1. Typ i tryb studiów
Kierunek technologia szkła i ceramiki jest obecnie dostępny tylko w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku. To rozwiązanie jest skierowane do osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie nauce i zdobywaniu wykształcenia.
Studia na kierunku Technologia szkła i ceramiki możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Program nauczania na powyższych studiach będzie oscylował wokół nauk technicznych.
2. Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku technologia szkła i ceramiki: chemia nieorganiczna, historia ceramiki, nauka o materiałach, wstęp do ceramiki i inżynierii materiałowej, materiałoznawstwo.
Studenci kierunku technologia szkła i ceramiki będą miały okazję zdobyć wszechstronną wiedzę z zakresu nauk matematycznych, chemicznych, technicznych w tym mechaniki i elektrotechniki. Program kształcenia zakłada realizacje wielu rozwijających przedmiotów, powiązanych z powyższą tematyką. Oto wybrane z nich:
-
Defekty sieci krystalicznej
-
Maszyny i urządzenia w przemyśle ceramicznym i szklarskim
-
Dyfuzja i przemiany fazowe
-
Projektowanie procesów technologicznych
Studenci dokonają także wyboru specjalizacji, która będzie dopasowana do ich zainteresowań i przyszłych planów zawodowych. Aktualna oferta modułów specjalizacyjnych znajduje się na oficjalnych stronach intranetowych wybranych uczelni wyższych.
3. Nabywane umiejętności
Osoby, które aplikują na kierunek technologia szkła i ceramiki zdobędą szereg umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystają w swojej przyszłej pracy zawodowej. Studenci nauczą się metod przetwórstwa szkła oraz materiałów ceramicznych, przy zastosowaniu nowoczesnych narzędzi technicznych.
Ponadto poznają zasady projektowania, doboru i badania materiałów inżynierskich. Program nauczania zakłada także realizacje lektoratu z wybranego języka obcego, co pozwoli studentom rozwinąć zdolności językowe i tym samym zwiększyć swoje szanse na karierę w środowisku międzynarodowym.
4. Dla kogo ten kierunek
Przemysł szklarski to dział gospodarki, który zajmuje się produkcją szkła użytkowego, płaskiego oraz różnorodnych materiałów budowlanych z tworzywa szklanego. Szkło jest na szeroką skalę stosowane w wielu przemysłach i branżach, między innymi w medycynie czy w produkcji urządzeń z obszaru nowoczesnej technologii.
Jako że jest to niezwykle prężnie rozwijająca się dziedzina gospodarki i nieustannie pojawiają się w niej liczne innowacje, to rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z tego obszaru, którzy posiadaliby rozwinięte umiejętności techniczne oraz zmysł artystyczny.
Odpowiedzią na tego typu potrzeby i tendencje panujące na współczesnym rynku pracy jest nowo powstały, niezwykle innowacyjny i perspektywiczny kierunek studiów, technologia szkła i ceramiki.
Ich program skierowany jest do wszystkich osób o szerokich zainteresowaniach z zakresu nauk ścisłych i technicznych, którzy chcieliby wykorzystać je podczas swojej przyszłej pracy zawodowej.
Jeżeli ty także należysz do tego grona i zależy ci na zdobyciu wszechstronnego wykształcenia i zwiększenia swoich szans na atrakcyjną i stabilną pracę, to koniecznie weź udział w rekrutacji na ten prestiżowy kierunek!