1. Typ i tryb studiów
Inżynieria ciepła to kierunek, który obecnie można realizować tylko w trybie stacjonarnym, w którym zajęcia odbywają się codziennie w godzinach ustalonych przez uczelnie. Jeżeli więc możesz sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce oraz zdobywaniu wykształcenia, to koniecznie zdecyduj się na powyższy tryb kształcenia.
Program nauczania na powyższych studiach będzie oscylował wokół nauk technicznych.
Studia na kierunku inżynieria ciepła możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Studia na kierunku inżynieria ciepła będą realizowały program oscylujący wokół nauk technicznych, matematycznych, chemicznych oraz przyrodniczych. Studenci poznają także podstawowe zasady termodynamiki oraz energetyki.
W siatce zajęć znajdzie się wiele interesujących przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką, między innymi takich jak:
-
Podstawy informatyki
-
Mechanika i wytrzymałość materiałów
-
Programowanie proceduralne i obiektowe
-
Modelowanie procesów cieplnych
3. Nabywane umiejętności
W czasie studiów na kierunku inżynieria ciepła zdobędziesz wiele cennych umiejętności praktycznych, które z powodzenie wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej.
Przede wszystkim nauczysz się przeprowadzać, analizować i opisywać procesy chemiczne, fizyczne i matematyczne przy wykorzystaniu praw termodynamiki i mechaniki płynów.
Studenci dowiedzą się także, w jaki sposób projektować instalacje i systemy energetyczne. Ponadto będziesz mógł korzystać z zaawansowanych programów informatycznych, między innymi narzędzi typu CAD.
Program nauczania zakłada również realizacje lektoratu z wybranego języka obcego, na którym poznasz specjalistyczną terminologię techniczną i zwiększysz swoje szanse na karierę zagraniczną.
4. Dla kogo ten kierunek
Chcesz poznać tajniki powstawania, przetwarzania, przesyłania i magazynowania energii cieplnej w różnych gałęziach gospodarki i zostać specjalistą w tej dziedzinie? Chcesz mieć realny wpływ na zagadnienia obecne w prawie każdym aspekcie życia? Jeżeli tak to Inżynieria ciepła to świetny kierunek dla Ciebie!
5. Gdzie studiować inżynierię ciepła
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek inżynieria ciepła: