Inżynieria kosmiczna studia - kierunek studiów

 

Dla kogo ten kierunek

Szukasz ciekawego kierunku, który wyróżni Cię spośród innych studentów i wzniesie ponad przeciętność? Interesują Cię niezbadane przestrzenie kosmiczne oraz ich obserwacje z astronomicznych obserwatoriów naziemnych? Jeżeli tak to Inżynieria kosmiczna powinna być kierunkiem, który na pewno powinieneś rozważyć podczas wyboru Twojej przyszłej ścieżki edukacyjnej!

 

Program studiów i przedmioty

Program studiów spełnia wszystkie wymagania stawiane przez Europejską Agencję Kosmiczną. W ramach kierunku nacisk będzie kładziony na przedmioty z zakresu fizyki, astronomii, informatyki oraz podstaw elektroniki, elektrotechniki czy mechaniki. Dodatkowo zdobędziesz wiedzę oraz umiejętności w dziedzinie przestrzeni kosmicznej. Do nich będą należeć zagadnienia z zakresu uwarunkowań oraz wymogów dla urządzeń satelitarnych i obserwatoriów astronomicznych. Oprócz wiedzy teoretycznej poprawisz także swoje umiejętności miękkie, dzięki czemu w przyszłości będziesz mógł efektywnie zarządzać lub współpracować z zespołem.

 

Praca po studiach

Gdzie znajdziesz zatrudnienie jako absolwent kierunku Inżynieria kosmiczna? Po ukończeniu studiów będziesz mógł podjąć pracę w wielu sektorach gospodarki. Dzięki wstąpienie Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej będziesz mógł wziąć udział w międzynarodowych projektach satelitarnych. Dzięki szybkiemu rozwojowi tej gałęzi gospodarki możesz spodziewać się kilkudziesięciu nowych miejsc pracy w ciągu roku. Jeżeli zatem Twoją pasją jest przestrzeń kosmiczna to być może to najwyższy czas, aby przełożyć swoje zainteresowania na karierę zawodową dzięki kierunkowi Inżynieria kosmiczna!

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Żeby dostać się na inżynierię kosmiczną, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: matematyka, fizyka i astronomia, chemia, informatyka, język obcy.

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK INŻYNIERIA KOSMICZNA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

UCZELNIE, GDZIE INŻYNIERIA KOSMICZNA JAKO SPECJALNOŚĆ / ŚCIEŻKA KSZTAŁCENIA

Politechnika Poznańska

Politechnika Poznańska

Jednostka prowadząca

Lotnictwo i kosmonautyka stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
tryb: niestacjonarne, stacjonarne

Specjalności na kierunku lotnictwo i kosmonautyka

CZĘSTO WYBIERANE

Miasto
SORTOWANIE:

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku inżynieria kosmiczna

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Nic nie znaleziono

Zobacz inne kierunki Inżynierskie i techniczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując inżynierię kosmiczną

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
 • matematyki obejmującą analizę, algebrę, teorię prawdopodobieństwa i matematykę stosowaną, w tym metody numeryczne,
 • metody statystycznej analizy danych oraz ilościowej i jakościowej oceny ich wiarygodności,
 • fizyki obejmującą mechanikę, termodynamikę, optykę, elektryczność i magnetyzm, fizykę ciała stałego, mechanikę kwantową, fizykę jądrową i fizykę wysokich energii oraz podstawy mechaniki nieba i astronomii,
 • architektury komputerów, systemów operacyjnych, sieci komputerowych i układów interfejsowych urządzeń satelitarnych i obserwacyjnych,
 • języka obcego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posiada umiejętności posługiwania się specjalistycznym językiem angielskim z zakresu kierunku kształcenia.

Jak wyglądają studia na kierunku inżynieria kosmiczna?

 

1. Typ i tryb studiów

Inżynieria kosmiczna to zarówno kierunek, jak i specjalizacja, które można realizować w trybie stacjonarnym i zaocznym. W przypadku pierwszej opcji zajęcia odbywają się codziennie w godzinach ustalonych przez władze konkretnej uczelni. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie, to wybierz studia niestacjonarne, które realizują tryb zajęć weekendowych.

Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować głównie wokół nauk technicznych i ścisłych.

 

2. Program studiów i przedmioty

Jako student kierunku lub specjalizacji inżynieria kosmiczna będziesz miał okazję zdobyć wszechstronną wiedzę z zakresu nauk technicznych, w tym elektroniki, mechatroniki czy optoelektroniki. W planie zajęć znajdzie się wiele interesujących przedmiotów powiązanych z powyższymi zagadnieniami. Oto wybrane z nich:

 • Miernictwo elektroniczne
 • Rachunek prawdopodobieństwa i statystyka matematyczna
 • Podstawy elektroniki kwantowej
 • Termodynamika techniczna

 

3. Nabywane umiejętności

Studia na kierunku inżynieria kosmiczna będą miały w dużej mierze charakter praktyczny, dzięki czemu wykształcisz szereg cennych umiejętności, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Studenci nauczą się projektowania, testowania i rozwijania systemów wykorzystywanych w technice kosmicznej. Ponadto, poznasz metody planowania orbitalnych misji kosmicznych i analizowania pozyskanych danych obserwacyjnych. Integralną część studiów będą stanowić praktyki, dzięki którym zdobędziesz niezwykle istotne doświadczenie zawodowe.

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia pierwszego stopnia na kierunku inżynieria kosmiczna będą trwały trzy i pół roku, czyli siedem semestrów. Po tym czasie zdobędziesz tytuł inżyniera. Jeżeli zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę poświęcisz półtora roku, czyli trzy semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędziesz tytuł magistra.

Czas trwania studiów na kierunku inżynieria kosmiczna na poszczególnych uczelniach

Tryb studiów
Typ studiów
Miejscowość
Województwo
SORTOWANIE:
I stopnia II stopnia jednolite

Brak wyników

Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku inżynieria inżynieria kosmiczna

Absolwent kierunku inżynieria kosmiczna znajdzie zatrudnienie w/jako:
 • pracownik sektorze przemysłu i badań kosmicznych,
 • pracownik działu gospodarki opartym na przetwarzaniu sygnałów informacji,
 • pracownik przemysłu opracowującego nowczesne technologie,
 • pracownik ośrodka badawczo-rozwojowego,
 • pracownik firmy zajmującej się budową urządzeń satelitarnych. 

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU INŻYNIERIA KOSMICZNA

Komentarze (0)