1. Typ i tryb studiów
Inżynieria metali nieżelaznych to kierunek, który obecnie można realizować tylko w trybie stacjonarnym, w którym zajęcia odbywają się codziennie w godzinach ustalonych przez uczelnie. Jeżeli więc możesz sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce oraz zdobywaniu wykształcenia, to koniecznie zdecyduj się na powyższy tryb kształcenia.
Studia na kierunku inżynieria materiałów niezależnych możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować wokół nauk technicznych.
2. Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku inżynieria metali niezależnych: chemia, matematyka, rynek metali, fizyka, metody badań materiałów.
W czasie studiów na kierunku inżynieria metali nieżelaznych zdobędziesz wszechstronną wiedzę na temat chemii, fizyki, technologi materiałowych czy szeroko pojętych nauk technicznych. W siatce zajęć znajdą się między innymi następujące przedmioty, powiązane z powyższymi zagadnieniami:
-
Korozja i ochrona metali i stopów
-
Materiały i technologie w motoryzacji
-
Teoria procesów przeróbki plastycznej
-
Podstawy galwanotechniki
3. Nabywane umiejętności
Jako student powyższego kierunku technicznego wykształcisz szereg niezwykle istotnych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. W czasie licznych warsztatów nauczysz się badania procesów powstawania ciał stałych i kształtowania ich struktury.
Ponadto dowiesz się, w jaki sposób projektować i wytwarzać wyroby na bazie metali nieżelaznych. Studenci poznają również zaawansowane programy i narzędzia informatyczne, powszechnie stosowane w tej branży.
4. Dla kogo ten kierunek
Metale nieżelazne od lat są używane w wielu dziedzinach techniki. Ze względu na swoją wytrzymałość i jednoczesną lekkość oraz estetyczny wygląd są powszechnie stosowane w budownictwie czy architekturze.
Ponadto, ich plastyczność sprawia, że wykorzystuje się je nawet w medycynie jako implanty kości lub materiał do stworzenia narzędzi lekarskich. W związku z zastosowaniem tychże metali w wielu obszarach przemysłu, wzrosło zapotrzebowanie na kształcenie specjalistów, którzy zajmowaliby się ich badaniem i przetwórstwem.
Jako odpowiedź na podobne potrzeby, stawiane przez współczesny rynek pracy, powstały innowacyjne i unikatowe studia na kierunku inżynieria metali nieżelaznych. Jeżeli więc chcesz poszerzyć swoją wiedzę z zakresu projektowania i wytwarzania wyrobów z metali nieżelaznych i dodatkowo zdobyć stabilny i przyszłościowy zawód, to te studia powinny być twoim wyborem!
5. Gdzie studiować inżynierię metali niezależnych
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek inżynieria metali niezależnych: