Technologia drewna

Technologia drewna

Studia na kierunku technologia drewna możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Technologia drewna stopień: (I)  (II), czas trwania: 4 lata • 1,5 roku • 3,5 roku
forma: stacjonarne, niestacjonarne
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Technologia drewna stopień: (I)  (II), czas trwania: 4 lata • 1,5 roku • 3,5 roku
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Technologia drewna studia - kierunek studiów

Studia na kierunku Technologia drewna to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).

Studia na kierunku technologia drewna
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)

Uczelnie

Studia na kierunku technologia drewna możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | technologia drewna - uczelnie >

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku technologia drewna najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, fizyka, matematyka.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku technologia drewna:

 • biologia,
 • chemia,
 • fizyka,
 • matematyka.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Technologia drewna - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując technologię drewna

Program studiów i przedmioty

Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Technologia drewna? Studia kształcą w zakresie nauk o drewnie. Zdobędziesz wiedzę o mechanicznej obróbce drewna, a także nauczysz się konstruować meble z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Do tego konieczne będzie umiejętne korzystanie z aparatury diagnostycznej oraz pomiarowej stosowanych przy obróbce drewna.

Co więcej, będziesz w stanie wykonywać prace wspomagające projektowanie maszyn. Taka interdyscyplinarna wiedza pozwoli Ci na podjęcie ciekawej pracę w zawodzie, bowiem kierunek stawia nie tylko na solidną wiedzę teoretyczną, ale także na praktyczne umiejętności.

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
 • matematyki, fizyki oraz chemii,
 • informatyki, komputerowego wspomagania prac inżynierskich,
 • doboru materiałów do zastosowań technologicznych pod kątem kształtowania ich struktury,
 • nauki o drewnie, technologii chemicznej drewna, tworzyw drewnych, termodynamiki technicznej oraz maszynoznawstwa i systemów pomiarowych drewna,
 • języka obcego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posiada umiejętności posługiwania się specjalistycznym językiem angielskim z zakresu kierunku kształcenia.

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU TECHNOLOGIA DREWNA?

 

1. Typ i tryb studiów

Osoby chcące zdobyć wyższe wykształcenie mogą wybierać pomiędzy studiami stacjonarnymi i niestacjonarnymi. Kierunek technologia drewna można realizować w dwóch powyższych trybach. W przypadku studiów stacjonarnych zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych przez władze konkretnych uczelni. Studenci, którzy chcieliby połączyć naukę z innymi aktywnościami, powinni zdecydować się na studia niestacjonarne, które realizują tryb zajęć weekendowych.

Program nauczania na powyższych studiach będzie związany z naukami technicznymi.

 

Studia na kierunku Technologia drewna możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

 

2. Program studiów i przedmioty

Studenci kierunku technologia drewna będą mieli możliwość zdobycia wszechstronnej wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych, chemicznych, matematycznych i technicznych. Program nauczania zakłada realizacje wielu ciekawych przedmiotów o tematyce oscylującej wokół powyższych zagadnień, między innymi takich jak:

 • Człowiek i środowisko
 • Informatyka i technologie informacyjne
 • Termodynamika techniczna

Studenci dokonają także wyboru specjalizacji, która będzie dopasowana do ich zainteresowań i przyszłych planów zawodowych. Aktualna oferta modułów specjalizacyjnych znajduje się na oficjalnych stronach intranetowych wybranych uczelni wyższych.

 

3. Nabywane umiejętności

Osoby, które aplikują na kierunek technologia drewna, oprócz wiedzy teoretycznej, zdobędą także szereg umiejętności praktycznych. Przede wszystkim nauczą się technik obróbki i przetwórstwa drewna oraz tworzyw drewnianych.

Ponadto poznają techniki obsługi nowoczesnych maszyn i narzędzi inżynierskich, stosowanych w branży produkcyjnej. Studenci dowiedzą się także, w jaki sposób efektywnie zarządzać produkcją oraz eksploatacją maszyn do obróbki drewna.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Technologia drewna to kierunek, który wymaga określonych predyspozycji w zakresie nauk ścisłych. Studia są skierowane do osób, które chciałyby pracować w szeroko pojętym przemyśle drzewnym. Płyty drewnopochodne, materiały malarskie czy stolarka – tego i wiele więcej nauczysz się w ramach studiów na kierunku Technologia drewna?

Jeżeli zatem chciałbyś pracować w branży zajmującej się szeroko pojętym przetwarzaniem drewna to Technologia drewna jest kierunkiem, który warto wziąć pod uwagę podczas wyboru Twojej przyszłej ścieżki edukacyjnej!

 

5. Gdzie studiować Technologię drewna

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Technologia drewna:

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku Technologia drewna trwają od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).

Studia pierwszego stopnia na kierunku technologia drewna będą trwały siedem lub osiem semestrów i zakończą się nadaniem tytuły inżyniera. Natomiast na studia drugiego stopnia studenci poświęcą trzy semestry. Po tym czasie zdobędą tytuł magistra inżyniera.

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku technologia drewna

Praca po studiach
Gdzie znajdziesz zatrudnienie jako absolwent kierunku Technologia drewna? Po ukończeniu studiów będziesz mógł pracować w przedsiębiorstwach przemysłu drzewnego, a także zajmujących się wytwarzaniem i eksploatacji maszyn. Co więcej, pracę będziesz mógł podjąć w jednostkach projektowych, konstrukcyjnych i technologicznych.
Praca będzie też na Ciebie czekać w jednostkach organizujących produkcję procesów technologicznych. Jeżeli zatem widzisz siebie w jednej z powyższych profesji to Technologia drewna może być świetnym kierunkiem dla Ciebie!
 
Absolwent kierunku technologia drewna znajdzie zatrudnienie w/jako:
 • pracownik w przedsiębiorstwach przemysłu drzewnego,
 • pracownik w jednostkach projektowych, konstrukcyjnych oraz technologicznych,
 • pracownik w jednostkach organizujących produkcję procesów technologicznych,
 • pracownik jednostki akredytacyjnej,
 • pracownik biura projektowego.

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Technologia drewna studia niestacjonarne

Technologia drewna studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Technologia drewna studia I stopnia

Technologia drewna studia II stopnia

Zobacz inne kierunki inżynierskie i techniczne

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Zobacz inne kierunki inżynierskie i techniczne - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Miasta, które oferują studia na kierunku Technologia drewna

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (3)

Studentka odpowiedz

Politechnika Koszalińska otworzyła wydział Przemysłu Drzewnego z kierunkiem: Inżynieria i Automatyzacja w Przemyśle Drzewnym, znajdujący się w Szczecinku. Firma, z którą współpracuje Politechnika, oferuje płatne praktyki na różnych działach, na których zdobywa się praktyczną wiedzę i umiejętności oraz doświadczenie. Wiedzą praktyczną zajmuje się natomiast wykwalifikowana kadra naukowa z Koszalina. Szanse na dobrze płatną pracę po studiach wynoszą 100%. Osobiście naprawdę polecam. #wpdszczecinek

absolwent PP w branży meblarskiej odpowiedz pokaż odpowiedzi (1)

z doświadczenia: przemysł akceptuje wyłącznie absolwentów SGGW i UP, niestety UWM mocno odbiega przygotowaniem zawodowym od kolegów z Poznania i Warszawy. Obecnie SGGW przegoniło we wskaźniku zatrudnienia w branży absolwentów UP. Za czasów Akademii Rolniczej to było coś, obecnie jakość kształcenia mocno odbiega u nich od potrzeb branży. Od 2005 roku na stanowiska konstruktorów w zakładach produkujących meble zatrudniono dużo więcej absolwentów politechniki po wydziałach budowy maszyn aniżeli absolwentów WTD.

Absolwent AR W odpowiedzi do: absolwent PP w branży meblarskiej odpowiedz

Rzeczywiście - jako wieloletni już praktyk uważam również, że osoby, które wybrały studiowanie technologii drewna gdzie indziej niż w Poznaniu czy Warszawie nie mają większych szans na rynku pracy związanym z branżą drzewną, w tym meblarską. Trudno jest mi natomiast zgodzić się z opinią wyższości Warszawy nad Poznaniem. Ja akurat tak nie uważam. Obecnie technologia drewna w Poznaniu należy do nielicznych kierunków (wszystkich!) w całej Polsce z jednocześnie wyróżniającą oceną Polskiej Komisji Akredytacyjnej i kategorią naukową A (tzn. oceną bardzo dobrą). Poza tym, z tego, co widziałem i słyszałem, Wydział ostatnio sporo wystrzelił do przodu w infrastrukturze, czy wyposażeniu (np. obrabiarki). To, co było za czasów AR zostało mocno unowocześnione. Jak rozmawiam z młodszymi absolwentami, to również jest sporo wyjazdów do zakładów w czasie studiów, w tym zagranicę. Dużo też się dzieje poza studiami - różne imprezy, wyjazdy itp. Jest bardzo dobra kadra (wielu młodych, którym się chce) - jak wszędzie są oczywiście wyjątki od reguły ;) Ostatnio też przyjmujemy w zakładzie studentów WTD z Poznania na staże w ramach POWERa - nie narzekamy - jest potencjał. Generalnie polecam studia na technologii drewna - super sprawa, bo branża drzewna w Polsce ma się naprawdę dobrze, a jest tego sporo (meble, tworzywa drzewne, narzędzia, obrabiarki, kleje, lakiery, papiernictwo...).