1. Typ i tryb studiów
Program kształcenie na kierunku inżynieria górnicza będzie oscylował głownie wokół nauk technicznych oraz przyrodniczych.
Osoby, które chcą rozwijać się w tym kierunku i aplikują na powyższe studia będą mogli wybrać pomiędzy trybem stacjonarnym, a niestacjonarnym. W przypadku studiów stacjonarnych zajęcia odbywają się codziennie w godzinach ustalonych przez władze konkretnej uczelni. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie, to wybierz studia niestacjonarne, które realizują tryb zajęć weekendowych.
Studia na kierunku inżynieria górnicza możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku inżynieria górnicza: geologia, mineralogia i petrografia, podstawy inżynierii i ochrony środowiska, górnictwo odkrywkowe, geodezja i kartografia górnicza, mechanika techniczna.
Jako student kierunku inżynieria górnicza będziesz miał dostęp do szerokiej oferty zajęć akademickich o tematyce związanej z naukami technicznymi, matematycznymi, przyrodniczymi oraz geograficznymi.
W planie znajdzie się wiele ciekawych przedmiotów powiązanych z powyższymi zagadnieniami. Oto wybrane z nich:
-
Geologia, mineralogia i petrografia
-
Górnictwo odkrywkowe
-
Eksploracja podwodna
-
Międzynarodowe rynki surowców mineralnych
3. Nabywane umiejętności
W czasie licznych warsztatów przewidzianych na powyższym kierunku będziesz miał okazję rozwinąć cenne kompetencje zawodowe. Jako student nauczysz się analizować i rozwiązywać zadania inżynierskie w obrębie robót górniczych.
Ponadto, poznasz budowę nowoczensych maszyn i narzędzi stosowanych na co dzień w przemyśle wydobywczym. Równie istotnym elementem studiów będzie doskonalenie zdolności z zakresu wykonywania rysunku technicznego i dokumentacji inżynierskiej.
Uzyskaną wiedzę i umiejętności wykorzystasz w czasie obowiązkowych praktyk studenckich, dzięki którym zyskasz niezwykle ważne doświadczenie zawodowe.
4. Dla kogo ten kierunek
Górnictwo to dział przemysłu, którego przedmiotem działalności jest ogół czynności związany z wydobyciem różnego rodzaju kopaliny i jej odpowiedniego przygotowania.
Historia górnictwa w Polsce sięga czasów średniowiecza, kiedy to wpływy z tej dyscypliny znacznie polepszały całościowy budżet państwa. Obecnie przemysł ten najlepiej rozwija się w rejonie śląskim, a górnicy mogą liczyć na wysokie zarobki i innego typu przywileje.
W związku z tym oraz ze względu na długą i bogatą historię górnictwa, nadal jest to chętnie wybierana ścieżka zawodowa. Dodatkowo, nieustanny rozwój tej dziedziny wpływa na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z obszaru nowoczesnych technologii oraz inżynierii górnictwa.
Odpowiedzią na tego typu tendencje współczesnego świata i obecnego rynku pracy jest niezwykle interesujący i przyszłościowy kierunek, inżynieria górnicza, którego program skierowany jest do pasjonatów nauk ścisłych i technicznych, którzy chcieliby związać z nimi swoją przyszłość zawodową. Jeżeli więc ten opis idealnie do ciebie pasuje, to koniecznie weź udział w rekrutacji!
5. Gdzie studiować inżynierię górniczą
Jakie uczelnie w Polsce oferują kierunek inżynieria górnicza: