Czasy, w których codziennym rytuałem było odbieranie z progu mleka w szklanej butelce, minęły bezpowrotnie – ku sentymentalnemu rozczarowaniu starszych i niewiedzy młodszych pokoleń.
Plastikowe butelki na stałe przyrosły do procesu konsumpcji wody i napojów, przywykliśmy do toreb lekką ręką rzucanych na taśmy razem z zakupami i bardzo szybko zyskujących status odpadu, rynek zabawek i produktów codziennego użytku nie istniałby bez tworzyw sztucznych – atrakcyjnych wizualnie, tanich w produkcji i wyjątkowo trwałych.
Ta ostatnia cecha polimerów z pewnością cieszy producentów i przedsiębiorców, którzy opierają funkcjonowanie swoich firm na korzystaniu z dobrodziejstw tego popularnego surowca. Mniej entuzjastyczni w swoich diagnozach i reakcjach są ekolodzy oraz osoby monitorujące stan środowiska w Polsce i na świecie.
Nasz styl życia, coraz bardziej zorientowany na konsumpcję, mniej zaś na ponowne wykorzystywanie materiałów, które są do tego przeznaczone, sprawia, że dostarczamy naszej planecie ogromne ilości odpadów o długim czasie rozkładu.
Bez względu na to, które podejście jest bliższe naszym przekonaniom, musimy przyznać, że temat przetwórstwa tworzyw sztucznych jest niezwykle istotny z punktu widzenia dalszego rozwoju naszej cywilizacji – już dziś jesteśmy bowiem w stanie przyłożyć rękę do tego, jak będzie wyglądał komfort naszego życia za kilkadziesiąt lub kilkaset lat.
Studia na kierunku przetwórstwo tworzyw sztucznych kształcą specjalistów, których przyszła wiedza i umiejętności, związane z projektowaniem i usprawnianiem systemów przetwórczych, znajomością specyfiki materiałów, recyklingiem i troską o środowisko, będą stanowiły cenną kompetencję współczesności – atrakcyjną dla pracodawców i służącą ogółowi społeczeństwa.
1. Typ i tryb studiów
Kierunek przetwórstwo tworzyw sztucznych jest obecnie dostępny tylko w trybie stacjonarnym, co w praktyce oznacza, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych przez władze konkretnych uczelni. Taka forma kształcenia jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą w pełni poświęcić się zdobywaniu wykształcenia i nauce
Studia na kierunku Przetwórstwo tworzyw sztucznych możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować wokół nauk technicznych.
2. Program studiów i przedmioty
Jako student kierunku przetwórstwo tworzyw sztucznych będziesz uczęszczał na zajęcia o tematyce związanej z materiałoznawstwem, obróbką metali czy technologiami przetwórstwa tworzyw polimerowych. W planie znajdą się między innymi następujące przedmioty:
-
Technologie przetwórstwa tworzyw
-
Komputerowe metody wspomagania procesów przetwórstwa tworzyw
-
Konstrukcja form wtryskowych
-
Technologie obróbki metali
Studenci dokonają także wyboru specjalizacji, która będzie dopasowana do ich zainteresowań i planów zawodowych. Aktualną ofertę bloków specjalizacyjnych znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych, wybranych uczelni wyższych.
3. Nabywane umiejętności
W ramach studiów na powyższym kierunku, wykształcisz wiele cennych umiejętności, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim nauczysz się projektowania, konstrukcji oraz przetwórstwa tworzyw polimerowych. Ponadto poznasz zasady obróbki metali i nauczysz się podstaw konstrukcji maszyn.
Studenci będą mieli dostęp do nowoczesnych narzędzi i programów informatycznych, których zastosowanie usprawni ich codzienną pracę. Integralną część studiów będą stanowić praktyki, dzięki którym zyskasz niezwykle ważne doświadczenie zawodowe.
4. Dla kogo ten kierunek
Jeśli zależy Ci na zdobyciu wykształcenia inżynierskiego, dzięki któremu będziesz w stanie związać swoją karierę zawodową z prężnie rozwijającymi się sektorami gospodarki, potrafisz myśleć systemowo i analitycznie, chciałbyś dowiedzieć się więcej o możliwościach wykorzystywania innowacji oraz nowoczesnych technologii komputerowej w przemyśle, szczególnie związanym z przetwórstwem tworzyw sztucznych, potrafisz interpretować rzeczywistość w oparciu o szerszą perspektywę i rozumiesz potrzebę zaangażowania szczególnej uwagi w kwestie ekologii i ochrony środowiska – ściśle powiązane z Twoimi przyszłymi wyzwaniami zawodowymi, studia na kierunku przetwórstwo tworzyw sztucznych mogą okazać się tym, czego szukasz.