SYSTEMY I URZĄDZENIA PRZEMYSŁOWE

SYSTEMY I URZĄDZENIA PRZEMYSŁOWE

Dodaj do ulubionych

SYSTEMY I URZĄDZENIA PRZEMYSŁOWE studia – kierunek studiów

Studia na kierunku Systemy i urządzenia przemysłowe to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).

Studia na kierunku systemy i urządzenia przemysłowe
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)

Uczelnie

Studia na kierunku lub specjalności systemy i urządzenia przemysłowe możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | systemy i urządzenia przemysłowe - uczelnie >

Specjalności

Współczesne studia z systemów i urządzeń przemysłowych charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

Popularne specjalności na kierunku systemy i urządzenia przemysłowe: aparatura przemysłowa, modelowanie komputerowe systemów i maszyn cieplnych.

 

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia na kierunku systemy i urządzenia przemysłowe najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: fizyka, fizyka i astronomia, informatyka, matematyka.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

JAKIE PRZEDMIOTY ZDAWAĆ NA MATURZE?

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku systemy i urządzenia przemysłowe:

 • fizyka,
 • fizyka i astronomia,
 • informatyka,
 • matematyka.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

 

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK SYSTEMY I URZĄDZENIA PRZEMYSŁOWE

Województwo
Miejscowość
Poziom studiów
Forma studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

Systemy i urządzenia przemysłowe stopień: (I)  (II), czas trwania: 1,5 roku • 3,5 roku
tryb: stacjonarne

SYSTEMY I URZĄDZENIA PRZEMYSŁOWE - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Systemy i urządzenia przemysłowe studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Systemy i urządzenia przemysłowe studia I stopnia

Systemy i urządzenia przemysłowe studia II stopnia

CZĘSTO WYBIERANE

Miasto
SORTOWANIE:

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku systemy i urządzenia przemysłowe

Forma studiów
Poziom studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

WIEDZA, JAKĄ ZDOBĘDZIESZ PODCZAS STUDIÓW NA KIERUNKU SYSTEMY I URZĄDZENIA PRZEMYSŁOWE:

Czego nauczysz się podczas studiów na kierunku systemy i urządzenia przemysłowe?

Ze względu na niezwykle interdyscyplinarny charakter studiów oraz ich bogaty program nauczania, zdobędziesz wiedzę z zakresu kilku dziedzin. Jako student będziesz poszerzał swoje wiadomości z obszaru nauk technicznych i ścisłych, których dogłębne poznanie jest niezbędne do pracy w tej branży.

W ofercie kształcenia przewidziano wiele interesujących i rozwijających zajęć i warsztatów praktycznych, na których dowiesz się więcej na temat budowy eksploatacji urządzeń przemysłowych.

Nauczysz się także metod i technik projektowania nowoczesnych maszyn stosowanych w różnorodnych gałęziach gospodarki. W trakcie nauki będziesz musiał dokonać wyboru specjalizacji, która będzie najbardziej dopasowana do twoich potrzeb i planów zawodowych.

Zadecydujesz pomiędzy aparaturą przemysłową, modelowaniem komputerowym systemów i maszyn cieplnych oraz systemami i urządzeniami cieplnymi. Siatka przedmiotów będzie się różnić w zależności od dokonanego przez ciebie wyboru.

Uzyskaną wiedzę teoretyczną oraz specjalistyczne kompetencje wykorzystasz podczas obowiązkowych praktyk studenckich lub stażu zawodowego, dzięki którym zyskasz cenne kwalifikacje i doświadczenie, co niewątpliwie zaprocentuje w twojej przyszłej karierze.

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie takim jak:

 • znajomość budowy maszyn przemysłowych
 • znajomość języka obcego
 • znajomość specjalistycznej terminologii
 • umiejętność projektowania maszyn przemysłowych
 • znajomość nowoczesnych metod pomiarowych
 • wiedza ekologiczna
 • wiedza matematyczna
 • znajomość nowoczesnych technologii
 • umiejętność praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy
 • umiejętności inżynierskie

Jak wyglądają studia na kierunku systemy i urządzenia przemysłowe?

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek systemy i urządzenia przemysłowe można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. W przypadku studiów stacjonarnych zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia. Studenci, którym zależy na połączeniu nauki z innymi aktywnościami powinni zdecydować się na studia niestacjonarne, które realizują tryb zajęć weekendowych.

Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować wokół nauk technicznych.

 

Studia na kierunku Systemy i urządzania przemysłowe możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

 

2. Program studiów i przedmioty

Studenci kierunku systemy i urządzenia przemysłowe zdobędą wszechstronną wiedzę techniczną, ze szczególnym uwzględnieniem elektrotechniki, mechaniki czy automatyki. Program nauczania zakłada realizacje wielu ciekawych zajęć powiązanych z powyższą tematyką. W planie znajdą się między innymi następujące przedmioty:

 • Podstawy automatyzacji i robotyzacji
 • Źródła i systemy konwersji energii
 • Energetyka wodna i wiatrowa
 • Automatyka chłodnicza i klimatyzacyjna

Studenci dokonają także wyboru specjalizacji, których aktualna oferta znajduje się na oficjalnych stronach internetowych, wybranych uczelni wyższych.

 

3. Nabywane umiejętności

Osoby, które aplikują na powyższy kierunek techniczny, wykształcą szereg cennych umiejętności praktycznych. W ramach licznych warsztatów nauczą się oni projektowania, budowy i eksploatacji nowoczesnych urządzeń przemysłowych, przy zastosowaniu narzędzi komputerowych.

Studenci poznają także zasady obsługi profesjonalnej aparatury badawczej i przemysłowej, co z powodzeniem wykorzystają w swojej przyszłej pracy zawodowej. Uzyskaną wiedzę i kwalifikacje będą mogli wykorzystać podczas obowiązkowych praktyk studenckich, dzięki którym zdobędą niezwykle ważne doświadczenie zawodowe.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Jako że współcześnie można dostrzec tendencje rozwojową w niemal każdej dziedzinie nowoczesnego przemysłu, wprost proporcjonalnie wzrasta zapotrzebowanie na nowoczesne i funkcjonalne maszyny przemysłowe, które dodatkowo będą spełniać wymogi dotyczące ekologii i ochrony środowiska.

Odpowiedzią na tego typu potrzeby i tendencje jest niezwykle nowatorski dopasowany do wymagań współczesnego rynku pracy kierunek, systemy i urządzenia przemysłowe.

Program studiów skierowany jest do wszystkich pasjonatów nauk technicznych i ścisłych, które chciałyby wykorzystać swoje zainteresowania oraz talent podczas swojej przyszłej pracy zawodowej.

Jeżeli więc marzysz o zdobyciu wszechstronnego wykształcenia i szansy na zdobycie atrakcyjnej i stabilnej pracy, to koniecznie weź udział w rekrutacji na ten perspektywiczny kierunek!

 

5. Gdzie studiować Systemy i urządzania przemysłowe

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Systemy i urządzenia przemysłowe:

 

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku Systemy i urządzenia przemysłowe trwają 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).

Studia pierwszego stopnia na kierunku systemy i urządzenia przemysłowe będą trwały trzy i pół roku, czyli siedem semestrów i zakończą się nadaniem tytułu inżyniera. Osoby, które zdecydują się na wybór studiów drugiego stopnia, na naukę poświęcą półtora roku, czyli trzy semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędą tytuł magistra.

JAKA PRACA, CZYLI GDZIE BĘDZIESZ PRACOWAŁ PO UKOŃCZENIU STUDIÓW NA KIERUNKU SYSTEMY I URZĄDZENIA PRZEMYSŁOWE:

Jaka praca po tym kierunku?

Po ukończeniu studiów na kierunku systemy i urządzenia przemysłowe będziesz mógł pochwalić się wszechstronną i gruntowną wiedzę z obszaru nauk technicznych i ścisłych. Uzyskane kompetencje związanie ze znajomością budowy i eksploatacji maszyn przemysłowych, sprawią że bez żadnego problemu znajdziesz atrakcyjną i rozwijającą pracę w pełni dopasowaną do twojego wykształcenia.

Przede wszystkim idealnie odnajdziesz się w zawodzie projektanta nowoczesnych maszyn stosowanych w niemal każdej gałęzi gospodarki. Ponadto, możesz pracować w branży usługowej i produkcyjnej na stanowiskach technologa czy kierownika produkcji. Równie ciekawą opcją może być praca w firmach i organizacjach zajmujących się ochroną środowiska i ekologii.

Dodatkowo, po ukończeniu studiów pierwszego stopnia możesz kontynuować naukę na studiach magisterskich lub podyplomowych i tym samym zwiększyć swoje perspektywy zawodowe. Co więcej, bardzo dobra znajomość języka obcego otworzy Ci drzwi do międzynarodowej kariery.

 

Absolwent kierunku Systemy i urządzenia przemysłowe znajdzie zatrudnienie jako/w takich miejscach jak:
 • branża spożywcza
 • przemysł maszynowy
 • przemysł energetyczny
 • przemysł mechaniczny
 • przemysł chemiczny
 • firmy związane z ochroną środowiska i ekologią
 • biotechnologia
 • budownictwo
 • projektant maszyn przemysłowych
 • konstruktor maszyn przemysłowych

Zobacz inne kierunki Inżynierskie i techniczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Zobacz inne kierunki Inżynierskie i techniczne - podyplomowe

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU SYSTEMY I URZĄDZENIA PRZEMYSŁOWE

Komentarze (1)

Jaro odpowiedz

Ciekawe. wybiera się ktoś?