1. Typ i tryb studiów
Rachunkowość to kierunek, który obecnie można realizować tylko w trybie stacjonarnym, w którym zajęcia odbywają się codziennie w godzinach ustalonych przez uczelnie. Jeżeli więc możesz sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce oraz zdobywaniu wykształcenia, to koniecznie zdecyduj się na powyższy tryb kształcenia.
Studia na kierunku Rachunkowość możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Program nauczania na powyższych studiach będzie oscylował wokół nauk ekonomicznych.
2. Program studiów i przedmioty
Jako student kierunku rachunkowość zdobędziesz wszechstronną wiedzę z zakresu nauk ekonomicznych, gospodarczych oraz społecznych. W planie zajęć znajdzie się wiele interesujących przedmiotów o tematyce powiązanej z powyższymi zagadnieniami, między innymi takich jak:
-
Narzędzia informatyczne w finansach i rachunkowości
-
Sporządzanie i analiza sprawozdań finansowych
-
System finansowo-księgowy
-
Podstawy rachunkowości zarządczej/controllingu
-
Rachunkowość a poda
3. Nabywane umiejętności
W czasie studiów na powyższym kierunku ekonomicznym, oprócz wiedzy teoretycznej, wykształcisz także szereg umiejętności praktycznych. W ramach licznych warsztatów nauczysz się prawidłowo analizować zjawiska gospodarcze oraz procesy ekonomiczne. Ponadto nauczysz się tworzyć sprawozdania oraz analizy finansowe.
Studenci poznają także specyfikę pracy w księgowości oraz nauczą się prowadzenia profesjonalnych ksiąg rachunkowych oraz zarządzania finansami przedsiębiorstw. Integralną część studiów będą stanowić praktyki, dzięki którym zyskasz niezwykle istotne doświadczenie zawodowe.
4. Dla kogo ten kierunek
Kim jest finansista? Jaki ma zakres obowiązków, jakie powinien posiadać kompetencje? Zastanawiałeś się kiedyś nad odpowiedziami na te pytania? „Finansista” jest określeniem bardzo szerokim w dzisiejszych czasach.
Oprócz tego, że jest to człowiek obeznany z zagadnieniami finansowymi, swoisty rzeczoznawca, to obecnie nazywa się też tak księgowych, specjalistów do spraw rachunkowości, analityków finansowych oraz kapitalistów, czyli ludzi posiadających kapitał inwestycyjny.
Brzmi ciekawie, prawda? Finansista zajmujący się rachunkowością powinien dostarczać prawdziwy i rzetelny obraz sytuacji majątkowej i finansowej danego podmiotu gospodarczego, np. małej firmy. Powinien również znać zasady sporządzania i analizy sprawozdań finansowych oraz posiadać elementarną wiedzę na temat controllingu w przedsiębiorstwach.
Jeżeli więc charakteryzujesz się umysłem ścisłym, pociąga Cię praca w branży finansowej mogą zainteresować Cię studia na kierunku rachunkowość.
Jeśli interesujesz się ekonomią, tym jak funkcjonuje gospodarka, jak działają międzynarodowe rynki finansowe, ale strategie rachunkowości przede wszystkim, studia te na pewno będą dla Ciebie łatwiejsze, niż jeśli takich zainteresowań nie przejawiasz.
5. Gdzie studiować Rachunkowość
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Rachunkowość: