Kierunki studiów obejmujące tę tematykę mają charakter interdyscyplinarny, łącząc wiedzę z zakresu inżynierii mechanicznej, elektrycznej, informatyki, a także matematyki. Program kształcenia jest zaprojektowany w taki sposób, aby dostarczyć zarówno solidne podstawy teoretyczne, jak i umiejętności praktyczne.
W programie ujęto kursy z zakresu analizy matematycznej, algebry liniowej czy równań różniczkowych, które są podstawą do dalszej nauki automatyki i robotyki. Studenci uczą się też o układach elektronicznych, cyfrowych, przetwornikach i systemach mikroprocesorowych.
Uczą się również języków programowania, takich jak C++ czy programowania sterowników PLC. Omawiana jest też konstrukcja, budowa i sterowanie robotami oraz praca z manipulatorami, systemami mechatronicznymi oraz czujnikami wykorzystywanymi w robotyce.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku automatic control and robotics możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci potrafią tworzyć, planować i projektować systemy sterowania oraz roboty, uwzględniając ich specyfikę, funkcje czy bezpieczeństwo. Piszą i wdrażają programy sterujące procesami przemysłowymi z użyciem sterowników PLC.
Pracują z mikrokontrolerami, platformami oraz projektują systemy elektroniczne. Mają zdolność do tworzenia modeli matematycznych i ich symulacji przy użyciu specjalistycznego oprogramowania.
Projektują też i implementują systemy sterowania w celu optymalizacji procesów, z uwzględnieniem stabilności, adaptacji i efektywności działania. Potrafią także monitorować i optymalizować złożone procesy produkcyjne i przemysłowe.