1. Typ i tryb studiów
Inżynieria i analiza danych to kierunek, który obecnie można realizować w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Jeżeli więc możesz sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce oraz zdobywaniu wykształcenia, to koniecznie zdecyduj się na studia stacjonarne.
Studia niestacjonarne odbywają się w wybrane weekendy semestru.
Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie bezpośrednio związana z naukami technicznymi i ścisłymi.
Studia na kierunku inżynieria i analiza danych możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Studia na kierunku inżynieria i analiza danych będą realizowały program z zakresu matematyki, statystyki, informatyki oraz nauk technicznych. Jako student będziesz miał dostęp do szerokiej oferty zajęć akademickich powiązanych z powyższymi zagadnieniami.
W programie studiów na kierunku inżynieria i analiza danych znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
Podstawy elektroniki i miernictwa
-
Logika i matematyka dyskretna
-
Aspekty ekonomiczno-prawne w informatyce
-
Szyfrowanie i kompresja danych
-
Metody numeryczne
3. Nabywane umiejętności
Studia na kierunku inżynieria i analiza danych mają w dużej części wymiar praktyczny, dzięki czemu będziesz miał okazję zdobyć wszechstronne umiejętności kwalifikacje zawodowe.
Jako student nauczysz się stosowania nowoczesnych narzędzi informatycznych oraz poznasz zasady programowania w wybranych językach.
Studenci dowiedzą się także, w jaki sposób zarządzać sieciami komputerowymi oraz poznają tajniki tworzenia baz danych. Co więcej, rozwiniesz kompetencje z zakresu przetwarzania dużych zbiorów danych Big Data. Integralną część studiów będą stanowić praktyki, dzięki którym zdobędziesz doświadczenie zawodowe.
4. Gdzie studiować inżynierię i analizę danych
Jakie uczelnie w Polsce oferują kierunek inżynieria i analiza danych:
5. Dla kogo ten kierunek
Dopływające zewsząd informacje sprawiają, że żyjemy w świecie ciągłego przestymulowania. Przetwarzanie wszystkich danych na świecie, zwłaszcza w perspektywie ciągłego rozwoju sieci internetowych, które roją się od niezliczonej ilości informacji, byłoby niemożliwe bez użycia specjalistycznych narzędzi oraz posiadania gruntownych kompetencji kierunkowych.
Przyszłym studentom, poszukującym wspólnego mianownika dla nauk informatycznych, technicznych i szczegółowych zagadnień z zakresu szeroko pojętej analizy danych wychodzą interdyscyplinarne studia na kierunku inżynieria i analiza danych.
Od zawsze fascynowałeś się matematyką i uważasz ją za filar każdej innej nauki ścisłej? Zależy ci na zdobyciu przyszłościowej pracy, która da ci możliwość samorozwoju i zapewni zadowalające perspektywy finansowe? Nie boisz się ciężkiej pracy, jaką będziesz musiał włożyć w solidne przyswojenie oferowanych przez studia zagadnień?
Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na większość pytań, to studia na kierunku inżynieria i analiza danych mogą okazać się najlepszym z możliwych wyborów!