Studia wojskowe na kierunku Mechanika i budowa maszyn to studia realizowane w ramach jednolitych studiów magisterskich. Trwają one dziesięć semestrów i nastawione są na pozyskanie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych niezbędnych do dowodzenia i kierowania zespołami ludzi, a także pozyskanie specjalistycznego przygotowania technicznego, umożliwiającego zarządzanie eksploatacją sprzętu wojskowego, adekwatnie do zajmowanego stanowiska służbowego w Siłach Zbrojnych RP. Wybierając się na studia można liczyć na szeroki wybór specjalności, z których płynie wiedza oraz liczne umiejętności umożliwiające kontynuowanie służby wojskowej w odpowiednim korpusie wojskowym.
W trakcie trwania studiów kandydaci na żołnierzy zawodowych realizują określaną specjalnym rozporządzaniem Ministra Obrony Narodowej liczbę godzin wychowania fizycznego oraz zwiększoną liczbę godzin zajęć języka angielskiego. Promocja na pierwszy stopień oficerski odbywa się po odbyciu praktyki w jednostce wojskowej na stanowisku dowódcy plutonu, zdaniu egzaminu na oficera oraz, co oczywiste, po zakończeniu studiów.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn – studia wojskowe możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Kształcenie na studiach wojskowych polega na realizowaniu programu nauczania, który podzielony jest na poszczególne bloki. Bloki te to grupa zajęć wojskowych, grupa zajęć sportowo- językowych oraz grupa zajęć politechnicznych. W bloku wojskowym występują grupy przedmiotów ze szkolenia: ogólnego i kierunkowego, w bloku sportowo- językowego występują przedmioty z języka obcego i wychowania fizycznego, a w grupie bloku kierunku politechnicznego występują przedmioty kształcenia politechnicznego ujęte w czterech grupach treści kształcenia: ogólnego, podstawowego, kierunkowego i specjalistycznego.
Studenci studiów wojskowych, realizując standard kształcenia wojskowego, zdobywają wiedzę interdyscyplinarną z dziedziny nauk humanistycznych i nauk społecznych, dotyczącą istoty, prawidłowości i problemów funkcjonowania oficera w jednostce wojskowej w warunkach pokoju, kryzysu i wojny. Pozyskują wiedzę z zakresu systemu dowodzenia i realizacji procesu dowodzenia, wiedzę na temat zasad organizowania i utrzymania gotowości bojowej w pododdziale, wiedzę o organizacji, strukturach, rodzajach i podstawowym wyposażeniu pododdziałów Sił Zbrojnych RP oraz armii innych państw, jak również wiedzę na temat prowadzenia działań taktycznych na współczesnym polu walki na szczeblu plutonu i kompanii.
Jakie zagadnienia znajdują się w bloku politechnicznym? Między innymi zagadnienia dotyczące matematyki i statystyki inżynierskiej, fizyki, wytrzymałości materiałów i mechaniki płynów z hydrauliką, podstaw zarządzania i dynamiki maszyn, bezpieczeństwa ruchu drogowego, geometrii wykreślnej i maszynoznawstwa. Oprócz tego, studenci zaznajamiają się z materiałami konstrukcyjnymi w budowie maszyn, metrologią i systemami pomiarowymi, automatyką i robotyką, elektrotechniką i elektroniką, konstrukcją maszyn, technikami wytwarzania, zarządzaniem środowiskiem, czy budową pojazdów.
Reasumując, studenci Mechaniki i budowy maszyn na studiach wojskowych zdobywają wiedzę i umiejętności niezbędne do wdrażania i eksploatacji sprzętu wojskowego oraz umiejętności podejmowania twórczych przedsięwzięć inżynierskich, a także kierowania zespołami ludzkimi. Ponadto, nabywają umiejętności skutecznego komunikowania się, negocjowania oraz służby w zwartym zespole wojskowym.