1. Typ i tryb studiów
Rachunkowość i podatki to kierunek, który możesz zrealizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Jeżeli zdecydujesz się na studia stacjonarne, będziesz uczęszczał na zajęcia w wybrane dni tygodnia. Natomiast, studia niestacjonarne przewidują realizacje programu w czasie zjazdów odbywających się w dane weekendy semestru.
Studenci, którzy zdecydują się aplikować na powyższy kierunek zdobędą gruntowną wiedzę i wykształcenie ekonomiczne.
Studia na kierunku Rachunkowość i podatki możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku rachunkowość i podatki: podstawy ekonomii, etyka gospodarcza, podstawy rachunkowości, rachunkowość finansowa, matematyka.
Jako student kierunku rachunkowość i podatki będziesz miał szansę ugruntować i rozwinąć swoją wiedzę z zakresu nauk matematycznych i ekonomicznych oraz pokrewnych obszarów tematycznych. W siatce zajęć znajdzie się wiele ciekawych przedmiotów związanych z powyższymi zagadnieniami, między innymi:
-
podstawy finansów
-
rachunkowość finansowa
-
programy kadrowo-płacowe
-
rachunkowość podatkowa
Dodatkowo, w czasie studiów dowiesz się więcej na temat systemów podatkowych obowiązujących w Polsce i na świecie, co z powodzeniem wykorzystasz w swojej pracy zawodowej. Ponadto, poznasz regulacje prawa:
-
pracy
-
cywilnego
-
podatkowego
-
finansowego
oraz nauczysz się ich zastosowania w praktyce. Integralną część studiów będą stanowić praktyki zawodowe, które zrealizujesz w wyznaczonym do tego miejscu.
3. Nabywane umiejętności
Ze względu na praktyczny wymiar studiów i program dopasowany do wymagań stawianych przez obecny rynek pracy, wykształcisz cenne umiejętności praktyczne. Jako student nauczysz się dokonywania analizy zjawisk gospodarczych i finansowych.
Ponadto, zyskasz kompetencje z obszaru zarządzania finansami konkretnych działalności gospodarczych oraz nauczysz się obsługi specjalistycznych programów kadrowo-płacowych.
W czasie licznych warsztatów, dowiesz się w jaki sposób administrować dokumentacją biurową, a także prowadzić sprawozdania podatkowe i finansowe. W planie zajęć znajdzie się także lektorat z języka obcego, na którym rozwiniesz swoje kompetencje językowe i poznasz specjalsityczną terminologię branżową.
4. Dla kogo ten kierunek
Rachunkowość to studia, które od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród studentów, którzy chcą zdobyć wszechstronne wykształcenie i zyskać szansę na atrakcyjną i przyszłościową pracę w tej prężnie rozwijającej się branży.
Wiele uczelni decyduje się na wprowadzenie innowacyjnych kierunków, bezpośrednio związanych z tą dyscypliną, jednocześnie będących odpowiedzią na potrzeby zmieniającego się świata i współczesnego rynku pracy. Jednym z nich jest rachunkowość i podatki.
Ich program skierowany jest do pasjonatów nauk ścisłych, którzy chcieliby rozwijać się w tym kierunku oraz połączyć zainteresowania z pracą zawodową. Jeżeli więc sam należysz do tego typu osób, to studia na kierunku rachunkowość i podatki będą dla ciebie idealnym wyborem!
5. Gdzie studiować Rachunkowość i podatki
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Rachunkowość i podatki: