię oraz zarządzanie. Celem kierunku jest kształcenie specjalistów zajmujących się optymalizacją systemów energetycznych, wdrażaniem odnawialnych źródeł energii (OZE), efektywnością energetyczną oraz strategią dekarbonizacji i neutralności klimatycznej.

Studenci uczą się, jak zarządzać transformacją energetyczną, projektować nowoczesne systemy energetyczne oraz analizować wpływ polityki klimatycznej na gospodarkę i sektor energetyczny.

Pierwszy rok obejmuje podstawy naukowe i techniczne związane z systemami energetycznymi oraz ekonomią energetyczną. Drugi rok koncentruje się na nowoczesnych technologiach oraz ich wpływie na transformację energetyczną.

 

1. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku gospodarka energetyczna i zrównoważona transformacja możemy podzielić na:

 

2. Tryb:

 

2. Zdobywana wiedza i umiejętności

Studia te kształcą specjalistów zdolnych do projektowania, zarządzania i optymalizacji systemów energetycznych z uwzględnieniem odnawialnych źródeł energii (OZE), inteligentnych sieci, magazynowania energii oraz polityki klimatycznej.

Absolwenci zdobywają wiedzę techniczną, ekonomiczną i środowiskową, co pozwala im podejmować decyzje dotyczące transformacji energetycznej, efektywności energetycznej oraz wdrażania innowacyjnych technologii w energetyce i przemyśle.

Potrafią oceniać efektywność energetyczną i dobierać odpowiednie technologie. Zarządzają produkcją i zużyciem energii. Poza tym projektują instalacje fotowoltaiczne, wiatrowe i geotermalne.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Ile trwają studia na kierunku gospodarka energetyczna i zrównoważona trans-formacja?

Studia na kierunku gospodarka energetyczna i zrównoważona transformacja trwają 2 lata (studia magisterskie).

 

Dalsza część artykułu pod reklamą

Jaka praca po studiach na kierunku gospodarka energetyczna i zrównoważona transformacja?

Studia na kierunku gospodarka energetyczna i zrównoważona transformacja przygotowują do pracy w sektorach energetycznym, przemysłowym, administracji publicznej i badawczym. Absolwenci zdobywają wiedzę z zakresu odnawialnych źródeł energii (OZE), inteligentnych sieci energetycznych (smart grids), efektywności energetycznej, gospodarki wodorowej i cyfryzacji sektora energetycznego.

Specjaliści w tej dziedzinie są bardzo poszukiwani na rynku pracy, ponieważ transformacja energetyczna to jeden z ważniejszych procesów gospodarczych na świecie. Absolwenci mogą odpowiadać za projektowanie i wdrażanie farm fotowoltaicznych, wiatrowych, geotermalnych. Zajmą się również doradztwem dla firm i gospodarstw domowych w zakresie instalacji OZE.

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku gospodarka energetyczna i zrównoważona transformacja

  • ekspert do spraw odnawialnych źródeł energii,
  • specjalista do spraw energetyki,
  • ekspert do spraw magazynowania energii,
  • doradca do spraw strategii OZE w firmach i samorządach,
  • kierownik projektów energetyki odnawialnej,
  • specjalista do spraw inteligentnych sieci,
  • ekspert do spraw cyfryzacji w energetyce.

Studia na kierunku gospodarka energetyczna i zrównoważona transformacja otwierają drzwi do wielu dynamicznych i dobrze płatnych zawodów w sektorze energetycznym i klimatycznym. Absolwenci mają bardzo dobre perspektywy zawodowe i atrakcyjne wynagrodzenie.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Poziom i forma studiów

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Gospodarka energetyczna i zrównoważona transformacja studia II stopnia

Dalsza część artykułu pod reklamą

Zobacz inne kierunki inżynierskie i techniczne

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Dalsza część artykułu pod reklamą

Zobacz inne kierunki inżynierskie i techniczne - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Dalsza część artykułu pod reklamą

Miasta, które oferują studia na kierunku Gospodarka energetyczna i zrównoważona transformacja

Dalsza część artykułu pod reklamą

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2025

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (0)