GEOINŻYNIERIA I GÓRNICTWO OTWOROWE

GEOINŻYNIERIA I GÓRNICTWO OTWOROWE

Studia na kierunku geoinżynieria i górnictwo otworowe możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Geoinżynieria i górnictwo otworowe stopień: (I)  (II), czas trwania: 4 lata • 2 lata • 3,5 roku • 1,5 roku
forma: stacjonarne, niestacjonarne

GEOINŻYNIERIA I GÓRNICTWO OTWOROWE studia – kierunek studiów

Studia na kierunku geoinżynieria i górnictwo otworowe to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).

Studia na kierunku geoinżynieria i górnictwo otworowe
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)

Uczelnie

Studia na kierunku geoinżynieria i górnictwo otworowe możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | geoinżynieria i górnictwo otworowe - uczelnie >

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku geoinżynieria i górnictwo otworowe najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, fizyka, chemia, geografia, informatyka, matematyka.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

JAKIE PRZEDMIOTY ZDAWAĆ NA MATURZE?

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku geoinżynieria i górnictwo otworowe:

 • biologia,
 • fizyka,
 • chemia,
 • geografia,
 • informatyka,
 • matematyka.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GEOINŻYNIERIA I GÓRNICTWO OTWOROWE - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

WIEDZA, JAKĄ ZDOBĘDZIESZ PODCZAS STUDIÓW NA KIERUNKU GEOINŻYNIERIA I GÓRNICTWO OTWOROWE :

Czego nauczysz się podczas studiów na kierunku geoinżynieria i górnictwo otworowe?

W trakcie tych niezwykle interesujących studiów będziesz miał szansę zdobyć wszechstronną i gruntowną wiedzę z obszaru nauk technicznych i ścisłych oraz powiązanych z nimi dyscyplin. Jako student zaznajomisz się z niezwykle złożonymi i bogatymi dyscyplinami, jakimi są geologia, hydrogeologia czy geologia naftowa.

Ponadto, dowiesz się więcej na temat ochrony środowiska oraz nowoczesnych, proekologicznych rozwiązań stosowanych na szeroką skalę w górnictwie otworowym. Oprócz gruntownej wiedzy teoretycznej, zdobędziesz także niezwykle cenne w tym zawodzie, umiejętności praktyczne.

W trakcie studiów nauczysz się między innymi projektowania otworów wiertniczych na lądzie i wodzie, technologii prac iniekcyjnych oraz tworzyć specjalistyczne rysunki techniczne. Co więcej będziesz miał okazję korzystać z nowoczesnych programów komputerowych, które usprawnią twoją codzienną pracę i uczynią ją zdecydowanie bardziej efektywną.

Uzyskaną wiedzę teoretyczną oraz umiejętności wykorzystasz podczas obowiązkowych praktyk studenckich dzięki, którym zdobędziesz cenne doświadczenie i kwalifikacje zawodowe.

 

W programie studiów na kierunku geoinżynieria i górnictwo otworowe znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 • Geologia
 • Zarys górnictwa otworowego
 • Geologia złóż węglowodorów
 • Mechanika
 • Wiertnictwo
 • Metody matematyczne w górnictwie otworowym
 • Termodynamika
 • Hydrogeologia i geologia inżynierska
 • Podstawy inżynierii złożowej
 • Podstawy gazownictwa ziemnego

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • wiedzy z zakresu inżynierii złożowej
 • wiedzy fizycznej
 • wiedzy z zakresu geologii ogólnej
 • wiedzy z obszaru hydrogeologii i geologii naftowej
 • znajomości technik i technologii wiercenia otworów wiertniczych
 • umiejętności projektowania i wdrażania procesów wydobywczych
 • wiedzy matematycznej
 • wiedzy technicznej
 • znajomości metod wykorzystywanych w grafice inżynierskiej

Jak wyglądają studia na kierunku geoinżynieria i górnictwo otworowe?

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek geoinżynieria i górnictwo otworowe można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. W przypadku studiów stacjonarnych zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie studiowania to wybierz studia niestacjonarne, na których zajęcia odbywają się w wybrane weekendy semestru.

Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować głównie wokół nauk geograficznych i technicznych.

 

Studia na kierunku geoinżynieria i techniki otworowe możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

 

2. Program studiów i przedmioty

Jako student kierunku geoinżynieria i górnictwo otworowe będziesz miał okazję zdobyć specjalistyczną wiedzę na temat geologii, hydrogeologii czy inżynierii złożowej. W siatce zajęć znajdzie się wiele rozwijających przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką, między innymi takich jak:

 • Technologia płynów wiertniczych
 • Ocena oddziaływania inwestycji na środowisko
 • Stymulacja otworów ropnych

Program kształcenia zakłada również realizacje obieralnych specjalizacji, których ofertę znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.

 

3. Nabywane umiejętności

W czasie powyższych studiów wykształcisz szereg cennych umiejętności praktycznych. Przede wszystkim nauczysz się prawidłowej interpretacji map geologicznych oraz poznasz przekroje wybranych skał.

Ponadto będziesz miał okazję korzystać z nowoczesnych narzędzi informatycznych oraz dowiesz się, w jaki sposób tworzyć bazy danych. Studenci rozwiną również swoje zdolności językowe, dzięki czemu zwiększą swoje szanse na karierę w środowisku międzynarodowym.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Geoinżynieria i górnictwo otworowe to innowacyjne i zarazem perspektywiczne studia skierowane do wszystkich osób chcących związać swoją przyszłość z przemysłem górniczym, który nadal jest jedną z prężniej działających i rozwijających się gałęzi gospodarki. Zawód górnika wiąże się z konkurencyjnymi zarobkami oraz innymi, atrakcyjnymi benefitami i przywilejami oraz charakteryzuje się bogatą i bardzo długą historią.

Dlatego też wciąż cieszy się dużą popularnością i zainteresowaniem. Jako, że od początku swojego istnienia, w górnictwie nastąpiło wiele zmian oraz pojawiły się nowoczesne technologie, które usprawniają codzienną pracę, to wzrosło także zapotrzebowanie na specjalistów z tego obszaru, którzy dodatkowo posiadaliby wszechstronną wiedzę z zakresu geologii i pokrewnych nauk.

Odpowiedzią na tego typu potrzeby jest właśnie niezwykle interesujący kierunek, geoinżynieria i górnictwo otworowe. Jeżeli więc chciałbyś być częścią tej złożonej dyscypliny i związać z nią swoją zawodową przyszłość, to koniecznie we udział w rekrutacji!

 

5. Gdzie studiować geoinżynierię i górnictwo otworowe

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek geoinżynieria i górnictwo otworowe:

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku geoinżynieria i górnictwo otworowe trwają od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia).

Studia pierwszego stopnia na kierunku geoinżynieria i górnictwo otworowe będą trwały od trzech i pół do czterch lat, czyli siedem lub osiem semestrów. Po tym czasie zdobędziesz tytuł inżyniera. Jeżeli zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę poświęcisz półtora roku lub dwa lata, czyli trzy lub cztery semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędziesz tytuł magistra inżyniera.

JAKA PRACA, CZYLI GDZIE BĘDZIESZ PRACOWAŁ PO UKOŃCZENIU STUDIÓW NA KIERUNKU GEOINŻYNIERIA I GÓRNICTWO OTWOROWE:

Jaka praca po tym kierunku?

Po ukończeniu tych niezwykle innowacyjnych studiów licencjackich będziesz miał wszechstronną i gruntowną wiedzę z zakresu nauk technicznych i ścisłych oraz kwestii bezpośrednio powiązanych z górnictwem.

Uzyskane umiejętności i kwalifikacje zawodowe sprawią, że bez problemu znajdziesz atrakcyjną i rozwijającą pracę dopasowaną do twojego wykształcenia. Przede wszystkim będziesz kompleksowo przygotowany do pracy na stanowisku specjalisty do spraw nadzoru prac geologicznych i górniczychPonadto, idealnie odnajdziesz się jako projektant i konstruktor instalacji związanych z wydobywaniem surowców.

Równie ciekawą opcją może być związanie swojej przyszłości z firmami, których tematyka oscyluje wokół ochrony środowiska i ekologii, firmami serwisowymi lub biurami projektowymi. Wszyscy absolwenci będą także przygotowani do podjęcia pracy w jednostkach administracji państwowej i samorządowej. Co więcej, po ukończeniu nauki na studiach pierwszego stopnia możesz kontynuować naukę na studiach magisterskich lub podyplomowych.

 

Absolwent kierunku geoinżynieria i górnictwo otworowe znajdzie zatrudnienie jako/w takich miejscach jak:

 • kopalnie węgla
 • biura projektowe
 • firmy serwisowe dla przemysłu wydobywczego
 • administracja państwowa
 • administracja samorządowa
 • laboratoria badawcze
 • konsultant w zakresie górnictwa otworowego
 • urzędy górnicze
 • zakłady geotermalne
 • specjalista do spraw BHP

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Geoinżynieria i górnictwo otworowe studia niestacjonarne

Geoinżynieria i górnictwo otworowe studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Geoinżynieria i górnictwo otworowe studia I stopnia

Geoinżynieria i górnictwo otworowe studia II stopnia

Zobacz inne kierunki inżynierskie i techniczne

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Zobacz inne kierunki inżynierskie i techniczne - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

W jakich firmach możesz pracować po kierunku geoinżynieria i górnictwo otworowe

Miasta, które oferują studia na kierunku GEOINŻYNIERIA I GÓRNICTWO OTWOROWE

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

 • Drzwi Otwarte https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ-1e4NozBD0cRCFt8gAWtS5k https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/bfdcf-wsh-wroclaw.jpg Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
 • Drzwi Otwarte https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJlUta6UScGEcReTNKOPAxYMc https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/36d11-wsosp-deblin.jpg Lotnicza Akademia Wojskowa
 • ul. Bursaki 12, 20-150 Lublin https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=Wyższa+Szkoła+Przedsiębiorczości+i+Administracji+w+Lublinie https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/67f82-wspa-lublin.jpg Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
 • Aula Uniwersytecka Wydziału Prawa i Administracji UMCS https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJCxKWr2NXIkcRYECcap5lmJQ https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/99092-umcs-kierunki.jpg Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
 • UL.ROLNA 43,, 40-555 KATOWICE, WOJ. ŚLĄSKIE https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=wyższa+szkoła+techniczna+katowice https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/b6936-wst-katowice.jpg Akademia Śląska
 • Drzwi Otwarte https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJiVhlHiMJqkcR3LRNnD9vans Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Komentarze (0)