Agrobioinżynieria studia - kierunek studiów
Studia na kierunku agrobioinżynieria to studia inżynierskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu inżyniera. Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym. Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności.
Studia na kierunku agrobioinżynieria |
Rok akademicki |
2023/2024 |
Forma studiów |
stacjonarne |
Poziom studiów |
studia I stopnia |
Czas trwania |
3,5 roku (studia I stopnia) |
Uczelnie
Studia na kierunku agrobioinżynieria możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | agrobioinżynieria - uczelnie >
Opis kierunku
W toku studiów studenci oprócz podstawowej wiedzy biologicznej opanują zagadnienia związane z ich procesami, jak np. biosynteza, biotransformacja, bioutylizacja. Na tym kierunku można także opanować wykorzystanie nowych technologii do np. produktów spożywczych, nawozów, biopaliw, czy technologii do oczyszczania wody i ścieków.
Praca po studiach
Po studiach można podjąć pracę w naukowo – badawczym przemyśle korzystającym z nowych technologii, np. w laboratoriach lub specjalistycznych placówkach rolnych. Absolwenci znajdą zatrudnienie w firmach produkcji ogrodniczej, gospodarstwach agroturystycznych, czy nawet organach ochrony środowiska. Będą mogli zostać członkami placówek zajmujących się analizą środowiskową lub samej edukacji.
JAKIE PRZEDMIOTY ZDAWAĆ NA MATURZE?
Osoby, które zastanawiają się nad wyborem kierunku agrobioinżynieria, muszą mieć świadomość, że jest on popularny. Dlatego wcześniej należy dokładnie przemyśleć wybór przedmiotów maturalnych, bo może wystąpić konkurencja. Uczelnie często ustalają wymagania indywidualnie, więc należy sprawdzić je odpowiednio wcześniej.
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku agrobioinżynieria:
-
Biologia,
-
matematyka,
-
chemia,
-
informatyka,
-
geografia,
-
fizyka.
*Wymagania mogą się zmieniać, dlatego koniecznie trzeba regularnie je sprawdzać na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Na tym kierunku studenci zdobędą wiedzę z zakresu wielu procesów biologicznych i nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Mogą opanować też praktyczne zagadnienia z dziedziny wytwarzania produktów spożywczych, czy środków potrzebnych do nowoczesnego zarządzania środowiskiem.
Specjalności dostępne do wybrania w toku studiów sprawią, że studenci nauczą się przydatnych dla siebie umiejętności, które będą mogli wykorzystać w pracy. Wybrane uczelnie prowadzą także dodatkowe szkolenia uprawniające do stosowania środków ochrony roślin różnymi metodami.
JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU AGROBIOINŻYNIERIA?
Agrobioinżynieria to gałąź rozwoju, która skupia się na przekazaniu studentom kluczowej wiedzy teoretycznej z zakresu biologii, nowych technologii z nią związanych i wykorzystaniu chemii do tworzenia nowoczesnych rozwiązań rolnych. Oferuje również nabycie umiejętności korzystania z narzędzi bioinżynieryjnych i agroinżynieryjnych w rolnictwie, ogrodnictwie lub zarządzaniu środowiskiem. Absolwenci tych studiów będą w pełni wykwalifikowani z tej gałęzi biologii, co poszerzy ich perspektywy pracy.
Do wyboru dostępnych jest kilka specjalizacji takich jak: produkcja ogrodnicza, produkcja rolnicza, zarządzanie środowiskiem. Każda z nich pozwoli rozwinąć inny zestaw przydatnych umiejętności.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku agrobioinżynieria możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU AGROBIOINŻYNIERIA
Studia I stopnia - inżynierskie - obejmują przedmioty teoretyczne oraz zawodowe, wraz z praktyką. Dlatego warto wiedzieć, że po ukończeniu studiów absolwenci będą wykwalifikowani, by pełnić obowiązki w środowisku rolnym z łatwością.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku agrobioinżynieria:
-
członek zaplecza naukowo-badawczego z wykorzystaniem bioinżynierii,
-
członek laboratoriów badawczych, kontrolnych i diagnostycznych,
-
członek specjalistycznych gospodarstw rolnych,
-
specjalista w przemyśle rolno spożywczym, instytucjach oceniających jakość technologiczną plonu,
-
specjalista w firmach zajmujących się produkcją biologiczną, agroturystycznych,
-
członek organów ochrony środowiska,
-
analityk środowiskowy,
-
edukacja.
Możliwości po ukończeniu studiów są szerokie i absolwenci z pewnością znajdą ścieżkę kariery, która będzie odpowiadać ich wymaganiom i umiejętnościom.