Technologie wodorowe

Technologie wodorowe

Studia na kierunku technologie wodorowe możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

Technologie wodorowe stopień: (II) ,
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Uczelnie, gdzie technologie wodorowe jako specjalność / ścieżka kształcenia

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

Wydział Chemiczny stopień: (I) , czas trwania: 3,5 roku

Specjalności na kierunku inżynieria chemiczna i procesowa

Technologie wodorowe – kierunek studiów

Studia na kierunku technologie wodorowe to studia magisterskie, których program kształcenia trwa 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (magistra inżyniera). Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.

Studia na kierunku technologie wodorowe
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia II stopnia

Uczelnie

Studia na kierunku technologie wodorowe możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | technologie wodorowe - uczelnie >

Opis kierunku

Studia na tym kierunku skoncentrowane są na rozwijających się technologiach związanych z produkcją, magazynowaniem i wykorzystywaniem wodoru jako kluczowego źródła energii przyszłości. Studenci poznają różne metody produkcji wodoru, w tym zielonego, niebieskiego i szarego. Uczą się rozumienia odnawialnych źródeł energii jako baz dla produkcji wodoru zielonego. Poznają też techniki magazynowania wodoru, w tym metody kriogeniczne i w wysokociśnieniowych zbiornikach. Poza tym omawiana jest infrastruktura i logistyka dla dostarczania wodoru do końcowych użytkowników, w tym rurociągi, cysterny i stacje tankowania.

Praca po studiach

Absolwenci mogą pracować w przemyśle energetycznym w firmach produkujących i dystrybuujących wodór oraz energię odnawialną. Odnajdą się też w przemyśle motoryzacyjnym przy rozwoju pojazdów napędzanych ogniwami paliwowymi i wdrażaniu technologii wodorowych w transporcie. Mogą także znaleźć zatrudnienie w ośrodkach badawczych zajmujących się innowacjami w dziedzinie energetyki i magazynowania energii.

Wymagania rekrutacyjne

Rekrutacja na studia na tym kierunku przeznaczona jest dla absolwentów studiów pierwszego stopnia po pokrewnej dziedzinie. Dla kandydatów spoza wydziału chemicznego prowadzony jest egzamin sprawdzający. Obejmuje on zagadnienia z zakresu materiałoznawstwa, mechaniki płynów, chemii ogólnej czy podstaw mechaniki technicznej.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Technologie wodorowe - zasady rekrutacji

  • Terminy rekrutacji

  • Czas trwania

  • Przedmioty maturalne

  • Limity

  • Progi

Jak wyglądają studia na kierunku technologie wodorowe?

Kierunki studiów obejmujące tę tematykę są projektowane w taki sposób, aby połączyć solidną wiedzę teoretyczną z intensywną praktyką laboratoryjną i projektową. Program koncentruje się na interdyscyplinarnym podejściu, obejmującym zagadnienia z chemii, fizyki, inżynierii oraz zrównoważonej energetyki.

W pierwszych semestrach omawiane są zagadnienia z zakresu reakcji chemicznych, mechaniki i termodynamiki, aby lepiej zrozumieć procesy produkcji i magazynowania wodoru. Studenci uczą się, jak działają ogniwa paliwowe, elektrolizery i inne technologie wykorzystujące wodór.

W trakcie laboratoriów prowadzone są eksperymenty związane z produkcją wodoru poprzez elektrolizę oraz badanie jego właściwości chemicznych i fizycznych. Studenci uczą się, jak zaprojektować i wdrożyć efektywne technologie magazynowania, transportu i dystrybucji wodoru. W ramach praktycznych zajęć korzystają z zaawansowanych narzędzi komputerowych do modelowania procesów chemicznych.

 

1. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku technologie wodorowe możemy podzielić na:

1. Typ:

 

2. Tryb:

 

2. Zdobywana wiedza i umiejętności

Absolwenci potrafią projektować i obsługiwać systemy do produkcji wodoru, takie jak elektrolizery. Znają metody produkcji wodoru z odnawialnych źródeł energii. Mają też wiedzę na temat technologii przechowywania wodoru w stanie sprężonym, ciekłym.

Projektują i zarządzają systemami transportu wodoru, w tym rurociągami, cysternami itd. Korzystają z narzędzi do modelowania i symulacji procesów związanych z produkcją, magazynowaniem i zastosowaniem wodoru.

Tworzą projekty systemów do produkcji, magazynowania i transportu wodoru, a także do integracji tych systemów z istniejącą infrastrukturą. Mają wiedzę na temat projektowania i implementowania złożonych systemów technologicznych związanych z wodorem.

Ile trwają studia na kierunku technologie wodorowe?

Studia na kierunku technologie wodorowe trwają 1,5 roku (studia magisterskie).

Jaka praca po studiach na kierunku technologie wodorowe?

Absolwenci mogą pracować w przemyśle energetycznym jako inżynierowie technologii wodorowych, którzy projektują i optymalizują systemy produkcji, magazynowania i wykorzystywania wodoru. Jako specjaliści do spraw energii odnawialnej zajmą się integracją technologii wodorowych z odnawialnymi źródłami energii.

W przemyśle motoryzacyjnym i transportowym z kolei mogą pracować na stanowisku inżyniera ogniw paliwowych, który pracuje nad rozwojem i testowaniem ogniw dla pojazdów napędzanych wodorem. Poza tym podejmą pracę jako specjaliści do spraw transportu wodoru, którzy projektują i zarządzają systemami transportowania wodoru, w tym rurociągami i cysternami.

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku technologie wodorowe

  • inżynier technologii wodorowych,
  • specjalista do spraw energii odnawialnej,
  • konsultant do spraw technologii wodorowych,
  • inżynier ogniw paliwowych,
  • specjalista do spraw transportu wodoru,
  • inżynier systemów wodorowych.

Absolwenci znajdują zatrudnienie w różnych sektorach, które są związane z innowacjami technologicznymi, ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem. Dzięki szerokiemu zakresowi umiejętności technicznych, analitycznych i projektowych, mają możliwość pracy w dynamicznie rozwijających się dziedzinach związanych z energią przyszłości.

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Technologie wodorowe studia niestacjonarne

Technologie wodorowe studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Technologie wodorowe studia II stopnia

Zobacz inne kierunki inżynierskie i techniczne

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Zobacz inne kierunki inżynierskie i techniczne - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Miasta, które oferują studia na kierunku Technologie wodorowe

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (0)