Kierunki studiów związane z tą dyscypliną koncentrują się na przekazywaniu wiedzy z zakresu chemii, fizyki, inżynierii materiałowej oraz technologii przetwórstwa polimerów. Obejmują zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne doświadczenia w laboratoriach, a także współpracę z przemysłem.
Kształcenie podzielone jest na kilka etapów, m.in. poznawanie podstaw chemii, fizyki, matematyki oraz nauk inżynierskich, a także wprowadzenie w zagadnienia związane z polimerami.
Wykłady teoretyczne dostarczają wiedzy podstawowej i specjalistycznej. W trakcie ćwiczeń studenci rozwijają umiejętności praktyczne, takie jak analiza materiałów czy synteza polimerów. Realizowane są też praktyki zawodowe w zakładach przemysłowych, umożliwiające poznanie realnych procesów produkcji i przetwórstwa.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku inżynieria polimerów możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci potrafią projektować nowe materiały, analizować ich właściwości fizyczne czy chemiczne. Obsługują i optymalizują procesy, takie jak wtryskiwanie, wytłaczanie czy formowanie próżniowe.
Opracowują lekkie, wytrzymałe i innowacyjne materiały o określonych parametrach. Wykorzystują też oprogramowanie inżynierskie do symulacji procesów produkcyjnych i analizy materiałów.
Znają systemy automatyzacji procesów przetwórstwa oraz metody testowania i certyfikacji materiałów. Wykorzystują zaawansowane techniki do projektowania nanostruktur i modyfikacji polimerów na poziomie molekularnym.