Politechniki i uczelnie techniczne

Politechniki i uczelnie techniczne

18.06.2021

politechniki w Polsce

Politechniki i uczelnie techniczne w Polsce

Bardziej rozpoznawalną nazwą dla uczelni technicznych jest Politechnika. W Polsce pod nadzorem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego funkcjonuje 18 jednostek akademickich, kształcących studentów na kierunkach technicznych.

 

Zgodnie z zapisami polskiego prawa uczelnie techniczne mogą nosić nazwę uniwersytetu technicznego, gdy jednostki organizacyjne mogą nadawać stopień naukowy doktora w, co najmniej dziesięciu dyscyplinach, w tym co najmniej sześć uprawnień w zakresie nauk technicznych. Rok w rok uczelnie techniczne cieszą się nie gasnącą popularnością. Średnia liczba studentów kształcących się, rok w rok, na polskich politechnikach to ok. 300000 osób.

Pierwszą uczelnią techniczną na terenie Polski była Politechnika Gdańska. Najdłuższą historię nauki w języku polskim posiada natomiast Politechnika Warszawska, która to od dłuższego czasu nie oddaje pierwszego miejsca wśród najlepszych uczelni technicznych w Polsce.

Politechniki to uczelnie o charakterze technicznym. Nastawione na interdyscyplinarne kierunki kształcenia, zapewniające możliwość uzyskania tytułów zawodowych: inżynier i magister inżynier oraz stopni naukowych: doktor nauk technicznych i doktor habilitowany nauk technicznych.

Uczelnie techniczne w swojej charakterystyce kształcą studentów w dyscyplinach technicznych do których zaliczamy: architektura i urbanistyka, automatyka i robotyka, biocybernetyka i inżynieria biomedyczna, budowa i eksploatacja maszyn, budownictwo, elektronika, elektrotechnika, geodezja i kartografia, górnictwo, informatyka, inżynieria chemiczna, inżynieria materiałowa, inżynieria środowiska, mechanika, mechatronika, metalurgia, technologia chemiczna, telekomunikacja, transport, włókiennictwo.

Polskie uczelnie techniczne są jednym z najlepszych na świecie. Ich absolwentów możemy spotkać pracujących nad najlepszymi projektami technicznymi. Politechniki cenione są za innowacyjność oraz wiedzę praktyczną, jaką nabywa się w trakcie pięcioletniej nauki. 

 

 


uczelnie techniczne łódźPolitechnika w Łodzi

Decydując się na studia techniczne w Łodzi, wybierasz jedną z najlepszych uczelni technicznych w Polsce, czyli Politechnikę Łódzką. Politechnika umożliwia Ci studia na jednym z dziewięciu wydziałów. Wydział Mechaniczny, Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska, Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska czy Wydział Organizacji i Zarządzania to tylko fragment działalności naukowej Politechniki Łódzkiej. 


Czytaj więcej: Uczelnie techniczne w Łodzi

 


uczelnie techniczne w WarszawiePolitechnika w Warszawie

Warszawa to miasto gdzie chcąc studiować na uczelni technicznej do wyboru masz dwie jednostki. Pierwsza z nich to Politechnika Warszawska, kształcąca co roku ok. 33 125 studentów na dziewiętnastu wydziałach. Najpopularniejszymi kierunkami na Politechnice Warszawskiej są: geoinformatyka, automatyka i robotyka oraz inżynieria biomedyczna. Drugą uczelnią techniczną w Warszawie jest Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego. 

 

Czytaj więcej: Uczelnie techniczne w Warszawie

 


Uczelnie techniczne w GdańskuPolitechnika  w Gdańsku

Trójmiasto to nie tylko piękne widoki i całoroczna możliwość podziwiania stalowych arcydzieł stoczniowych. To przede wszystkim jedna z najlepszych uczelni technicznych w Polsce, czyli Politechnika Gdańska. 

 

 


 

Czytaj więcej: Uczelnie techniczne w Gdańsku

 


Uczelnie techniczne w KrakowiePolitechnika w Krakowie

Krakowskie uczelnie techniczne to miejsca kształcące najlepszych specjalistów, cenionych w Polsce jak i za granicą. Decydując się na Kraków do wyboru masz dwie uczelnie. Pierwsza z nich Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica to uczelnia która od wielu lat nie schodzi z czołówki w rankingach najlepszych uczelni technicznych w Polsce. AGH dla kandydatów przygotowane ma 16 Wydziałów na których znajduję się wiele unikalnych kierunków. Jednym z nich jest Inżynieria Naftowa i Gazownicza. 

Czytaj więcej: Uczelnie techniczne w Krakowie

 


Uczelnie techniczne w Katowicach i GliwicachPolitechnika w Katowicach i Gliwicach

Politechnika Śląska to jednostki podstawowe taki jak wydziały, kolegia i centra naukowo- dydaktyczne, rozmieszczone w czterech miastach aglomeracji śląskiej. Siedzibą największej ilości wydziałów są Gliwice.

 

 

 

Czytaj więcej: Uczelnie techniczne w Katowicach i Gliwicach

 


uczelnie techniczne w LubliniePolitechnika w Lublinie

Politechnika Lubelska jest jedną z pięciu uczelni publicznych w Lublinie, jednak jedyną o profilu technicznym. W ofercie uczelni znajdziemy studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie oraz doktoranckie.

 

 

 

 

Czytaj więcej: Uczelnie techniczne w Lublinie

 


uczelnie techniczne w KielcachPolitechnika w Kielcach

Kielecką uczelnię techniczną tworzy pięć wydziałów: Budownictwa i Architektury; Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki; Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki; Mechatroniki i Budowy Maszyn oraz Zarządzania i Modelowania Komputerowego. Dla licealisty to możliwość podjęcia nauki na jednym z 19 kierunków oraz wybrania jednej z 60 specjalności, funkcjonujących na Politechnice. 

 

 

Czytaj więcej: Uczelnie techniczne w Kielcach

 


uczelnie techniczne we WrocławiuPolitechnika we Wrocławiu

Wrocław to idealne miejsce nie tylko aby spędzić weekend w jednym z najpiękniejszych miast naszego kraju. To przede wszystkim miejsce przyjazne kandydatom na uczelnie techniczne. Pod tym względem we Wrocławiu znajdziesz jedną uczelnie, a mianowicie Politechnikę Wrocławską. Politechnika Wrocławska to szesnaście wydziałów rozmieszczonych w atrakcyjnych częściach miasta. Usytuowanie to pozwoli Ci na poznanie akademickiej strony miasta. 

 

Czytaj więcej: Uczelnie techniczne we Wrocławiu

 


uczelnie techniczne w OpoluPolitechnika w Opolu

Politechnika Opolska to miejsce które co roku przyciąga w swoje mury ponad 10 tys. osób. Oferta edukacyjna obejmuje studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie oraz doktoranckie, prowadzone w systemie stacjonarnym oraz niestacjonarnym. 

 

 

 

Czytaj więcej: Uczelnie techniczne w Opolu

 


uczelnie techniczne w RadomiuUczelnia techniczna w Radomiu

Radom to niewielkie miasto położone w województwie mazowieckim. Nie żadna stolica tylko spokojne miasto, można powiedzieć zapomniane przez w wszystkich. Jednak techniczna strona Radomia nie daje o sobie zapomnieć. Wszystko za sprawą Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego, który to rok w rok pojawia się na liście najlepszych uczelni technicznych na terenie Polski. 

 

Czytaj więcej: Uczelnie techniczne w Radomiu

 


Uczelnie techniczne w CzęstochowiePolitechnika w Częstochowie

Częstochowa to nie tylko klasztor na wzgórzu, który kojarzy niemal każdy z Nas. Częstochowa to miasto przyjazne licealistom którzy chcą związać swą przyszłość z naukami technicznymi. Politechnika Częstochowska to sześć wydziałów na których kandydaci mają do wyboru osiemnaście kierunków. Każdy kierunek to możliwość uzyskania stopnia inżyniera, po trzech i pół roku studiowania. 

 

 

Czytaj więcej: Uczelnie techniczne w Częstochowie

 


uczelnie techniczne w RzeszowiePolitechnika i uczelnie techniczne w Rzeszowie

Politechnika Rzeszowska jest jedyną uczelnią techniczną w Polsce południowo-wschodniej oraz najlepszą uczelnią techniczną w województwie podkarpackim. Od lat plasuje się w pierwszej dziesiątce najlepszych uczelni technicznych w Polsce. 

 

 

 

Czytaj więcej: Uczelnie techniczne w Rzeszowie

 


uczelnie techniczne w ToruniuUczelnia techniczna w Toruniu

Toruńska uczelnia wyższa (UMK) w swej ogólnej charakterystyce nie jest Uczelnią Techniczną. Pośród swoich jednostek akademickich posiada on jednak, Wydziały Techniczne. Dzięki oddanemu kilka lat temu Interdyscyplinarnemu Centru Nowoczesnych Technologii studenci mogą poszerzać swoją wiedzę z zakresu badań i rozwoju nowoczesnych technologii. Centrum pozwala na łączenie wiedzy i doświadczenia wszystkich dziedzin od nauk humanistycznych, przez nauki społeczne, ścisłe i techniczne, a na naukach o zdrowiu i medycznych kończąc. 

 

Czytaj więcej: Uczelnie techniczne w Toruniu

 


uczelnie techniczne w PoznaniuPolitechnika w Poznaniu

Poznańska uczelnia techniczna to dziesięć wydziałów, które kształcą specjalistów w różnych dziedzinach. Wydział Elektroniki i Telekomunikacji, Wydział Elektryczny czy Wydział Budowy Maszyn i Zarządzania to tylko kilka z tych oferowanych przez Politechnikę Poznańską. Studia pierwszego stopnia trwają 3,5 roku, a ich ukończenie skutkuje uzyskaniem stopnia inżyniera. Następnym krokiem w edukacji na uczelniach technicznych są studia magisterskie trwające 1,5 roku. 

 

Czytaj więcej: Uczelnie techniczne w Poznaniu

 


uczelnie technicze SzczecinUczelnia technicza w Szczecinie

Szczecin jest miastem w którym pasjonaci technologii mogą połączyć przyjemna z pożytecznym za sprawą studiów na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. Uczelni istnieje dzięki połączeniu uczelni technicznej (Politechnika Szczecińska) oraz uczelni o profilu rolniczym , którą była Akademia Rolnicza w Szczecinie. 

 

 

Czytaj więcej: Uczelnie techniczne w Szczecinie

 

 

Komentarze (2)

Dominika, studentka PP odpowiedz pokaż odpowiedzi (1)

Przecież studia magisterskie, stacjonarne na PP trwają 1,5! Źle zaznajomiliście się z ofertą na tej uczelni... Wstyd

admin W odpowiedzi do: Dominika, studentka PP odpowiedz

dzięki, poprawiliśmy się