INŻYNIERIA GÓRNICZA

INŻYNIERIA GÓRNICZA

Studia na kierunku inżynieria górnicza możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
II stopnia
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Inżynieria górnicza stopień: (I) (II) , czas trwania: 4 lata • 2 lata • 3,5 roku • 1,5 roku ,
forma: stacjonarne, niestacjonarne

INŻYNIERIA GÓRNICZA studia - kierunek studiów

Studia na kierunku inżynieria górnicza to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).

Studia na kierunku inżynieria górnicza
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)

Uczelnie

Studia na kierunku inżynieria górnicza możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | inżynieria górnicza - uczelnie >

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku inżynieria górnicza najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: chemia, fizyka, biologia, geografia, matematyka, informatyka.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

JAKIE PRZEDMIOTY ZDAWAĆ NA MATURZE?

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku inżynieria górnicza:

  • biologia,
  • chemia,
  • fizyka,
  • geografia,
  • informatyka,
  • matematyka.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

INŻYNIERIA GÓRNICZA - zasady rekrutacji

  • Terminy rekrutacji

  • Czas trwania

  • Przedmioty maturalne

  • Limity

  • Progi

Dalsza część artykułu pod reklamą

WIEDZA, JAKĄ ZDOBĘDZIESZ PODCZAS STUDIÓW NA KIERUNKU INŻYNIERIA GÓRNICZA:

Czego nauczysz się podczas studiów na kierunku inżynieria górnicza?
W trakcie tych niezwykle interesujących studiów będziesz miał szansę zdobyć wszechstronną i gruntowną wiedzę z obszaru nauk technicznych i ścisłych oraz powiązanych z nimi dyscyplin.
Jako student dowiesz się więcej na temat geologii, środowiska czy złóż naturalnych. Ponadto, zaznajomisz się z kwestiami powiązanymi z ekologią i ochroną środowiska oraz ich wpływem na nowoczesne górnictwo.
Oprócz wiedzy teoretycznej wykształcisz także swoje zdolności praktyczne i zapoznasz się z dokładną konstrukcją, budową i zastosowaniem maszyn i urządzeń stosowanych na co dzień w tej gałęzi przemysłu.
Co więcej, nauczysz się sporządzać rysunki techniczne, schematy i przekroje, a także opracowywać specjalistyczne dokumentacje. Uzyskaną wiedzę i umiejętności wykorzystasz podczas obowiązkowych, czterotygodniowych praktyk studenckich, dzięki którym zyskasz cenne doświadczenie i kwalifikacje.
 
W programie studiów na kierunku inżynieria górnicza znajdziesz takie przedmioty jak np.:
  • Geologia, mineralogia i petrografia
  • Podstawy inżynierii i ochrony środowiska
  • Górnictwo odkrywkowe
  • Geodezja i kartografia górnicza
  • Mechanika techniczna
  • Przeróbka surowców mineralnych
  • Wytrzymałość materiałów
  • Maszyny i urządzenia w górnictwie odkrywkowym
  • Budownictwo górnicze
  • Hydrogeologia i odwadnianie
 
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie takim jak:
  • wiedza matematyczna
  • znajomość budowy maszyn i urządzeń górniczych
  • wiedza z obszaru ekologii
  • wiedza z obszaru geologii
  • umiejętność tworzenia rysunków technicznych i projektów
  • znajomość zagadnień BHP
  • wiedza z obszaru zarządzania
  • znajomość zagrożeń występujących w górnictwie i umiejętność rozwiązywania napotkanych problemów
  • umiejętność praktycznego wykorzystania uzyskanej wiedzy
  • znajomość specjalistycznej terminologii

Dalsza część artykułu pod reklamą

Jak wyglądają studia na kierunku inżynieria górnicza?

 

1. Typ i tryb studiów

Program kształcenie na kierunku inżynieria górnicza będzie oscylował głownie wokół nauk technicznych oraz przyrodniczych.

Osoby, które chcą rozwijać się w tym kierunku i aplikują na powyższe studia będą mogli wybrać pomiędzy trybem stacjonarnym, a niestacjonarnym. W przypadku studiów stacjonarnych zajęcia odbywają się codziennie w godzinach ustalonych przez władze konkretnej uczelni. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie, to wybierz studia niestacjonarne, które realizują tryb zajęć weekendowych.

 

Studia na kierunku inżynieria górnicza możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

 

2. Program studiów i przedmioty

Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku inżynieria górnicza: geologia, mineralogia i petrografia, podstawy inżynierii i ochrony środowiska, górnictwo odkrywkowe, geodezja i kartografia górnicza, mechanika techniczna.

Jako student kierunku inżynieria górnicza będziesz miał dostęp do szerokiej oferty zajęć akademickich o tematyce związanej z naukami technicznymi, matematycznymi, przyrodniczymi oraz geograficznymi.

W planie znajdzie się wiele ciekawych przedmiotów powiązanych z powyższymi zagadnieniami. Oto wybrane z nich:

  • Geologia, mineralogia i petrografia
  • Górnictwo odkrywkowe
  • Eksploracja podwodna
  • Międzynarodowe rynki surowców mineralnych

 

3. Nabywane umiejętności

W czasie licznych warsztatów przewidzianych na powyższym kierunku będziesz miał okazję rozwinąć cenne kompetencje zawodowe. Jako student nauczysz się analizować i rozwiązywać zadania inżynierskie w obrębie robót górniczych.

Ponadto, poznasz budowę nowoczensych maszyn i narzędzi stosowanych na co dzień w przemyśle wydobywczym. Równie istotnym elementem studiów będzie doskonalenie zdolności z zakresu wykonywania rysunku technicznego i dokumentacji inżynierskiej.

Uzyskaną wiedzę i umiejętności wykorzystasz w czasie obowiązkowych praktyk studenckich, dzięki którym zyskasz niezwykle ważne doświadczenie zawodowe.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Górnictwo to dział przemysłu, którego przedmiotem działalności jest ogół czynności związany z wydobyciem różnego rodzaju kopaliny i jej odpowiedniego przygotowania.
Historia górnictwa w Polsce sięga czasów średniowiecza, kiedy to wpływy z tej dyscypliny znacznie polepszały całościowy budżet państwa. Obecnie przemysł ten najlepiej rozwija się w rejonie śląskim, a górnicy mogą liczyć na wysokie zarobki i innego typu przywileje.
W związku z tym oraz ze względu na długą i bogatą historię górnictwa, nadal jest to chętnie wybierana ścieżka zawodowa. Dodatkowo, nieustanny rozwój tej dziedziny wpływa na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z obszaru nowoczesnych technologii oraz inżynierii górnictwa.
Odpowiedzią na tego typu tendencje współczesnego świata i obecnego rynku pracy jest niezwykle interesujący i przyszłościowy kierunek, inżynieria górnicza, którego program skierowany jest do pasjonatów nauk ścisłych i technicznych, którzy chcieliby związać z nimi swoją przyszłość zawodową. Jeżeli więc ten opis idealnie do ciebie pasuje, to koniecznie weź udział w rekrutacji!
 
5. Gdzie studiować inżynierię górniczą

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek inżynieria górnicza:

Dalsza część artykułu pod reklamą

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku inżynieria górnicza trwają od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia).

Studia pierwszego stopnia na kierunku inżynieria górnicza będą trwały trzy i pół roku, czyli siedem semestrów lub cztery lata, czyli osiem semestrów. Po tym czasie zdobędziesz tytuł inżyniera. Jeżeli zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę poświęcisz półtora roku, czyli trzy semestry lub dwa lata, czyli cztery semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędziesz tytuł magistra inżyniera.

Dalsza część artykułu pod reklamą

JAKA PRACA, CZYLI GDZIE BĘDZIESZ PRACOWAŁ PO UKOŃCZENIU STUDIÓW NA KIERUNKU INŻYNIERIA GÓRNICZA:

Jaka praca po tym kierunku?
Po ukończeniu tych niezwykle innowacyjnych studiów licencjackich będziesz miał wszechstronną i gruntowną wiedzę z zakresu nauk technicznych i ścisłych oraz kwestii bezpośrednio powiązanych z górnictwem.
Uzyskane umiejętności i kwalifikacje zawodowe sprawią, że bez problemu znajdziesz atrakcyjną i rozwijającą pracę dopasowaną do twojego wykształceniaPrzede wszystkim będziesz kompleksowo przygotowany do pracy w zakładach górniczych, biurach projektowych, czy stacjach geofizycznych.
Równie ciekawą opcją może być związanie swojej przyszłości z instytucjami naukowymi, ośrodkami badawczymi czy organami nadzoru górniczegoDodatkowo, po ukończeniu studiów pierwszego stopnia możesz kontynuować naukę na studiach magisterskich lub podyplomowych i tym samym zyskać wykształcenie i nowe perspektywy zawodowe.
 
Absolwent kierunku inżynieria górnicza znajdzie zatrudnienie jako/w takich miejscach jak:
  • biura projektowe
  • zakłady górnicze
  • firmy zajmujące się sprzedażą technologii górniczych
  • stacje geofizyczne
  • zakłady przeróbki mechanicznej
  • jednostki badawcze
  • instytucje naukowe
  • przedsiębiorstwa geologiczne
  • stacje ratownictwa górniczego
  • organy nadzoru górniczego
  • kariera międzynarodowa

Dalsza część artykułu pod reklamą

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Inżynieria górnicza studia niestacjonarne

Inżynieria górnicza studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Inżynieria górnicza studia I stopnia

Inżynieria górnicza studia II stopnia

Dalsza część artykułu pod reklamą

Zobacz inne kierunki inżynierskie i techniczne

Filtrowanie
Województwo
II stopnia

Dalsza część artykułu pod reklamą

Zobacz inne kierunki inżynierskie i techniczne - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
II stopnia

Dalsza część artykułu pod reklamą

Miasta, które oferują studia na kierunku INŻYNIERIA GÓRNICZA

Dalsza część artykułu pod reklamą

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (0)