Inżynieria pojazdów i napędów niskoemisyjnych

Inżynieria pojazdów i napędów niskoemisyjnych

Inżynieria pojazdów i napędów niskoemisyjnych – kierunek studiów

Studia na kierunku inżynieria pojazdów i napędów niskoemisyjnych to interdyscyplinarny program, który koncentruje się na nauce w zakresie rozwoju napędów niskoemisyjnych. Kształcenie łączy w sobie nauki inżynierskie, techniczne, mechaniczne, aby przybliżyć studentom pojęcie emisyjności w ramach cyklu życia. Uczestnicy w trakcie kształcenia uczą się także weryfikowania emisji substancji szkodliwych, gazów cieplarnianych czy hałasu. W programie tych studiów uwzględniono przede wszystkim zajęcia projektowe w nowoczesnych laboratoriach. Dzięki temu studenci mogą zdobywać wiedzę m.in. z zakresu obsługi programów wspomagania komputerowego w zakresie projektowania konstrukcji pojazdów czy ich aerodynamiki.

 

W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku geotechnologie otworowe najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: matematyka, język obcy, język polski i fizyka.

  Sprawdź wymagane przedmioty maturalne na uczelniach >

Absolwenci mają wiele możliwości pracy zawodowej dzięki zdobytym umiejętnościom praktycznym i wiedzy teoretycznej. Odnajdą się zarówno pracując indywidualnie, jak i w zespołach. Po ukończeniu tego kierunku studenci mogą znaleźć zatrudnienie w branży związanej z motoryzacją. Będą zajmować się m.in. projektowaniem, wytwórstwem czy weryfikacją eksploatacji środków transportu. Poza tym odnajdą się w jednostkach gospodarczych, które wymagają od pracowników wiedzy w zakresie technologii niskoemisyjnych i cyklu życia danego produktu.

  Zobacz pełen opis kierunku >

Rozwiń Zwiń

Uczelnie

Co ma wpływ na wyniki wyszukiwania i

Gotowe

Co ma wpływ na wyniki wyszukiwania?

Na liście wyników wyszukiwania znajdują się wszystkie polskie uczelnie publiczne (państwowe) oraz promowane uczelnie niepubliczne (prywatne). Kolejność profili partnerów w wynikach wyszukiwania zależy od określonych czynników. Więcej informacji o pozycjonowaniu znajdziesz w Regulaminie dostępnym tutaj

Studia na kierunku inżynieria pojazdów i napędów niskoemisyjnych możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym)

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania

Co ma wpływ na wyniki wyszukiwania i

Politechnika Wrocławska

Politechnika Wrocławska

Inżynieria pojazdów i napędów niskoemisyjnych stopień: (I) ,
forma: stacjonarne
Gotowe

Wyróżniony

Profil tego partnera wyświetla się wyżej w wynikach wyszukiwania, ponieważ partner wykupił dodatkową, płatną usługę w otouczelnie.pl polegającą na pozycjonowaniu partnera w wynikach wyszukiwania.

Inżynieria pojazdów i napędów niskoemisyjnych – opis kierunku studiów

Studia na kierunku inżynieria pojazdów i napędów niskoemisyjnych to studia inżynierskie, których program kształcenia trwa 3,5 roku (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera). Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym

Studia na kierunku inżynieria pojazdów i napędów niskoemisyjnych
Rok akademicki 2025/2026
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku inżynieria pojazdów i napędów niskoemisyjnych rozpocznie się 1 czerwca 2025 r. i potrwa do 11 września 2025 r. | inżynieria pojazdów i napędów niskoemisyjnych - terminy rekrutacji >

Uczelnie

Studia na kierunku inżynieria pojazdów i napędów niskoemisyjnych możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | inżynieria pojazdów i napędów niskoemisyjnych - uczelnie >

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Rekrutacja na studia na tym kierunku uwzględnia wyniki na maturze z matematyki, języka obcego, języka polskiego czy fizyki.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

 

szczegółowe wymagania na uczelniach

Inżynieria pojazdów i napędów niskoemisyjnych - zasady rekrutacji

  • Terminy rekrutacji

  • Czas trwania

  • Przedmioty maturalne

  • Limity

  • Progi

Dalsza część artykułu pod reklamą

Jak wyglądają studia na kierunku inżynieria pojazdów i napędów niskoemisyj-nych?

Kierunki studiów związane z tą dyscypliną są zaprojektowane tak, aby łączyć podstawy teoretyczne z praktycznym przygotowaniem do późniejszej pracy zawodowej. Dlatego w programie ujęto zagadnienia z zakresu różnych dziedzin nauki – ekologii, energetyki, inżynierii, techniki, fizyki itd.

W ramach programu kształcenia uczestnicy mają możliwość nauki w zakresie materiałów, jakie są stosowane do budowy pojazdów niskoemisyjnych. Poza tym uczą się rozumienia problemów, które wynikają bezpośrednio z wpływem kabiny pojazdu jako miejsca pracy człowieka na jego zdrowie.

W programie uwzględniono zarówno wykłady teoretyczne, jak i praktyczne ćwiczenia w laboratoriach oraz praktyki zawodowe. Dzięki temu uczestnicy mogą zapoznać się z przyszłym środowiskiem pracy.

Poza tym studenci mają również możliwość poznania metodologii w zakresie mierzenia wielkości akustycznych, wibracyjnych. Poznają równocześnie metody identyfikowania źródeł hałasu czy drgań.

 

1. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku inżynieria pojazdów i napędów niskoemisyjnych możemy podzielić na:

1. Typ:

 

2. Tryb:

 

2. Zdobywana wiedza i umiejętności

Studia te pozwalają studentom zdobyć interdyscyplinarne kompetencje, które łączą wiedzę teoretyczną z praktycznymi umiejętnościami analizy, technologii czy komunikacji. Absolwenci po ukończeniu tego kierunku potrafią oceniać stan akustyczny pojazdów, a także ustalić przyczynę powstawania wibracji czy hałasu w pojazdach oraz napędach.

Samodzielnie określają wpływy konkretnych elementów i architektury układów pojazdów na m.in. zużycie energii i parametr sprawności danego układu. Dzięki zdobytej wiedzy teoretycznej i umiejętnościom praktycznym, absolwenci projektują także dane elementy w pojazdach samochodowych, które są nastawione na niskoemisyjność.

Poza tym przygotowują modele 3D części i całych pojazdów czy napędów niskoemisyjnych. Wykonują jednocześnie na podstawie tych modeli dokumentację techniczną 2D. Absolwenci dokonują również analizy dokumentacji i na jej podstawie odwzorowują elementy pojazdów czy napędów niskoemisyjnych za pomocą komputerowego wspomagania projektowania.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Ile trwają studia na kierunku inżynieria pojazdów i napędów niskoemisyjnych?

Studia na kierunku inżynieria pojazdów i napędów niskoemisyjnych trwają 3,5 roku (studia inżynierskie).

 

Dalsza część artykułu pod reklamą

Jaka praca po studiach na kierunku inżynieria pojazdów i napędów niskoemisyj-nych?

Studia te przygotowują absolwentów do pracy w dynamicznie rozwijającym się sektorze motoryzacyjnym, ze szczególnym uwzględnieniem technologii ekologicznych i alternatywnych źródeł napędu. Po ukończeniu tych studiów można znaleźć zatrudnienie w różnych branżach związanych z projektowaniem, produkcją, eksploatacją oraz serwisowaniem pojazdów o niskiej emisji.

Absolwentów czeka m.in. możliwość pracy w zespołach badawczo-rozwojowych (R&D) nad nowoczesnymi rozwiązaniami w zakresie napędów elektrycznych, hybrydowych i wodorowych. Odnajdą się także na stanowiskach związanych z projektowaniem i testowaniem nowych generacji silników elektrycznych, układów akumulatorowych i ogniw paliwowych.

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku inżynieria pojazdów i napędów niskoemisyjnych

  • inżynier do spraw rozwoju pojazdów elektrycznych i hybrydowych,
  • konstruktor układów napędowych,
  • specjalista do spraw systemów magazynowania energii,
  • inżynier do spraw optymalizacji flot pojazdów niskoemisyjnych,
  • ekspert do spraw zarządzania infrastrukturą ładowania,
  • doradca techniczny do spraw mobilności zeroemisyjnej,
  • specjalista do spraw ogniw paliwowych i technologii wodorowych.

Absolwenci inżynierii pojazdów i napędów niskoemisyjnych mogą liczyć na szerokie możliwości zatrudnienia w sektorze motoryzacyjnym, energetycznym i transportowym. Ich wiedza na temat ekologicznych napędów, systemów magazynowania energii oraz nowoczesnych technologii transportowych czyni ich cennymi specjalistami w dobie transformacji energetycznej.

 

Dalsza część artykułu pod reklamą

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Inżynieria pojazdów i napędów niskoemisyjnych studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Inżynieria pojazdów i napędów niskoemisyjnych studia I stopnia

Dalsza część artykułu pod reklamą

Zobacz inne kierunki inżynierskie i techniczne

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Dalsza część artykułu pod reklamą

Zobacz inne kierunki inżynierskie i techniczne - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Dalsza część artykułu pod reklamą

Miasta, które oferują studia na kierunku Inżynieria pojazdów i napędów niskoemisyjnych

Dalsza część artykułu pod reklamą

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2025

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (0)