Inżynieria procesów technologicznych studia – kierunek studiów
Studia na kierunku Inżynieria procesów technologicznych to studia inżynierskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu inżyniera.
Studia na kierunku inżynieria procesów technologicznych
Studenci kierunku Inżynieria procesów technologicznych zaznajamiają się z zagadnieniami związanymi z procesami wytwarzania i eksploatacji maszyn oraz elementami konstrukcyjnymi. To kierunek, w którym spotykają się różnorodne dziedziny, takie jak matematyka, fizyka, elektrotechnika i elektronika, materiałoznawstwo, czy miernictwo.
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku inżynieria procesów technologicznych najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: chemia, fizyka, matematyka, informatyka, język obcy.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Praca po studiach
Po studiach można znaleźć zatrudnienie między innymi w jednostkach projektowych, konstrukcyjnych i technologicznych oraz związanych z organizacją produkcji i automatyzacją procesów technologicznych.
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października.
Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia.
Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek.
Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Czas trwania
Czas trwania studiów na kierunku inżynieria procesów technologicznych na poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Przedmioty maturalne
Inżynieria procesów technologicznych - jakie przedmioty zdawać na maturze
Podczas rekrutacji na kierunek inżynieria procesów technologicznych na większości
uczelni publicznych najczęściej punktowane są następujące przedmioty maturalne:
chemia, fizyka, informatyka, język obcy nowożytny, matematyka.
Z kolei uczelnie niepubliczne przyjmują kandydatów zazwyczaj na podstawie kolejności zgłoszeń i złożenia
wymaganych dokumentów w terminie, aż do wyczerpania limitu miejsc.
Przedmioty maturalne brane pod uwagę w procesie
rekrutacji na kierunek inżynieria procesów technologicznych na poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Limity
Orientacyjne limity miejsc na kierunku inżynieria procesów technologicznych na
poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat limitów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Progi
Progi punktowe na kierunek inżynieria procesów technologicznych na
poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat progów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Dalsza część artykułu pod reklamą
WIEDZA, KTÓRĄ ZDOBĘDZIESZ, STUDIUJĄC KIERUNEK INŻYNIERIA PROCESÓW TECHNOLOGICZNYCH
W programie studiów na kierunku Inżynieria procesów technologicznych znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Podstawy Fizyki
Chemia Ogólna i Nieorganiczna
Bazy Danych
Materiałoznastwo
Równania Różniczkowe
Elektrotechnika i Elektronika
Geodezja
Podstawy Budownictwa
Komputerowe Wspomaganie Wytwarzania
Procesy Inwestycyjne w Budownictwie
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
nauk informatycznych
budwnictwa
inżynierii materiałowej
programowania
nauk matematycznych
Dalsza część artykułu pod reklamą
JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU INŻYNIERIA PROCESÓW TECHNOLOGICZNYCH?
Inżynieria procesów technologicznych to studia interdyscyplinarne łączące wiedzę z informatyki, budownictwa, inżynierii materiałowej oraz inżynierii produkcji, co pozwoli w przyszłości absolwentom na sprawne dostosowywanie się do zmieniających się wymagań rynku pracy, podyktowanych rozwojem nowych technologii.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Inżynieria procesów technologicznych możemy podzielić na:
Najistotniejszym celem studiów na kierunku Inżynieria procesów technologicznych jest pozyskanie wiedzy na temat procesów wytwarzania i eksploatacji maszyn, jak również elementów konstrukcyjnych. Program zawiera zagadnienia związane z matematyką, fizyką, materiałoznawstwem, miernictwem, elektrotechniką i elektroniką, bazami danych, podstawami mechaniki ogólnej.
Dalsza część artykułu pod reklamą
ILE TRWAJĄ STUDIA NA KIERUNKU INŻYNIERIA PROCESÓW TECHNOLOGICZNYCH?
Studia na kierunku Inżynieria procesów technologicznych trwają 3,5 roku (studia I stopnia).
Dalsza część artykułu pod reklamą
JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU INŻYNIERIA PROCESÓW TECHNOLOGICZNYCH?
Absolwenci studiów na kierunku Inżynieria procesów technologicznych przygotowani są do pracy w przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego zajmujących się wytwarzaniem i eksploatacją maszyn i elementów konstrukcyjnych, jednostkach projektowych, konstrukcyjnych i technologicznych oraz związanych z organizacją produkcji i automatyzacją procesów technologicznych.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku Inżynieria procesów technologicznych:
jednostki projektowe,
jednostki konstrukcyjne,
jednostki technologiczne,
jednostki akredytacyjne i atestacyjne,
jednostki naukowo- badawcze,
jednostki konsultingowe.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Poziom i forma studiów
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
ul. Rzemieślnicza 5 ,
81-855 Sopothttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=sopocka%20szko%C5%82a%20wy%C5%BCszahttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/e3ff6-sans-studia-trojmiasto.jpgSopocka Akademia Nauk Stosowanych
ul. Bankowa 5 w Katowicachhttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJq50dkTbOFkcR6qGXE6SyeGohttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/61beb-us-studia-katowice.jpgUniwersytet Śląski w Katowicach
ul. Koszykowa 86; ,
02-008 Warszawahttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ9fSNrpbMHkcR9efpda02X_0https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/6fd17-polsko-japońska-akademia-technik-komputerowych.jpgPolsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie