Studenci Automatyki, robotyki i systemów sterowania zdobywają wiedzę w zakresie matematyki, fizyki, informatyki, aby lepiej zrozumieć zagadnienia bezpośrednio związane z kierunkiem kształcenia.
Następnie, pozyskują wiedzę w zakresie sieci i systemów elektroenergetycznych, techniki wysokich napięć, zabezpieczania i ochrony urządzeń elektrycznych, elektroniki i energoelektroniki, czy maszyn i napędu elektrycznego, co stanowi kolejny poziom zdobywanego kształcenia.
Automatyka, robotyka i systemy sterowania to kierunek o rozbudowanym programie nauczania, aby jak zdobywana wiedzy i rozwijane umiejętności były jak najlepiej dostosowane do potrzeb i wymagań współczesnego rynku.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Automatyka, robotyka i systemy sterowania możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Zdobywana wiedza i umiejętności.
Studenci Automatyki, robotyki i systemów sterowania zdobywają wiedzę i umiejętności potrzebne do twórczego działania w zakresie analizy, projektowania i konstrukcji układów i systemów automatyki, sterowania i oprogramowania systemów robotyki przemysłowej i usługowej oraz projektowania systemów wspomagania decyzji.
Poznają problematykę technik decyzyjnych i wiedzy systemowej oraz nabywają umiejętność rozwiązywania złożonych interdyscyplinarnych problemów z zakresu automatyki i robotyki w przemyśle.
Dzięki realizowanym zajęciom studenci pozyskują wiedzę w zakresie sieci i systemów elektroenergetycznych, techniki wysokich napięć, zabezpieczania i ochrony urządzeń elektrycznych, elektroniki i energoelektroniki, maszyn i napędu elektrycznego, trakcji elektrycznej, sterowania i sterowników programowalnych, instalacji elektrycznych i techniki oświetleniowej, przemysłowych sieci informatycznych.
Uczą się posługiwać techniką komputerową, w szczególności w odniesieniu do: technologii informacyjnych, symulacji komputerowych, programowania obiektowego, cyfrowego przetwarzania sygnałów, projektowania i programowania urządzeń energoelektronicznych i sterujących, komputerowo wspomaganego projektowania.
3. Gdzie studiować Automatykę, robotykę i systemy sterowania
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Automatyka, robotyka i systemy sterowania: