STUDIA ŚRÓDZIEMNOMORSKIE studia – kierunek studiów
Studia na kierunkustudia śródziemnomorskie to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).
Studia na kierunku studia śródziemnomorskie
Rok akademicki
2024/2025
Forma studiów
stacjonarne
Poziom studiów
studia I i II stopnia
Czas trwania
3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)
Uczelnie
Studia na kierunku studia śródziemnomorskie możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) | studia śródziemnomorskie - uczelnie >
Opis kierunku
Osoby, które aplikują na studia śródziemnomorskie będą miały okazję zdobyć wszechstronną wiedzę z zakresu nauk humanistycznych, historycznych oraz filologicznych. Ponadto dowiedzą się więcej na temat kultury śródziemnomorskiej i antyku, a także nauczą się wybranego języka obcego.
Specjalności
Współczesne studia śródziemnomorskie charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku studia śródziemnomorskie:arabska, biblijna, grecka, italska, nowogrecka, nowołacińska,łacińska.
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku studia śródziemnomorskie najczęściej wymagane przedmioty maturalne to:historia, geografia, język obcy, język polski,filozofia, historia sztuki, język grecki i kultura antyczna, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Praca po studiach
Absolwenci znajdą zatrudnienie w branży turystycznej oraz wybranych instytucjach kultury. Ponadto mogą związać swoją przyszłość z firmami i korporacjami międzynarodowymi oraz wydawnictwami i redakcjami czasopism.
Wymagania rekrutacyjne mogą być zmienne i różnić się w zależności od wybranej uczelni wyższej. Dlatego też kandydaci na kierunek studia śródziemnomorskie powinni odpowiednio wcześniej zapoznać się z zasadami i obowiązującymi progami punktowymi.
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku studia śródziemnomorskie to:
filozofia, geografia, historia, historia sztuki, język grecki i kultura antyczna, język łaciński i kultura antyczna, język obcy, język polski, wiedza o społeczeństwie.
W przypadku studiów drugiego stopnia konieczne będzie przedstawienie dyplomu ukończenia studiów wyższych.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Wymagane przedmioty: język polski, język obcy nowożytny oraz 1 przedmiot do wyboru z: filozofia, geografia, historia, historia sztuki, język grecki i kultura antyczna, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie.
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października.
Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia.
Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek.
Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Czas trwania
Czas trwania studiów na kierunku studia śródziemnomorskie na poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Przedmioty maturalne
Studia śródziemnomorskie - jakie przedmioty zdawać na maturze
Podczas rekrutacji na kierunek studia śródziemnomorskie na większości
uczelni publicznych najczęściej punktowane są następujące przedmioty maturalne:
filozofia, geografia, historia, historia sztuki, język angielski, język grecki i kultura antyczna, język łaciński i kultura antyczna, język obcy nowożytny, język polski, wiedza o społeczeństwie.
Z kolei uczelnie niepubliczne przyjmują kandydatów zazwyczaj na podstawie kolejności zgłoszeń i złożenia
wymaganych dokumentów w terminie, aż do wyczerpania limitu miejsc.
Przedmioty maturalne brane pod uwagę w procesie
rekrutacji na kierunek studia śródziemnomorskie na poszczególnych uczelniach
Wymagane przedmioty: język polski, język obcy nowożytny oraz 1 przedmiot do wyboru z: filozofia, geografia, historia, historia sztuki, język grecki i kultura antyczna, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie.
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Limity
Orientacyjne limity miejsc na kierunku studia śródziemnomorskie na
poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat limitów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Progi
Progi punktowe na kierunek studia śródziemnomorskie na
poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat progów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Dalsza część artykułu pod reklamą
JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU STUDIA ŚRÓDZIEMNOMORSKIE ?
Studia śródziemnomorskie są skierowane do osób, które chciałyby się dowiedzieć więcej na temat korzeni współczesnej kultury europejskiej. Program nauczania na powyższych studiach oscyluje wokół nauk kulturoznawczych, historycznych oraz filologicznych, dzięki czemu studenci mają szansę zdobyć kompleksową wiedzę i przygotowanie zawodowe.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Studia śródziemnomorskie możemy podzielić na:
Osoby, które aplikują na studia śródziemnomorskie zdobędą kompleksową wiedzę filologiczną, humanistyczną oraz historyczną. Program nauczania zakłada realizacje zajęć o tematyce związanej z kulturą śródziemnomorską oraz genezą współczesnej kultury europejskiej. Studenci dowiedzą się więcej na temat teatru, literatury oraz kultury antycznej. Co więcej, w planie znajdą się przedmioty z zakresu prawa rzymskiego, filozofii oraz retoryki.
Ważnym elementem kształcenia będzie doskonalenie umiejętności praktycznych. Studenci nauczą się także analizowania wybranych zjawisk kulturowych oraz tekstów z kanonu literatury śródziemnomorskiej. Ponadto rozwiną kompetencje językowe i nauczą się wybranego języka obcego, tym samym zwiększając swoje szanse na karierę w środowisku międzynarodowym.
Dalsza część artykułu pod reklamą
ILE TRWAJĄ STUDIA NA KIERUNKU STUDIA ŚRÓDZIEMNOMORSKIE ?
Studia śródziemnomorskie trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).
Dalsza część artykułu pod reklamą
JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU STUDIA ŚRÓDZIEMNOMORSKIE ?
Absolwenci kierunku studia śródziemnomorskie nie powinni mieć problemów ze znalezieniem ciekawej i perspektywicznej pracy zawodowej. Przede wszystkim mogą związać swoją przyszłość z instytucjami kultury, wydawnictwami lub redakcjami czasopism. Równie ciekawą opcją może być zatrudnienie w mediach, dyplomacji lub w branży turystycznej.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku studia śródziemnomorskie:
dyplomacja
media
redakcje czasopism
wydawnictwa
branża turystyczna
instytucje kultury
Studenci mogą także rozważyć założenie własnej działalności gospodarczej lub karierę w środowisku międzynarodowym.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Poziom i forma studiów
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
ul. Bankowa 5 w Katowicachhttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJq50dkTbOFkcR6qGXE6SyeGohttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/61beb-us-studia-katowice.jpgUniwersytet Śląski w Katowicach