1. Typ i tryb studiów
Kierunek inżynieria rolnicza i leśna można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. W przypadku studiów stacjonarnych zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie studiowania to wybierz studia niestacjonarne, na których zajęcia odbywają się w wybrane weekendy semestru.
Program kształcenia na powyższych studiach będzie oscylował wokół nauk technicznych i przyrodniczych.
Studia na kierunku inżynieria rolnicza i leśna możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Osoby, które aplikują na kierunek inżynieria rolnicza i leśna zdobędą wszechstronną wiedzę z zakresu nauk technicznych, biologicznych i przyrodniczych. Jako student poznasz także specyfikę branży rolnej i spożywczej. W planie zajęć znajdzie się wiele interesujących przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką, między innymi takich jak:
-
elektrotechnika i elektronika samochodowa
-
przetwórstwo zbożowo-młynarskie i piekarstwo
-
biogazownie rolnicze i przemysłowe
Program nauczania zakłada również realizacje obieralnych modułów specjalizacyjnych, których aktualną ofertę znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.
3. Nabywane umiejętności
Jako student powyższego kierunku będziesz miał okazję zdobyć cenne umiejętności praktyczne i kwalifikacje zawodowe. W czasie licznych warsztatów i praktyk zawodowych, nauczysz się projektowania maszyn rolniczych i procesów technologicznych.
Studenci dowiedzą się także, w jaki sposób zarządzać całym procesem produkcyjnym i logistycznym. Dodatkowo, poznasz zaawansowane programy i narzędzia informatyczne, które usprawnią twoją codzienną pracę zawodową.
4. Dla kogo ten kierunek
Swoją przyszłość zawodową wiążesz z sektorem rolniczym? Poszukujesz kierunku nastawionego na zdobywanie wiedzy technicznej, przyrodniczej oraz ścisłej? Zależy Ci na uczestniczeniu w zajęciach terenowych oraz rozwijaniu umiejętności przeprowadzania samodzielnych badań?
W takim razie Twoją uwagę powinny przykuć studia na kierunku Inżynieria rolnicza i leśna, zatem koniecznie zapoznaj się z poniższym opisem!