Przetwórstwo tworzyw sztucznych

Przetwórstwo tworzyw sztucznych

Dodaj do ulubionych

Przetwórstwo tworzyw sztucznych - kierunek studiów

Studia na kierunku Przetwórstwo tworzyw sztucznych to studia inżynierskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym)

Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku przetwórstwo tworzyw sztucznych:

 • chemia,
 • fizyka,
 • fizyka i astronomia,
 • język obcy,
 • matematyka.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK PRZETWÓRSTWO TWORZYW SZTUCZNYCH

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich

Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich

Jednostka prowadząca

Przetwórstwo tworzyw sztucznych stopień: (I), czas trwania: 3,5 roku
tryb: stacjonarne

Specjalności na kierunku przetwórstwo tworzyw sztucznych

Przetwórstwo tworzyw sztucznych - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Poziom i tryb studiów

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

PRZETWÓRSTWO TWORZYW SZTUCZNYCH STUDIA STACJONARNE

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

PRZETWÓRSTWO TWORZYW SZTUCZNYCH STUDIA I STOPNIA

CZĘSTO WYBIERANE

Miasto
SORTOWANIE:

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku przetwórstwo tworzyw sztucznych

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Studia I stopnia

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując przetwórstwo tworzyw sztucznych?

Program studiów i przedmioty

Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku?

Uzyskanie kompetencji inżynierskich wiąże się z koniecznością opanowania podstaw z dziedzin, które ściśle korespondują z pracą przyszłego absolwenta tego rodzaju studiów, jako adept przetwórstwa tworzyw sztucznych zmierzysz się więc z zagadnieniami teoretycznymi i praktycznymi z zakresu matematyki, fizyki i informatyki.

Wachlarz przedmiotów ścisłych uzupełnisz o podstawy socjologii ogólnej, elementów prawa, psychologii lub stosowania technik negocjacyjnych.

Rozejrzysz się w istniejących systemach kontroli jakości, zgłębisz teorię z zakresu konstrukcji maszyn, dowiesz się z jakich narzędzi może skorzystać osoba zajmująca się przetwórstwem tworzyw sztucznych, jak projektować produkty użytkowe z polimerów oraz jak podejść do technologii obróbki metali.

Poznasz systemy CAD/CAM, dzięki którym jesteśmy w stanie komputerowo wspomagać procesy wytwórcze a dzięki integrowaniu fazy projektowania z fazą wytwarzania – mieć wpływ na to, by zamysł wytwórcy produktu jak najdokładniej pokrył się z jego fizyczną realizacją.

Tworzywa sztuczne nie będą miały przed Tobą tajemnic – poznasz ich typologie tworzone na podstawie cech fizycznych i przeznaczenia użytkowego (np. tworzywa konstrukcyjne, specjalne, kompozytowe). Będziesz przygotowany do wykorzystywania nowoczesnych metod recyklingu materiałów oraz do efektywnego zarządzania środowiskiem i ekologią.

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • podstaw matematyki, fizyki i informatyki
 • podstaw socjologii ogólnej, elementów prawa, psychologii lub znajomości i stosowania w praktyce najważniejszych technik negocjacyjnych
 • systemów kontroli jakości i ich praktycznego zastosowania
 • konstrukcji maszyn
 • narzędzi wykorzystywanych w przetwórstwie tworzyw sztucznych
 • projektowania produktów użytkowych z tworzyw sztucznych
 • technologii obróbki metali
 • systemów CAD/CAM oraz ich roli w usprawnianiu i kontrolowaniu procesu wytwórczego na każdym jego etapie
 • przeznaczenia i cech fizycznych tworzyw sztucznych i związanych z nimi typologii polimerów (tworzywa konstrukcyjne, specjalne, kompozytowe)
 • recyklingu materiałów oraz efektywnego zarządzania ekologią i ochroną środowiska

Jak wyglądają studia na kierunku przetwórstwo tworzyw sztucznych?

Czasy, w których codziennym rytuałem było odbieranie z progu mleka w szklanej butelce, minęły bezpowrotnie – ku sentymentalnemu rozczarowaniu starszych i niewiedzy młodszych pokoleń.

Plastikowe butelki na stałe przyrosły do procesu konsumpcji wody i napojów, przywykliśmy do toreb lekką ręką rzucanych na taśmy razem z zakupami i bardzo szybko zyskujących status odpadu, rynek zabawek i produktów codziennego użytku nie istniałby bez tworzyw sztucznych – atrakcyjnych wizualnie, tanich w produkcji i wyjątkowo trwałych.

Ta ostatnia cecha polimerów z pewnością cieszy producentów i przedsiębiorców, którzy opierają funkcjonowanie swoich firm na korzystaniu z dobrodziejstw tego popularnego surowca. Mniej entuzjastyczni w swoich diagnozach i reakcjach są ekolodzy oraz osoby monitorujące stan środowiska w Polsce i na świecie.

Nasz styl życia, coraz bardziej zorientowany na konsumpcję, mniej zaś na ponowne wykorzystywanie materiałów, które są do tego przeznaczone, sprawia, że dostarczamy naszej planecie ogromne ilości odpadów o długim czasie rozkładu.

Bez względu na to, które podejście jest bliższe naszym przekonaniom, musimy przyznać, że temat przetwórstwa tworzyw sztucznych jest niezwykle istotny z punktu widzenia dalszego rozwoju naszej cywilizacji – już dziś jesteśmy bowiem w stanie przyłożyć rękę do tego, jak będzie wyglądał komfort naszego życia za kilkadziesiąt lub kilkaset lat.

Studia na kierunku przetwórstwo tworzyw sztucznych kształcą specjalistów, których przyszła wiedza i umiejętności, związane z projektowaniem i usprawnianiem systemów przetwórczych, znajomością specyfiki materiałów, recyklingiem i troską o środowisko, będą stanowiły cenną kompetencję współczesności – atrakcyjną dla pracodawców i służącą ogółowi społeczeństwa.


 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek przetwórstwo tworzyw sztucznych jest obecnie dostępny tylko w trybie stacjonarnym, co w praktyce oznacza, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych przez władze konkretnych uczelni. Taka forma kształcenia jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą w pełni poświęcić się zdobywaniu wykształcenia i nauce

 

Studia na kierunku Przetwórstwo tworzyw sztucznych możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (inżynierskie)

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne

 

Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować wokół nauk technicznych.

 

2. Program studiów i przedmioty

Jako student kierunku przetwórstwo tworzyw sztucznych będziesz uczęszczał na zajęcia o tematyce związanej z materiałoznawstwem, obróbką metali czy technologiami przetwórstwa tworzyw polimerowych. W planie znajdą się między innymi następujące przedmioty:

 • Technologie przetwórstwa tworzyw
 • Komputerowe metody wspomagania procesów przetwórstwa tworzyw
 • Konstrukcja form wtryskowych
 • Technologie obróbki metali

Studenci dokonają także wyboru specjalizacji, która będzie dopasowana do ich zainteresowań i planów zawodowych. Aktualną ofertę bloków specjalizacyjnych znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych, wybranych uczelni wyższych.

 

3. Nabywane umiejętności

W ramach studiów na powyższym kierunku, wykształcisz wiele cennych umiejętności, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim nauczysz się projektowania, konstrukcji oraz przetwórstwa tworzyw polimerowych. Ponadto poznasz zasady obróbki metali i nauczysz się podstaw konstrukcji maszyn.

Studenci będą mieli dostęp do nowoczesnych narzędzi i programów informatycznych, których zastosowanie usprawni ich codzienną pracę. Integralną część studiów będą stanowić praktyki, dzięki którym zyskasz niezwykle ważne doświadczenie zawodowe.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Jeśli zależy Ci na zdobyciu wykształcenia inżynierskiego, dzięki któremu będziesz w stanie związać swoją karierę zawodową z prężnie rozwijającymi się sektorami gospodarki, potrafisz myśleć systemowo i analitycznie, chciałbyś dowiedzieć się więcej o możliwościach wykorzystywania innowacji oraz nowoczesnych technologii komputerowej w przemyśle, szczególnie związanym z przetwórstwem tworzyw sztucznych, potrafisz interpretować rzeczywistość w oparciu o szerszą perspektywę i rozumiesz potrzebę zaangażowania szczególnej uwagi w kwestie ekologii i ochrony środowiska – ściśle powiązane z Twoimi przyszłymi wyzwaniami zawodowymi, studia na kierunku przetwórstwo tworzyw sztucznych mogą okazać się tym, czego szukasz.

 

5. Gdzie studiować Przetwórstwo tworzyw sztucznych

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Przetwórstwo tworzyw sztucznych:

 

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku Przetwórstwo tworzyw sztucznych trwają 3,5 roku (studia I stopnia).

Studia na kierunku przetwórstwo tworzyw sztucznych można realizować tylko na pierwszym stopniu kształcenia. Jeżeli zdecydujesz się na tę opcję, na naukę poświęcisz trzy i pół roku, czyli siedem semestrów. Po tym czasie zdobędziesz tytuł inżyniera.

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku przetwórstwo tworzyw sztucznych?

Praca po studiach

Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, kiedy ukończysz studia na kierunku przetwórstwo tworzyw sztucznych? Z powodzeniem odnajdziesz się w roli pracownika przedsiębiorstw i zakładów, zajmujących się produkcją i przetwórstwem tworzyw sztucznych na potrzeby różnorodnych gałęzi gospodarki.

Będziesz mógł zdecydować się na karierę eksperta w zakresie odpowiedzialnego zarządzania recyklingiem materiałów i związać swoją zawodową drogę z działalnością organizacji i fundacji ekologicznych, mediów lub instytucji edukacyjnych, naukowych oraz badawczych, wspierających racjonalną gospodarkę i odpowiedzialny przemysł.

Absolwenci, którzy ukończą studia na kierunku przetwórstwo tworzyw sztucznych, bardzo często decydują się również na pracę w charakterze technologa tworzyw sztucznych, inżyniera procesu, projektanta systemów komputerowych wspierających procesy przetwórcze lub osoba odpowiedzialna za zarządzanie tymi systemami.

W Twoim zasięgu znajdą się również takie stanowiska, jak pracownik kontroli jakości, audytor zewnętrzny i wewnętrzny, projektant lub operator maszyn i narzędzi produkcyjnych oraz przetwórczych.

 

Absolwent kierunku przetwórstwo tworzyw sztucznych znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • przedsiębiorstwach i zakładach, zajmujących się produkcją i przetwórstwem tworzyw sztucznych na potrzeby różnorodnych gałęzi gospodarki
 • ekspert w dziedzinie odpowiedzialnego zarządzania recyklingiem materiałów, współpracujący z mediami, organizacjami i fundacjami ekologicznymi lub instytucjami edukacyjnymi lub naukowo-badawczymi
 • technolog tworzyw sztucznych
 • inżynier procesów
 • projektant systemów komputerowych wspierających procesy przetwórcze lub osoba odpowiedzialna za zarządzanie tymi systemami
 • pracownik kontroli jakości
 • audytor zewnętrzny lub wewnętrzny
 • operator maszyn i narzędzi produkcyjnych oraz przetwórczych

Zobacz inne kierunki Inżynierskie i techniczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU PRZETWÓRSTWO TWORZYW SZTUCZNYCH

Komentarze (0)