Inżynieria mechaniczno - medyczna

Inżynieria mechaniczno - medyczna

Inżynieria mechaniczno-medyczna studia - kierunek studiów

Konstruowanie sprzętu medycznego w Stanach Zjednoczonych czy Europie Zachodniej to branża, która co roku przynosi ogromne zyski, a co istotne, ciągle się rozwija.

Teraz czas na wykształcenie specjalistów w tej dziedzinie także w Polsce! Kierunek Inżynieria mechaniczno - medyczna istnieje już od kilku lat i plasuje się w czołówce w zakresie popularności kierunków unikatowych.

Jeżeli zatem chciałbyś projektować sprzętu medyczne i mieć wpływ na współczesną medycynę to kierunek Inżynieria mechaniczno-medyczna może być świetnym początkiem przyszłej kariery zawodowej.

WAŻNE TEMATY

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Żeby dostać się na inżynierię mechaniczno - medyczną, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: język polski, matematyka, chemia, język obcy.

 

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK INŻYNIERIA MECHANICZNO - MEDYCZNA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

UCZELNIE, GDZIE INŻYNIERIA MECHANICZNO - MEDYCZNA JAKO SPECJALNOŚĆ / ŚCIEŻKA KSZTAŁCENIA

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA NA KIERUNKU INŻYNIERIA MECHANICZNO - MEDYCZNA

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
  Województwo
  SORTOWANIE:

  Nic nie znaleziono

  Zobacz inne kierunki Inżynierskie i techniczne

  Typ studiów
  Województwo
  SORTOWANIE:

  Wiedza, którą zdobędziesz, studiując inżynierię mechaniczno - medyczną

  Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
  • algebry liniowej, analizy matematycznej przydatną do charakterystyki i interpretowania układów mechanicznych, procesów technologicznych i własności eksploatacyjnych urządzeń,
  • fizyki obejmującej mechanikę klasyczna, akustykę, optykę, elektryczność i magnetyzm, wykazuje znajomość elementów fizyki kwantowej; zna podstawy fizyki medycznej,
  • mechaniki a także biomechaniki w tym procesów modelowania układów mechanicznych, statyki, kinematyki i dynamiki brył sztywnych oraz podstawową wiedzę w zakresie drgań,
  • analizy wytrzymałościowej podstawowych konstrukcji mechanicznych, w tym: stanu naprężenia i odkształcenia, metod energetycznych, hipotez wytrzymałościowych,
  • języka obcego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posiada umiejętności posługiwania się specjalistycznym językiem angielskim z zakresu kierunku kształcenia.

  Jak wyglądają studia na kierunku inżynieria mechaniczno-medyczna?

   

  1. Tryb studiów

  Polskie ośrodki akademickie starają się zapewnić swoim studentom jak najlepsze możliwości kształcenia. A dzisiaj znaczenie mają nie tylko programy, lecz także forma prowadzenia zajęć.

  Kierunki studiów takie jak inżynieria mechaniczno-medyczna można jednak studiować wyłącznie w trybie stacjonarnym, czyli dziennym. Największy wpływ ma na to obszerny program kształcenia. Jego realizacja będzie możliwa tylko podczas zajęć, które odbywają się regularnie w trakcie tygodnia.

  W praktyce oznacza to, że studia na kierunku inżynieria mechaniczno-medyczna mają wyjątkowo interdyscyplinarny program dydaktyczny. Muszą znaleźć się w nim bowiem treści charakterystyczne zarówno dla nauk ścisłych, jak i medycznych. To dzięki tej dyscyplinie naukowej możemy dziś bowiem obserwować tak intensywny rozwój chociażby sprzętu diagnostycznego. 

   

  2. Program studiów i przedmioty

  Wśród przedmiotów z grona technicznego studenci odnajdą przykładowo:

  • technologie informacyjne
  • grafika inżynierska
  • materiałoznawstwo
  • mechanika
  • chemia 
  • wytrzymałość materiałów 
  • elektrotechnika 
  • elektronika
  • anatomia i fizjologia człowieka
  • technologie materiałowe
  • technologia i spajanie metali
  • obróbka skrawaniem i przetwórstwo tworzyw sztucznych
  • hydraulika i pneumatyka
  • automatyka i robotyka

   

  Szczególne znaczenie również będą mieć przedmioty, które oscylują pomiędzy tymi dwiema dziedzinami. Można do nich zaliczyć: fizykę medyczną, biochemię, czy biomechanikę inżynierską.

  Studenci tego wymagającego kierunku będą musieli także biegle opanować podstawy anatomii człowieka oraz przejdą intensywny kurs z podstawowych dyscyplin medycznych (takich chociażby jak chirurgia, czy kardiologia). Stabilne podstawy wiedzy stanowić będą bowiem rzetelne oparcie w projektowaniu chociażby nowych urządzeń diagnostycznych.

   

  3. Nabywane umiejętności

  Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Inżynieria mechaniczno-medyczna? Przede wszystkim zdobędzie wiedzę z zakresu podstaw mechaniki i wytrzymałości materiałów, projektowania maszyn, technik wytwarzania i eksploatacji urządzeń.

  Ta wiedza pozwoli Ci na przeprowadzanie analiz układów mechanicznych, ich funkcji, technik i narzędzi właściwych do rozwiązywania prostych zadań w zakresie projektowania, wytwarzania i eksploatacji. Aby projektować sprzęty medyczne będzie Ci także potrzebna wiedza o anatomii i fizjologii człowieka oraz zasadniczych gałęziach medycyny.

   

  Ile trwają studia na kierunku inżynieria mechaniczno-medyczna?

  Kierunki studiów takie jak inżynieria mechaniczno-medyczna dzielą się na dwa podstawowe cykle. Studia I stopnia trwają one trzy i pół roku (7 semestrów), podczas których studenci otrzymują niezbędne kompetencje oraz podstawową wiedzę. Zakończenie nauki na tym stopniu kończy się przystąpieniem do obrony pierwszej pracy dyplomowej oraz otrzymaniem tytułu inżyniera.

  Jeśli jesteś osobą, która chciałby kontynuować naukę, to możesz wybrać półtoraroczne studia II stopnia (3 semestry). Będzie to czas poszerzania kompetencji, który wzbogaci pisanie najważniejszej pracy dyplomowej. Po jej pomyślnej obronie otrzymasz tytuł magistra, który otworzy ci różnorodne drzwi zawodowego rozwoju.

  Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku inżynieria mechaniczno - medyczna

  Gdzie znajdziesz zatrudnienie jako absolwent kierunku Inżynieria mechaniczno-medyczna? Po ukończeniu studiów będziesz przygotowany do pracy projektowej, konstrukcyjnej i technologicznej. Do kierowania produkcją i eksploatacją mechanicznych urządzeń stosowanych w zabiegach operacyjnych, procedurach leczniczych i rehabilitacyjnych.
  W przyszłości będziesz też mógł podjąć własną działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania sprzętu rehabilitacyjnego i urządzeń wyposażenia medycznego.
  Jak widzisz możliwości jest naprawdę dużo, więc jeżeli interesujesz się wykorzystaniem nauk technicznych w medycynie to Inżynieria mechaniczno-medyczna może być świetnym kierunkiem dla Ciebie!
   
  Absolwent kierunku inżynieria mechaniczno - medyczna znajdzie zatrudnienie w/jako:
  • projektant, konstruktor i technolog urządzeń stosowanych w zabiegach operacyjnych, leczniczych i rehabilitacyjnych,
  • kierownik produkcji i eksploatacji mechanicznych urządzeń stosowanych w zabiegach operacyjnych, leczniczych i rehabilitacyjnych,
  • pracownik współpracujący z lekarzami w technicznym wspomaganiu medycyny,
  • inżyniera zarządzającego sprawami związanymi z eksploatacją i wymianą technicznego wyposażenia jednostek służby zdrowia,
  • pracownik obsługujący specjalistyczne oprogramowanie komputerowe.

  W JAKICH FIRMACH MOŻESZ PRACOWAĆ PO KIERUNKU INŻYNIERIA MECHANICZNO - MEDYCZNA

  MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU INŻYNIERIA MECHANICZNO - MEDYCZNA

  Komentarze (2)

  Adam odpowiedz pokaż odpowiedzi (1)

  Czy może się ktoś wypowiedzieć o tym kierunku studiów , czy warto studiować , czy jest praca po ich ukończeniu ?

  tomatomo W odpowiedzi do: Adam odpowiedz

  słuchaj studia dają ci wiele możliwości. Są to studia techniczne, które z pewnością poszerzą twoje horyzonty, nauczą cię analitycznego myślenia. Jeśli nie spodoba ci ten kierunek to zawsze możesz się przenieść na inny na studia II stopnia. Jednak jeśli myślisz żeby zostać projektantem lub konstruktorem urządzeń medycznych, protez lub implantów to na pewno są to studia dla ciebie. Branża medyczna będzie zawsze się rozwijać w oparciu o nowe technologie, więc z przyszłym zatrudnieniem nie powinno być problemu.