Dodaj do ulubionych

Inżynieria ciepła studia - kierunek studiów

Studia na kierunku inżynieria ciepła to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym)

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku inżynieria ciepła:

 • chemia,
 • fizyka,
 • informatyka,
 • matematyka.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK INŻYNIERIA CIEPŁA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Jednostka prowadząca

Inżynieria ciepła stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
tryb: stacjonarne

Inżynieria ciepła - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Poziom i tryb studiów

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

INŻYNIERIA CIEPŁA STUDIA STACJONARNE

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

INŻYNIERIA CIEPŁA STUDIA I STOPNIA

INŻYNIERIA CIEPŁA STUDIA II STOPNIA

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku inżynieria ciepła

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Nic nie znaleziono

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując inżynierię ciepła

Program studiów i przedmioty

Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Inżynieria ciepła? Przede wszystkim zdobędziesz wiedzę z zakresu budowy i zasady działania urządzeń elektrycznych, zjawisk zachodzących w warstwie wierzchniej materiałów pracujących w urządzeniach energetycznych, zapobiegania korozji czy umiejętności modelowania zjawisk cieplnych.

Do tego niezbędna będzie wiedza z matematyki, fizyki czy chemii. Co ważne, kierunek nastawiony jest na kształcenie z wykorzystaniem nowoczesnych technologii dzięki połączeniu wiedzy inżynierskiej z naukami ścisłymi. Studia dadzą Ci także niepowtarzalną możliwość do udziału w badaniach oraz pracy w laboratorium

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
 • zakresie matematyki, obejmującą algebrę, analizę oraz elementy statystyki matematycznej niezbędne do: opisu i analizy matematycznych modeli wybranych cieplnych, a także podstawowych zjawisk fizycznych i chemicznych w nich występujących, opisu i analizy podstawowych procedur optymalizacyjnych, opisu i analizy zagadnień związanych z transportem ciepła i masy, statystycznego opisu wyników badań,
 • paliw oraz ich podstawowej charakterystyki energetycznej jak również teoretyczych podstaw procesu spalania,
 • głównych metod ograniczania emisji do powietrza zanieczyszczeń gazowych,
 • fizyki, obejmującą mechanikę, termodynamikę, optykę, elektryczność i magnetyzm, w tym wiedzę niezbędną do zrozumienia podstawowych zjawisk fizycznych występujących w typowych procesach przemysłowych oraz w ich otoczeniu,
 • języka obcego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posiada umiejętności posługiwania się specjalistycznym językiem angielskim z zakresu kierunku kształcenia.

Jak wyglądają studia na kierunku inżynieria ciepła?

 

1. Typ i tryb studiów

Inżynieria ciepła to kierunek, który obecnie można realizować tylko w trybie stacjonarnym, w którym zajęcia odbywają się codziennie w godzinach ustalonych przez uczelnie. Jeżeli więc możesz sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce oraz zdobywaniu wykształcenia, to koniecznie zdecyduj się na powyższy tryb kształcenia.

Program nauczania na powyższych studiach będzie oscylował wokół nauk technicznych.

 

Studia na kierunku inżynieria ciepła możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (inżynierskie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne

 

Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

 

2. Program studiów i przedmioty

Studia na kierunku inżynieria ciepła będą realizowały program oscylujący wokół nauk technicznych, matematycznych, chemicznych oraz przyrodniczych. Studenci poznają także podstawowe zasady termodynamiki oraz energetyki.

W siatce zajęć znajdzie się wiele interesujących przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką, między innymi takich jak:

 • Podstawy informatyki
 • Mechanika i wytrzymałość materiałów
 • Programowanie proceduralne i obiektowe
 • Modelowanie procesów cieplnych

 

3. Nabywane umiejętności

W czasie studiów na kierunku inżynieria ciepła zdobędziesz wiele cennych umiejętności praktycznych, które z powodzenie wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej.

Przede wszystkim nauczysz się przeprowadzać, analizować i opisywać procesy chemiczne, fizyczne i matematyczne przy wykorzystaniu praw termodynamiki i mechaniki płynów.

Studenci dowiedzą się także, w jaki sposób projektować instalacje i systemy energetyczne. Ponadto będziesz mógł korzystać z zaawansowanych programów informatycznych, między innymi narzędzi typu CAD.

Program nauczania zakłada również realizacje lektoratu z wybranego języka obcego, na którym poznasz specjalistyczną terminologię techniczną i zwiększysz swoje szanse na karierę zagraniczną.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Chcesz poznać tajniki powstawania, przetwarzania, przesyłania i magazynowania energii cieplnej w różnych gałęziach gospodarki i zostać specjalistą w tej dziedzinie? Chcesz mieć realny wpływ na zagadnienia obecne w prawie każdym aspekcie życia? Jeżeli tak to Inżynieria ciepła to świetny kierunek dla Ciebie!

 

5. Gdzie studiować inżynierię ciepła

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek inżynieria ciepła:

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku inżynieria ciepła trwają 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).

Studia pierwszego stopnia na kierunku inżynieria ciepła będą trwały trzy i pół roku, czyli siedem semestrów. Po tym czasie zdobędziesz tytuł inżyniera. Jeżeli zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę poświęcisz półtora roku, czyli trzy semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędziesz tytuł magistra inżyniera.

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku inżynieria ciepła

Praca po studiach

Gdzie znajdziesz zatrudnienie jako absolwent kierunku Inżynieria ciepła? Po ukończeniu studiów będziesz mógł pracować w firmach zajmujących się energetyką oraz ośrodkach badawczych zajmujących się opracowywaniem technologii opartych na energii cieplnej.

Jednym zdaniem staniesz się specjalistą z zakresu inżynierii ciepła i inżynierii materiałowej, co powinno Ci dać szerokie perspektywy przy wyborze Twojego przyszłego zawodu. Jeżeli zatem masz ścisły umysł i chciałbyś zajać się szeroko pojętą inżynierią ciepła to jest to prawopodobnie jest to kierunek dla Ciebie!

 

Absolwent kierunku inżynieria ciepła znajdzie zatrudnienie w/jako:
 • pracownik firmy energetycznej,
 • projektant urządzeń cieplnych,
 • pracownik ośrodka badawczego,
 • pracownik przedsiębiorstwa produkującego materiały do urządzeń energetycznych,
 • pracownik laboratorium badawczego.

Zobacz inne kierunki Inżynierskie i techniczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU INŻYNIERIA CIEPŁA

Komentarze (0)