Na liście wyników wyszukiwania znajdują się wszystkie polskie uczelnie publiczne (państwowe) oraz promowane uczelnie niepubliczne (prywatne).
Kolejność profili partnerów w wynikach wyszukiwania zależy od określonych czynników. Więcej informacji o pozycjonowaniu znajdziesz w Regulaminie dostępnym tutaj
Profil tego partnera wyświetla się wyżej w wynikach wyszukiwania, ponieważ partner wykupił dodatkową, płatną usługę w otouczelnie.pl polegającą na pozycjonowaniu partnera w wynikach wyszukiwania.
ENERGETYKA I INŻYNIERIA ŚRODOWISKA studia – kierunek studiów
Studia na kierunku energetyka i inżynieria środowiska to studia inżynierskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera).
Studia na kierunku energetyka i inżynieria środowiska
Rok akademicki
2025/2026
Forma studiów
stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów
studia I stopnia
Czas trwania
3,5 roku (studia I stopnia)
Uczelnie
Studia na kierunku energetyka i inżynieria środowiska możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | energetyka i inżynieria środowiska - uczelnie >
Opis kierunku
W czasie studiów na kierunku energetyka i inżynieria środowiska studenci zdobędą wiedzę z zakresu nauk technicznych, fizycznych, matematycznych i przyrodniczych. Ponadto dowiedzą się więcej na temat inżynierii środowiska, termodynamiki, czy mechaniki płynów. Podczas studiów nauczą się gospodarowania energią, zastosowania rozwiązań technicznych, czy sterowania procesami technologicznymi.
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku energetyka i inżynieria środowiska najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: chemia, biologia, matematyka, fizyka,informatyka, język obcy, język polski.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Praca po studiach
Absolwenci znajdą zatrudnienie w jednostkach administracji publicznej, biurach projektowych, jednostkach badawczo-rozwojowych oraz w firmach zajmujących się podejmowaniem działań na rzecz ekologii i ochrony środowiska.
Energetyka i inżynieria środowiska to studia skierowane do absolwentów szkół wyższych, którzy chcieliby rozwinąć wszechstronną wiedzę z zakresu nauk technicznych i ścisłych. Jednak, aby wyróżnić się na tle innych kandydatów i pozytywnie przejść proces rekrutacji, należy poznać wszystkie wymagania, obowiązujące na danej uczelni wyższej.
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku energetyka i inżynieria środowiska to:
biologia,
chemia,
fizyka,
informatyka,
język obcy,
język polski,
matematyka.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października.
Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia.
Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek.
Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Czas trwania
Czas trwania studiów na kierunku energetyka i inżynieria środowiska na poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Przedmioty maturalne
Energetyka i inżynieria środowiska - jakie przedmioty zdawać na maturze
Podczas rekrutacji na kierunek energetyka i inżynieria środowiska na większości
uczelni publicznych najczęściej punktowane są następujące przedmioty maturalne:
biologia, chemia, fizyka, informatyka, język obcy nowożytny, język polski, matematyka.
Z kolei uczelnie niepubliczne przyjmują kandydatów zazwyczaj na podstawie kolejności zgłoszeń i złożenia
wymaganych dokumentów w terminie, aż do wyczerpania limitu miejsc.
Przedmioty maturalne brane pod uwagę w procesie
rekrutacji na kierunek energetyka i inżynieria środowiska na poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Limity
Orientacyjne limity miejsc na kierunku energetyka i inżynieria środowiska na
poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat limitów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Progi
Progi punktowe na kierunek energetyka i inżynieria środowiska na
poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat progów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Dalsza część artykułu pod reklamą
WIEDZA, KTÓRĄ ZDOBĘDZIESZ, STUDIUJĄC ENERGETYKA I INŻYNIERIA ŚRODOWISKA
W programie studiów na kierunku energetyka i inżynieria środowiska znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Geometria wykreślna
Chemia dla inżynierów
Podstawy mechaniki technicznej
Technologie i urządzenia przemysłowe
Maszynoznawstwo ogólne
Podstawy wytrzymałości materiałów i elementów konstrukcyjnych
Mechanika płynów
Inżynieria elektryczna
Termodynamika techniczna
Procesy i aparaty cieplne
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
nauk matematycznych,
nauk fizycznych,
metrologii i pomiaru wielkości istotnych dla zakresu studiowanych zjawisk i procesów rzeczywistych
materiałoznawstwa związaną z doborem tworzyw i materiałów konstrukcyjnych
posługiwania się językiem obcym na poziomie B2 Europejskiego System Opisu Kształcenia Językowego
Dalsza część artykułu pod reklamą
JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU ENERGETYKA I INŻYNIERIA ŚRODOWISKA ?
Studia na kierunku energetyka i inżynieria środowiska kształcą specjalistów z zakresu ograniczania negatywnego wpływu procesów przemysłowych na środowisko oraz właściwego gospodarowanie energią. Ze względu na zróżnicowany i praktyczny program kształcenia, studenci mają szansę zdobyć wszechstronną wiedzę, ale także rozwinąć szereg cennych umiejętności praktycznych.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku energetyka i inżynieria środowiska możemy podzielić na:
Studenci kierunku energetyka i inżynieria środowiska zdobędą specjalistyczną wiedzę na temat szeroko pojętej energetyki, nauk technicznych, matematycznych, czy inżynierii środowiska naturalnego. W planie zajęć znajdą się przedmioty związane z termodynamiką i mechaniką płynów, gospodarką odpadami, czy odnawialnymi źródłami energii.
Co więcej, osoby które aplikują na powyższy kierunek nauczą się wykorzystywania nowych technologii w energetyce i inżynierii środowiska oraz projektowania inżynierskiego z zastosowaniem programów CAD. Ponadto poznają zasady sterowania procesami technologicznymi i gospodarowania odpadami. Dokładny program nauczania i przebieg studiów będzie zależał od wybranej specjalizacji.
Dalsza część artykułu pod reklamą
ILE TRWAJĄ STUDIA NA KIERUNKU ENERGETYKA I INŻYNIERIA ŚRODOWISKA?
Studia na kierunku energetyka i inżynieria środowiska trwają 3,5 roku (studia I stopnia).
Dalsza część artykułu pod reklamą
JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU ENERGETYKA I INŻYNIERIA ŚRODOWISKA?
Po ukończeniu studiów na kierunku energetyka i inżynieria środowiska można zyskać wiele ciekawych perspektyw zawodowych. Dzięki zdobytej wiedzy i kwalifikacjom, absolwenci znajdą zatrudnienie w jednostkach badawczo-rozwojowych, jednostkach administracji publicznej, czy w biurach projektowych. Co więcej, mogą związać swoją przyszłość z przedsiębiorstwami zajmującymi się ochroną środowiska i szeroko pojętą ekologią.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku energetyka i inżynieria środowiska:
jednostki badawczo-rozwojowe
jednostki administracji publicznej
firmy zajmujące się ekologią i ochroną środowiska
firmy budowlane
własna działalność gospodarcza.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Poziom i forma studiów
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
ul. Koszykowa 86; ,
02-008 Warszawahttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ9fSNrpbMHkcR9efpda02X_0https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/6fd17-polsko-japońska-akademia-technik-komputerowych.jpgPolsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
ul. Stokłosy 3, 02-787 Warszawa,
tel. 22 45 72 300, fax. 22 45 72 303https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJT8rqz9DLHkcRXVRfpPuQcfshttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/5433e-sgtih-vistula.jpgSzkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula w Warszawie
ul. Marcina Kasprzaka 49, ,
01-234 Warszawahttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ0Z9P6HfLHkcRaeqX_nj9aBEhttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/c5f18-amnsh.jpgAkademia Medyczna Nauk Stosowanych i Holistycznych
ul. Fredry 10,
61-701 Poznańhttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJI9FtDzZbBEcRyR434R7X6sQhttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/aa7c5-umed-poznan.jpgUniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu