Trunek stary jak świat – tak zwykliśmy mówić o piwie, które rzeczywiście towarzyszy nam od wieków. Wraz ze zmianami gustów i smaków oraz podejścia do tego, co trafia na nasze talerze (i do naszych kufli!), zmieniają się również trendy w browarnictwie, które samo w sobie jest niemałą sztuką, choć prawdę mówiąc znacznie bliżej mu do technologii.
Produkcja piw to jednak nie tylko tajemnicza alchemia dla tych, którzy zechcą ją posiąść, ale także potężny rynek, który nieustannie ewoluuje, jest nasączony konkurencją i wrażliwy na gusta i opinie konsumentów.
Kandydaci, którzy wybiorą browarnictwo i słodownictwo jako swój kierunek, mogą być pewni, że do roli browarnika zostaną przygotowani kompleksowo – od strony merytorycznej (tu ważna będzie chemia), technologicznej i praktycznej (od urządzeń, po rodzaje chmielów i praktyczne aspekty produkcji słodu) oraz biznesowej i rynkowej.
Browarnictwo i słodownictwo to bardzo wymierne, ale i nowoczesne studia, dzięki którym będziesz w stanie zdobyć solidne wykształcenie, które dodatkowo da Ci poczucie zdobywania wiedzy, która będzie miała odniesienie do aktualnej rzeczywistości.
1. Typ i tryb studiów
Kierunek browarnictwo i słodownictwo można obecnie realizować tylko w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie odpowiednim wyborem dla osób, które mogą w pełni poświęcić się zdobywaniu wykształcenia.
Studia na kierunku browarnictwo i słodownictwo możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studenci, którzy aplikują na powyższe studia zdobędą wszechstronne wykształcenie z zakresu nauk chemicznych oraz nauk o żywności.
2. Program studiów i przedmioty
Jako student kierunku browarnictwo i słodownictwo zdobędziesz wszechstronną wiedzę z zakresu nauk chemicznych, technicznych oraz nauk o żywności. W planie zajęć znajdzie się wiele ciekawych przedmiotów związanych z powyższą teamtyką, między innymi:
-
ergonomia i bezpieczeństwo pracy
-
technologia rozlewu piwa
-
mikrobiologia żywności
W czasie studiów skupisz się na rozwijaniu wiedzy chemicznej i biologicznej, co będzie stanowić podstawę do zdobywania dalszego wykształcenia. Ponadto poznasz szczegółową historię browarnictwa oraz dowiesz się więcej na temat mikrobiologii żywności oraz biochemii.
3. Nabywane umiejętności
Jako student kierunku browarnictwo i słodownictwo zdobędziesz szereg cennych umiejętności praktycznych. Przede wszystkim, nauczysz się obsługiwać profesjonalne maszyny i urządzenia stosowane na co dzień w browarnictwie oraz słodownictwie.
Ponadto, poznasz technologie rozlewu piwa oraz dowiesz się jak projektować produkty browarnicze. Studenci dowiedzą się także jak zarządzać różnorodnymi aspektami funkcjonowania biznesu browarniczego. W czasie studiów rozwiniesz także zdolności językowe i poznasz specjalistyczną terminologie branżową.
4. Dla kogo ten kierunek
Jeśli na świat chciałbyś patrzeć przez brązowe szkiełko i rozumieć przez to posiadanie merytorycznej i praktycznej wiedzy o browarnictwie i słodownictwie, chemia nigdy nie sprawiała Ci problemu, a jej domenę potrafisz przełożyć na praktykę, chciałbyś przyjrzeć się funkcjonowaniu browaru i warzelni od podszewki, myślisz o założeniu własnej działalności w tym zakresie, a zagadnienia związane z żywieniem człowieka, technologią i prawem nie są w stanie ostudzić w Tobie pasji, studia na kierunku browarnictwo i słodownictwo mogą się okazać tym, czego szukasz.
5. Gdzie studiować browarnictrwo i słodownictwo
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek browarnictwo i słodownictwo: