1. Tryb i typ studiów
Studia na kierunku Zarządzanie państwem możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Zarządzanie państwem nie odnosi się do przygotowań do sprawowania urzędu prezydenta, ale i tak kierunek ten zakłada pozyskanie wiedzy niezbędnej do objęcia ważnych stanowisk. Zarządzanie państwem jest kierunkiem stosunkowo nowym, ale coraz popularniejszym i częściej występującym w ofertach dydaktycznych.
Studia skupiają się na poznaniu takich obszarów jak administracja, prawo, zarządzanie, ekonomia. Na zajęciach poruszane są takie zagadnienia jak funkcjonowanie administracji publicznej, zarządzanie projektami, zarządzanie funduszami unijnymi, polityka lokalna, czy zarządzanie wizerunkiem w instytucjach publicznych.
Zarządzanie państwem jest kierunkiem, który częściej występuje na studiach pierwszego oraz drugiego stopnia, zatem studenci otrzymują wybór między studiami w formie stacjonarnej i niestacjonarnej.
Cechą charakterystyczną tego kierunku jest jego program, który dostarcza wiedzy na temat szeroko rozumianego państwa, a więc polityki, czy prawa, jak również rozwija umiejętności menedżerskie, które można wykorzystać również w zawodach nieprzypisanych do tego obszaru kształcenia.
Czy istnieją różnice programowe między studiami stacjonarnymi a niestacjonarnymi? Nie. Studenci tych dwóch trybów pozyskują taką samą wiedzę, rozwijają identyczne umiejętności i zdobywają podobne kompetencje. Różnica tkwi wyłącznie w częstotliwości pojawiania się na uczelni.
3. Dla kogo ten kierunek
Śledzisz informacje dotyczące świata polityki? Potrafisz obserwować i wyciągać prawidłowe wnioski na podstawie własnych spostrzeżeń? A może poszukujesz kierunku studiów, który kładzie duży nacisk na zapoznanie się z problematyką nauk społecznych?
Jeśli zgodziłeś się co najmniej z jednym z tych pytań to znak, że powinieneś zapoznać się z szerokimi możliwościami zarówno edukacyjnymi, jak i zawodowymi, które oferują studia na kierunku Zarządzanie państwem!
4. Gdzie studiować Zarządzanie państwem
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Zarządzanie państwem: