Inżynieria i analiza danych

Inżynieria i analiza danych

Studia na kierunku inżynieria i analiza danych możesz podjąć na 4 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Politechnika Warszawska

Politechnika Warszawska

Inżynieria i analiza danych stopień: (I), czas trwania: 3,5 roku
forma: stacjonarne
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Inżynieria i analiza danych stopień: (I), czas trwania: 3,5 roku
forma: stacjonarne
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

Inżynieria i analiza danych stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku
forma: stacjonarne

Politechnika Lubelska

Inżynieria i analiza danych stopień: (I)  (II), czas trwania: • 3,5 roku
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Inżynieria i analiza danych studia – kierunek studiów

Studia na kierunku inżynieria i analiza danych to studia inżynierskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera).

Studia na kierunku inżynieria i analiza danych
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku inżynieria i analiza danych rozpocznie się 13 maja 2024 r. i potrwa do 12 września 2024 r. | inżynieria i analiza danych - terminy rekrutacji >

Uczelnie

Studia na kierunku inżynieria i analiza danych możesz podjąć na 4 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | inżynieria i analiza danych - uczelnie >

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku inżynieria i analiza danych najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: matematyka, język obcy, informatyka, chemia, geografia, biologia, fizyka.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

Co zdawać na maturze?

 

Przedmioty maturalne brane pod uwagę w pocesie kwalifikacyjnym na kierunek inżynieria i analiza danych na większości uczelni: 

  • język obcy,
  • matematyka,
  • informatyka,
  • fizyka,
  • chemia,
  • geografia,
  • biologia.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

 

szczegółowe wymagania na uczelniach

Inżynieria i analiza danych - zasady rekrutacji

  • Terminy rekrutacji

  • Czas trwania

  • Przedmioty maturalne

  • Limity

  • Progi

  • Ceny

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując na kierunku inżynieria i analiza danych

Program studiów i przedmioty

Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku inżynieria i analiza danych: analiza matematyczna, fizyka, algorytmy i struktury danych, programowanie, równania różniczkowe.

Czego będziesz miał okazję nauczyć się podczas studiów na kierunku inżynieria i analiza danych? Jak pewnie się domyślasz, w siatce studiów przewidziane są liczne przedmioty ścisłe, czyli najbardziej pragmatyczne i opłacalne w perspektywie zawodowej.

Znacznie poszerzysz posiadane już umiejętności i wiedzę matematyczną o specjalistyczne zagadnienia statystyczne i z zakresu analizy informacji.

Nauczysz się w sposób kompleksowy kilku wybranych języków programowania, które są obecnie najbardziej popularne i przydatne w branży IT. Nie mógłbyś godnie nosić miana technika bez posiadania gruntownej wiedzy na temat narzędzia swojej pracy – komputera, którą na szczęście również zapewnią ci studia na kierunku inżynieria i analiza danych.

W programie studiów na kierunku inżynieria i analiza danych znajdziesz takie przedmioty jak np.:

  • Analiza matematyczna
  • Wstęp do geomatyki
  • Elementy logiki i teorii mnogości
  • Grafika komputerowa
  • Metody pozyskiwania i wizualizacji danych
  • Metody numeryczne
  • Logika i matematyka dyskretna
  • Szyfrowanie i kompresja danych
  • Projekt z zakresu analizy danych
  • Podstawy teorii niezawodności
  • Grafika komputerowa 3D

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

  • posługiwania się zarówno informatycznymi narzędziami, jak i całymi systemami do pozyskiwania, składowania oraz analizy danych
  • wykorzystywania najnowszych rozwiązań technologicznych na potrzeby budowy i zarządzania złożonymi systemami bazodanowymi
  • biegłego programowania w wielu różnych językach
  • stosowania zaawansowanych metod i technik analizy danych
  • przetwarzania i analizowania danych różnego typu
  • korzystania z metod probabilistycznych, statystycznych oraz uczenia maszynowego
  • analizy zbiorów danych pochodzących z różnorodnych źródeł
  • korzystania z matematycznych narzędzi statystycznych

Jak wyglądają studia na kierunku inżynieria i analiza danych?

 

1. Typ i tryb studiów

Inżynieria i analiza danych to kierunek, który obecnie można realizować w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.  Jeżeli więc możesz sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce oraz zdobywaniu wykształcenia, to koniecznie zdecyduj się na studia stacjonarne. 

Studia niestacjonarne odbywają się w wybrane weekendy semestru.

Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie bezpośrednio związana z naukami technicznymi i ścisłymi.

 

Studia na kierunku inżynieria i analiza danych możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

 

2. Program studiów i przedmioty

Studia na kierunku inżynieria i analiza danych będą realizowały program z zakresu matematyki, statystyki, informatyki oraz nauk technicznych. Jako student będziesz miał dostęp do szerokiej oferty zajęć akademickich powiązanych z powyższymi zagadnieniami. 

 

W programie studiów na kierunku inżynieria i analiza danych znajdziesz takie przedmioty jak np.:

  • Podstawy elektroniki i miernictwa
  • Logika i matematyka dyskretna
  • Aspekty ekonomiczno-prawne w informatyce
  • Szyfrowanie i kompresja danych
  • Metody numeryczne

 

3. Nabywane umiejętności

Studia na kierunku inżynieria i analiza danych mają w dużej części wymiar praktyczny, dzięki czemu będziesz miał okazję zdobyć wszechstronne umiejętności kwalifikacje zawodowe.

Jako student nauczysz się stosowania nowoczesnych narzędzi informatycznych oraz poznasz zasady programowania w wybranych językach.

Studenci dowiedzą się także, w jaki sposób zarządzać sieciami komputerowymi oraz poznają tajniki tworzenia baz danych. Co więcej, rozwiniesz kompetencje z zakresu przetwarzania dużych zbiorów danych Big Data. Integralną część studiów będą stanowić praktyki, dzięki którym zdobędziesz doświadczenie zawodowe.

 

4. Gdzie studiować inżynierię i analizę danych

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek inżynieria i analiza danych:

 

5. Dla kogo ten kierunek

Dopływające zewsząd informacje sprawiają, że żyjemy w świecie ciągłego przestymulowania. Przetwarzanie wszystkich danych na świecie, zwłaszcza w perspektywie ciągłego rozwoju sieci internetowych, które roją się od niezliczonej ilości informacji, byłoby niemożliwe bez użycia specjalistycznych narzędzi oraz posiadania gruntownych kompetencji kierunkowych.

Przyszłym studentom, poszukującym wspólnego mianownika dla nauk informatycznych, technicznych i szczegółowych zagadnień z zakresu szeroko pojętej analizy danych wychodzą interdyscyplinarne studia na kierunku inżynieria i analiza danych.

Od zawsze fascynowałeś się matematyką i uważasz ją za filar każdej innej nauki ścisłej? Zależy ci na zdobyciu przyszłościowej pracy, która da ci możliwość samorozwoju i zapewni zadowalające perspektywy finansowe? Nie boisz się ciężkiej pracy, jaką będziesz musiał włożyć w solidne przyswojenie oferowanych przez studia zagadnień?

Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na większość pytań, to studia na kierunku inżynieria i analiza danych mogą okazać się najlepszym z możliwych wyborów!

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku inżynieria i analiza danych trwają 3,5 roku (studia I stopnia).

Studia pierwszego stopnia na kierunku inżynieria i analiza danych będą trwały trzy i pół roku, czyli siedem semestrów. Po tym czasie zdobędziesz tytuł inżyniera, który otworzy przed tobą wiele zawodowych drzwi.

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku inżynieria i analiza danych

Praca po studiach

Jaką pracę podejmiesz jako absolwent studiów na kierunku inżynieria i analiza danych? Będziesz mógł się zatrudnić głównie w branżach współpracujących i bezpośrednio związanych z sektorem IT, co z góry zagwarantuje ci dobrą pozycję społeczną i finansową.

Z powodzeniem rozpoczniesz karierę freelancera w działalności gospodarczej opartej na tworzeniu stron internetowych, aplikacji i wszelakich komputerowych programów. Dla najwytrwalszych miłośników matematyki, lubiących spokojną pracę biurową, znajdzie się miejsce w administracji państwowej, urzędach skarbowych, bankach czy instytucjach zajmujących się ubezpieczeniami.

Nic nie stanie na przeszkodzie, abyś dzielił się posiadaną wiedzą z innymi jako nauczyciel lub wykładowca akademicki, jeśli tylko znajdziesz chwilę czasu na wykonanie odpowiednich kursów pedagogicznych po ukońćzeniu studiów.

 

Absolwent kierunku inżynieria i analiza danych znajdzie zatrudnienie w/jako:

  • interdyscyplinarnych zespołach, grupujących przedstawicieli odbiorców analiz i systemów przetwarzania danych
  • właściciel działalności gospodarczej
  • twórca stron internetowych
  • projektant i twórca oprogramowania komputerowego
  • inżynier danych
  • pracownik instytucji administracyjno - publicznej
  • pracownik instytucji finansowych

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Inżynieria i analiza danych studia niestacjonarne

Inżynieria i analiza danych studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Inżynieria i analiza danych studia I stopnia

Inżynieria i analiza danych studia II stopnia

Zobacz inne kierunki inżynierskie i techniczne

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Zobacz inne kierunki inżynierskie i techniczne - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

W jakich firmach możesz pracować po kierunku inżynieria i analiza danych

Miasta, które oferują studia na kierunku Inżynieria i analiza danych

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (0)