Kierunki studiów związane z tą dyscypliną są zaprojektowane tak, aby łączyć podstawy teoretyczne z praktycznym przygotowaniem do późniejszej pracy zawodowej. Dlatego w programie ujęto zagadnienia z zakresu różnych dziedzin nauki – ekologii, energetyki, inżynierii, techniki, fizyki itd.
W ramach programu kształcenia uczestnicy mają możliwość nauki w zakresie materiałów, jakie są stosowane do budowy pojazdów niskoemisyjnych. Poza tym uczą się rozumienia problemów, które wynikają bezpośrednio z wpływem kabiny pojazdu jako miejsca pracy człowieka na jego zdrowie.
W programie uwzględniono zarówno wykłady teoretyczne, jak i praktyczne ćwiczenia w laboratoriach oraz praktyki zawodowe. Dzięki temu uczestnicy mogą zapoznać się z przyszłym środowiskiem pracy.
Poza tym studenci mają również możliwość poznania metodologii w zakresie mierzenia wielkości akustycznych, wibracyjnych. Poznają równocześnie metody identyfikowania źródeł hałasu czy drgań.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku inżynieria pojazdów i napędów niskoemisyjnych możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Studia te pozwalają studentom zdobyć interdyscyplinarne kompetencje, które łączą wiedzę teoretyczną z praktycznymi umiejętnościami analizy, technologii czy komunikacji. Absolwenci po ukończeniu tego kierunku potrafią oceniać stan akustyczny pojazdów, a także ustalić przyczynę powstawania wibracji czy hałasu w pojazdach oraz napędach.
Samodzielnie określają wpływy konkretnych elementów i architektury układów pojazdów na m.in. zużycie energii i parametr sprawności danego układu. Dzięki zdobytej wiedzy teoretycznej i umiejętnościom praktycznym, absolwenci projektują także dane elementy w pojazdach samochodowych, które są nastawione na niskoemisyjność.
Poza tym przygotowują modele 3D części i całych pojazdów czy napędów niskoemisyjnych. Wykonują jednocześnie na podstawie tych modeli dokumentację techniczną 2D. Absolwenci dokonują również analizy dokumentacji i na jej podstawie odwzorowują elementy pojazdów czy napędów niskoemisyjnych za pomocą komputerowego wspomagania projektowania.