1. Typ i tryb studiów
Inżynieria rolnicza to kierunek i specjalizacja, które obecnie można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. W przypadku studiów stacjonarnych zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie studiowania to wybierz studia niestacjonarne, na których zajęcia odbywają się w wybrane weekendy semestru.
Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować głównie wokół nauk technicznych i przyrodniczych.
Studia na kierunku inżynieria rolnicza możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Jako student kierunku lub specjalizacji inżynieria rolnicza będziesz miał okazję uczęszczać na wiele ciekawych zajęć i wykładów akademickich tematycznie związanych z naukami technicznymi, rolnictwem oraz branżą spożywczą. W planie znajdą się między innym następujące przedmioty:
-
Inżynieria polowa i sadownicza
-
Eksploatacja maszyn rolniczych, leśnych i przetwórstwa spożywczego
-
Magazynowanie i transport w rolnictwie
-
Zarządzanie i logistyka w przedsiębiorstwie
3. Nabywane umiejętności
W czasie studiów na powyższym kierunku technicznym zdobędziesz szereg cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej.
Przede wszystkim nauczysz się zarządzania systemem produkcyjnym w przemyśle rolnym i spożywczym. Studenci rozwiną także kompetencje z zakresu przedsiębiorczości i ekonomii, niezbędne do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
4. Dla kogo ten kierunek
Obecnie branża maszyn rolniczych, technologii przetwarzania i przechowywania surowców nieustannie się rozwija, dzięki czemu powstało duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów w tej dziedzinie.
Postęp technologiczny nie ominął rolnictwa, a wręcz przeciwnie – ciągniki oraz inne maszyny posiadają nowoczesne rozwiązania i elektronikę. Dlatego też został stworzony kierunek Inżynieria rolnicza, dzięki któremu będziesz mógł dołączyć do grona ekspertów w tej dziedzinie.
5. Gdzie studiować inżynierię rolniczą
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek inżynieria rolnicza: