1. Typ i tryb studiów
Program kształcenie na kierunku pojazdy samochodowe będzie oscylował głownie wokół nauk technicznych.
Osoby, które chcą rozwijać się w tym kierunku i aplikują na powyższe studia będą mogli wybrać pomiędzy trybem stacjonarnym, a niestacjonarnym. W przypadku studiów stacjonarnych zajęcia odbywają się codziennie w godzinach ustalonych przez władze konkretnej uczelni. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie, to wybierz studia niestacjonarne, które realizują tryb zajęć weekendowych.
Studia na kierunku Pojazdy samochodowe możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku pojazdy samochodowe: termodynamika techniczna, matematyka, tribologia, motoryzacyjne skażenie środowiska, mechanika ogólna.
Program nauczania na powyższych studiach będzie związany głównie z naukami technicznymi, w tym z mechaniką, konstrukcją maszyn czy elektrotechniką. Jako student będziesz miał dostęp do szerokiej bazy zajęć, w której znajdą się między innymi następujące przedmioty, powiązane z tą tematyką:
-
Podstawy wytrzymałości materiałów
-
Technologie kształtowania wyrobów
-
Nadzorowanie maszyn i urządzeń technologicznych
W toku nauczania będziesz także zobowiązany do wyboru specjalizacji, która będzie dopasowana do twoich zainteresowań i planów zawodowych. Aktualną ofertę modułów specjalnościowych, znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.
2. Nabywane umiejętności
W ramach licznych warsztatów realizowanych na kierunku pojazdy samochodowe, wykształcisz szereg cennych umiejętności praktycznych. Przede wszystkim nauczysz się projektowania, konstruowania oraz eksploatacji pojazdów samochodowych.
Ponadto poznasz podstawy projektowania w systemie CAD oraz skupisz się na doskonaleniu swoich zdolności z zakresu programowania i obsługi nowoczesnych narzędzi informatycznych. Istotnym elementem kształcenia będą także praktyki, dzięki którym zyskasz niezwykle istotne doświadczenie zawodowe.
3. Dla kogo ten kierunek
Od dziecka interesowałeś się motoryzacją? Twoimi ulubionymi zabawkami były zdalnie sterowane samochody, a prawo jazdy zdałeś za pierwszym razem?
Jeżeli odpowiedziałeś a te pytania twierdząco, to pewnie już wiesz, że powinieneś związać swoją przyszłość zawodową z dyscypliną bezpośrednio związaną z motoryzacją. Co ciekawe, powstał kierunek idealnie dopasowany do twoich potrzeb i zainteresowań.
Pojazdy samochodowe to innowacyjne i niezwykle rozwijające studia, skierowane do wszystkich tych, którzy interesują się budową pojazdów oraz ich zastosowaniem w różnych gałęziach przemysłu. Jeśli ty także należysz do grona tych osób to nie zastanawiaj się dłużej i weź udział w rekrutacji.
4. Gdzie studiować kierunek Pojazdy samochodowe
Jakie uczelnie w Polsce oferują kierunek Pojazdy samochodowe: