POJAZDY SAMOCHODOWE

POJAZDY SAMOCHODOWE

Studia na kierunku pojazdy samochodowe możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

Uczelnie, gdzie pojazdy samochodowe jako specjalność / ścieżka kształcenia

Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie

Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie

Mechanika i budowa maszyn stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku mechanika i budowa maszyn

Politechnika Poznańska

Politechnika Poznańska

Mechanika i budowa pojazdów stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku mechanika i budowa pojazdów

Politechnika Białostocka

Politechnika Białostocka

Mechanika i budowa maszyn stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku mechanika i budowa maszyn

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

Mechanika i budowa maszyn stopień: (I)  (II), czas trwania: 4 lata • 2 lata • 3,5 roku • 1,5 roku
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej

Mechanika i budowa maszyn stopień: (I)  (II), czas trwania: 4 lata • 2 lata • 3,5 roku
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku mechanika i budowa maszyn

POJAZDY SAMOCHODOWE studia-kierunek studiów

Studia na kierunku Pojazdy samochodowe to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).

Studia na kierunku pojazdy samochodowe
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)

Uczelnie

Studia na kierunku pojazdy samochodowe możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | pojazdy samochodowe - uczelnie >

Specjalności

Współczesne studia z pojazdów samochodowych charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

Popularne specjalności na kierunku pojazdy samochodowe: budowa i badania pojazdów samochodowych, diagnostyka i eksploatacja pojazdów samochodowych, źródła napędu i mechatronika pojazdów samochodowych, budowa i badania pojazdów samochodowych.

 
Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2023/2024 na kierunku pojazdy samochodowe najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: fizyka, fizyka i astronomia, informatyka, matematyka.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

JAKIE PRZEDMIOTY ZDAWAĆ NA MATURZE?

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku pojazdy samochodowe:

 • fizyka,
 • fizyka i astronomia,
 • informatyka,
 • matematyka.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

POJAZDY SAMOCHODOWE - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

WIEDZA, JAKĄ ZDOBĘDZIESZ PODCZAS STUDIÓW NA KIERUNKU POJAZDY SAMOCHODOWE:

Czego nauczysz się na kierunku pojazdy samochodowe?

Ze względu na bogatą ofertę kształcenia i niezwykle innowacyjny i interdyscyplinarny program studiów, w trakcie kursu zyskasz wiedzę oraz umiejętności praktyczne z zakresu kilku dziedzin bezpośrednio związanych z motoryzacją i pojazdami samochodowymi. W trakcie kursu dowiesz się więcej na temat budowy oraz konstruowania samochodów osobowych oraz ich źródeł napędu.

Zrozumiesz także jaki wpływ ma ich użytkowanie na stan środowiska naturalnego i nauczysz się w jaki sposób możesz ograniczyć te negatywne skutki do minimum. Jako student będziesz musiał dokonać wyboru specjalizacji, najlepiej dopasowanej do twoich potrzeb i planów zawodowych.

Budowa i badania pojazdów samochodowym przygotuje Cię do pracy związanej z produkcją i projektowaniem samochodów i podzespołów. Jeżeli natomiast zdecydujesz się na diagnostykę i eksploatacje pojazdów samochodowych, poznasz najnowsze metody diagnozowania pojazdów oraz technik profesjonalnej naprawy.

Inne, równie ciekawe ścieżki naukowe to mechatronika samochodowa i źródła napędu pojazdów samochodowych. Uzyskaną wiedzę teoretyczną będziesz mógł wykorzystać podczas obowiązkowych praktyk studenckich, dzięki którym zdobędziesz cenne doświadczenie i kwalifikacje zawodowe.

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie takim jak:

 • znajomość budowy i konstrukcji pojazdów samochodowych
 • znajomość nowoczesnych metod projektowania pojazdów samochodowych i ich podzespołów
 • znajomość technik i metod naprawy pojazdów samochodowych
 • wiedza z zakresu mechatroniki
 • umiejętność praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy
 • znajomość języka obcego

Jak wyglądają studia na kierunku pojazdy samochodowe?

 

1. Typ i tryb studiów

Program kształcenie na kierunku pojazdy samochodowe będzie oscylował głownie wokół nauk technicznych.

Osoby, które chcą rozwijać się w tym kierunku i aplikują na powyższe studia będą mogli wybrać pomiędzy trybem stacjonarnym, a niestacjonarnym. W przypadku studiów stacjonarnych zajęcia odbywają się codziennie w godzinach ustalonych przez władze konkretnej uczelni. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie, to wybierz studia niestacjonarne, które realizują tryb zajęć weekendowych.

 

Studia na kierunku Pojazdy samochodowe możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

 

2. Program studiów i przedmioty

Program nauczania na powyższych studiach będzie związany głównie z naukami technicznymi, w tym z mechaniką, konstrukcją maszyn czy elektrotechniką. Jako student będziesz miał dostęp do szerokiej bazy zajęć, w której znajdą się między innymi następujące przedmioty, powiązane z tą tematyką:

 • Podstawy wytrzymałości materiałów
 • Technologie kształtowania wyrobów
 • Nadzorowanie maszyn i urządzeń technologicznych

W toku nauczania będziesz także zobowiązany do wyboru specjalizacji, która będzie dopasowana do twoich zainteresowań i planów zawodowych. Aktualną ofertę modułów specjalnościowych, znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.

 

2. Nabywane umiejętności

W ramach licznych warsztatów realizowanych na kierunku pojazdy samochodowe, wykształcisz szereg cennych umiejętności praktycznych. Przede wszystkim nauczysz się projektowania, konstruowania oraz eksploatacji pojazdów samochodowych.

Ponadto poznasz podstawy projektowania w systemie CAD oraz skupisz się na doskonaleniu swoich zdolności z zakresu programowania i obsługi nowoczesnych narzędzi informatycznych. Istotnym elementem kształcenia będą także praktyki, dzięki którym zyskasz niezwykle istotne doświadczenie zawodowe.

 

3. Dla kogo ten kierunek

Od dziecka interesowałeś się motoryzacją? Twoimi ulubionymi zabawkami były zdalnie sterowane samochody, a prawo jazdy zdałeś za pierwszym razem?

Jeżeli odpowiedziałeś a te pytania twierdząco, to pewnie już wiesz, że powinieneś związać swoją przyszłość zawodową z dyscypliną bezpośrednio związaną z motoryzacją. Co ciekawe, powstał kierunek idealnie dopasowany do twoich potrzeb i zainteresowań.

Pojazdy samochodowe to innowacyjne i niezwykle rozwijające studia, skierowane do wszystkich tych, którzy interesują się budową pojazdów oraz ich zastosowaniem w różnych gałęziach przemysłu. Jeśli ty także należysz do grona tych osób to nie zastanawiaj się dłużej i weź udział w rekrutacji.

 

4. Gdzie studiować kierunek Pojazdy samochodowe

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Pojazdy samochodowe:

 

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku pojazdy samochodowe trwają 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).

Studia pierwszego stopnia na kierunku pojazdy samochodowe będą trwały trzy i pół roku, czyli siedem semestrów. Po tym czasie zdobędziesz tytuł inżyniera. Jeżeli zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę poświęcisz półtora roku, czyli trzy semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędziesz tytuł magistra inżyniera.

JAKA PRACA, CZYLI GDZIE BĘDZIESZ PRACOWAŁ PO UKOŃCZENIU STUDIÓW NA KIERUNKU POJAZDY SAMOCHODOWE:

Jaka praca po tym kierunku?

Po ukończeniu studiów na kierunku pojazdy samochodowe zyskasz interdyscyplinarne wykształcenie i bogatą wiedzę teoretyczną z zakresu różnych aspektów związanych z motoryzacją i pojazdami samochodowymi.

Jako absolwent tego perspektywicznego kierunku będziesz miał możliwość podjęcia ciekawej i rozwijającej pracy. Idealnie sprawdzisz się jako pracownik biur projektowych przemysłu motoryzacyjnego. Wybierając odpowiednią specjalizacje będziesz mógł pracować w profesjonalnych serwisach pojazdów samochodowych i stacjach obsługi.

Równie przyszłościowym i ciekawym rozwiązaniem będzie związanie swojej przyszłości zawodowej z przedsiębiorstwami transportowymi i spedycyjnymi oraz z zakładami produkcji i dystrybucji paliw.

Uzyskane kwalifikacje umożliwią Ci podjecie zatrudnienia w biurach ekspertyz technicznych, zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. Dodatkowo, po ukończeniu studiów pierwszego stopnia możesz kontynuować naukę na studiach magisterskich lub podyplomowych i zyskać szersze perspektywy zawodowe.

 

Absolwent kierunku pojazdy samochodowe znajdzie zatrudnienie jako/w takich miejscach jak:
 • biura projektowe
 • warsztaty samochodowe
 • ośrodki badawczo-rozwojowe
 • firmy transportowe
 • firmy spedycyjne
 • prywatne stacje obsługi pojazdów
 • placówki naukowe
 • zakłady produkcji i dystrybucji paliw
 • biura ekspertyz technicznych
 • przemysł motoryzacyjny

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Pojazdy samochodowe studia niestacjonarne

Pojazdy samochodowe studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Pojazdy samochodowe studia I stopnia

Pojazdy samochodowe studia II stopnia

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku pojazdy samochodowe

Filtrowanie
Województwo
Miasto
Poziom studiów
Forma studiów

Zobacz inne kierunki inżynierskie i techniczne

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Zobacz inne kierunki inżynierskie i techniczne - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Miasta, które oferują studia na kierunku POJAZDY SAMOCHODOWE

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (1)

Witek odpowiedz

Ja zostałem nauczycvielem mechanikiem po skonczeniu podyplomowek w WSKZ. Skonczylam przygotowanie pedagogiczne i technika mechanika. Nauka szla lekko i przyjemnie bo tematyka to moj konik.