International relations
Warszawa
Pokaż
Specjalności na kierunku international relations
Studia na kierunku international relations to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).
Studia na kierunku international relations | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Uczelnie
Studia na kierunku international relations możesz podjąć na 3 uczelniach publicznych oraz 4 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | international relations - uczelnie >
Specjalności
Współczesne studia z international relations charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku international relations: english studies, global economy, international business and marketing, international relations, media, diplomacy and international negotiations, regional studies asia and pacific.
Candidates register in the Online Recruitment System and submit all necessary documents within the prescribed period or until all available places are filled. Submission of a high school diploma together with transcript of records or an equivalent document.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Dalsza część artykułu pod reklamą
Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku International Relations: Fundamentals of Politics: Advance Analysis, State, Nation and Statesmanship, Sustainable Development Economy, International Political Economy, Theories of International Relations.
Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? Poznasz mechanizmy funkcjonowania stosunków międzynarodowych oraz gospodarki zarówno w skali światowej, jak i regionalnej.
Będziesz w stanie umiejscowić dyscypliny pokrewne w naukach społecznych, np. w prawie czy ekonomii, właściwie definiując pojęcia z zakresu m.in. polityki handlowej, podstaw socjologii, biznesu, struktur relacji międzynarodowych czy zasad zakładania własnej działalności gospodarczej.
Będziesz mieć szansę wykorzystać wiedzę z zakresu funkcjonowania Unii Europejskiej, rozstrzygać dylematy oraz problematyczne kwestie związane z Twoim zawodem. Zdobędziesz specjalistyczne umiejętności językowe na poziomie pozwalającym komunikowanie się w środowisku formalnym.
Będziesz skutecznie diagnozować relacje zachodzące między podmiotami działającymi w strukturach wspólnotowych, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Będziesz pozyskiwać dane oraz analizować informacje niezbędne do rozwiązywania konkretnych przypadków odnośnie do funkcjonowania polityki wspólnotowej, jej założeń oraz realizacji.
Co więcej, nauczysz się skutecznego wykorzystywania standardowych metod oraz narzędzi z zakresu stosunków międzynarodowych i stosunków gospodarczych, aby prognozować zjawiska i procesy ze szczególnym uwzględnieniem sfery publicznej, społecznej oraz gospodarczej. Będziesz w stanie prawidłowo stosować wykładnię najważniejszych zagadnień i regulacji z zakresu prawa Unii Europejskiej.
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Stosunki międzynarodowe to interdyscyplinarna dziedzina, która jako jedna z nielicznych pozwala zrozumieć mechanizmy warunkujące komunikację społeczną w zakresie międzynarodowego otoczenia człowieka, polityki zagranicznej, prawa międzynarodowego oraz dyplomacji. Co więcej, porusza subtelne kwestie kultury w stosunkach międzynarodowych, ich aspektów politycznych, ekonomicznych oraz procesów globalizacji i regionalizacji.
Zmiany zachodzą codziennie – przede wszystkim w obrębie polityki. Na świecie codziennie dochodzi do konfliktów na tle społecznym czy politycznym, wybuchają wojny domowe, państwa zawierają porozumienia i zrywają je, często do głosu na międzynarodowej arenie dopuszczany jest niepokój.
Co należy zrobić, aby ustabilizować sytuację polityczno-ekonomiczno-społeczną na świecie? Jakich narzędzi użyć? Jaki wpływ na funkcjonowanie współczesnych stosunków międzynarodowych mają światowe organizacje? Jakie zagrożenia niosą ze sobą konflikty na tle religijnym? Kim był Winston Churchill? Jakie znaczenie miały czasy hiszpańskiej inkwizycji? Co spowodowała rewolucja francuska? Jakie konsekwencje przyniosła zimna wojna?
Kierunek international realtions realizuje treści z zakresu nauk ekonomicznych, dlatego też zdobędziesz wszechstronne wykształcenie z tego obszaru tematycznego.
Studenci, którzy zdecydują się aplikować na powyższe studia będą mogli wybierać pomiędzy trybem stacjonarnym, a niestacjonarnym. W przypadku studiów stacjonarnych, zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku. Natomiast wybierając studia niestacjonarne musisz być przygotowany na uczestnictwo w zjazdach realizowanych w wybrane weekendy semestru.
Studia na kierunku international relations możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Wybierając ten anglojęzyczny kierunek będziesz miał okazję ugruntować i rozwinąć swoja wiedzę z zakresu ekonomii, marketingu czy nauk administracyjnych. Wszyscy studenci poznają mechanizmy rządzące polityką i gospodarką międzynarodową. Ponadto, dowiesz się więcej na temat funkcjonowania organizacji i instytucji światowych. W siatce zajęć znajdzie się wiele ciekawych i rozwijających zajęć, między innymi:
Program kształcenia zakłada także realizacje obieralnych modułów specjalizacyjnych, których aktualną ofertę znajdziesz na oficjalnych stronach wybranych uczelni wyższych.
W czasie studiów na kierunku international relations wykształcisz szereg umiejętności praktycznych. Jako że zajęcia będą w całości realizowane w języku angielskim, rozwiniesz swoje zdolności językowe i poznasz specjalistyczną terminologię biznesową. Ponadto, zdobędziesz wysoki poziom z dodatkowego języka obcego.
Jako student nauczysz się także analizy konkretnych zjawisk gospodarczych i społecznych. Co więcej, zyskasz zdolności komunikacyjne i negocjacyjne, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej.
Jeśli w sferze Twoich zainteresowań znajdują się szeroko pojęte stosunki międzynarodowe, fascynują Cię relacje między państwami, ich zależności, mechanizmy funkcjonowania poszczególnych organizacji międzynarodowych, Twoje działania skoncentrowane są na poprawie relacji społecznych, masz duszę aktywisty i chcesz zmienić współczesny system w każdym obszarze życia na lepsze z uwzględnieniem rozwoju społecznego i politycznego kraju zarówno w skali światowej, jak i regionalnej, studia na kierunku international relations to bezsprzecznie najlepszy wybór dla Ciebie.
5. Gdzie studiować international relations
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek international relations:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Studia na kierunku international relations trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).
Studia na kierunku international relations można realizować zarówno na pierwszym, jak i drugim stopniu kształcenia. W przypadku pierwszej opcji, na naukę poświęcisz trzy lata, czyli sześć semestrów, a po zakończeniu kształcenia uzyskasz tytuł licencjata. W przypadku studiów drugiego stopnia, kształcenie trwa dwa lata, czyli cztery semestry i kończy się nadaniem tytuły magistra.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Praca po studiach
Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą kiedy ukończysz studia na kierunku international relations? Jako wykwalifikowany ekspert ds. stosunków międzynarodowych i mechanizmów działania relacji zarówno na szczeblu międzynarodowym, jak i lokalnym, z powodzeniem znajdziesz zatrudnienie w organizacjach administracji państwowej.
Jeśli marzysz o karierze politycznej, dzięki stosunkom międzynarodowym będziesz mieć niepowtarzalną okazję, aby sprawdzić się w roli członka partii politycznej lub pracownika działającego przy organizacjach międzynarodowych, rządowych, pozarządowych czy fundacjach.
Ponadto Twoje umiejętności i zdobyta wiedza będzie nieoceniona na międzynarodowym rynku spedycyjnym, w branży turystycznej czy w mass mediach.
Doskonałą alternatywą jest także praca w placówkach dyplomatycznych zarówno w kraju, jak i za granicą, konsulatach lub przedstawicielstwach państw w Polsce. Co więcej, świetną perspektywą jest również praca w międzynarodowych instytucjach kultury, np. muzeach lub galeriach sztuki.
Stosunki międzynarodowe dają szansę na rozwinięcie własnego biznesu i sprawdzenie się w roli właściciela przedsiębiorstwa, które być może stanie się liderem na międzynarodowym rynku biznesowym.
Absolwent kierunku international relations znajdzie zatrudnienie w/jako:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Miasta, które oferują studia na kierunku International Relations
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia