Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn energetycznych możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym
MECHANIKA I BUDOWA MASZYN ENERGETYCZNYCH studia – kierunek studiów
Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn energetycznych to studia inżynierskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) lub 1,5 roku (II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).
Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn energetycznych
Rok akademicki
2024/2025
Forma studiów
stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów
studia I i II stopnia
Czas trwania
od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)
Mechanika i budowa maszyn energetycznych to studia, których program nauczania będzie oscylował wokół nauk technicznych i ścisłych. Studenci dowiedzą się więcej na temat energetyki oraz odnawialnych źródeł energii. Ponadto nauczą się projektowania obiektów i urządzeń technicznych, wykonywania obliczeń inżynierskich czy obsługi maszyn energetycznych.
Specjalności
Współczesne studia z mechaniki i budowy maszyn energetycznych charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku mechanika i budowa maszyn energetycznych:inżynieria cieplna, inżynieria lotnicza, maszyny i urządzenia dla odnawialnych źródeł energii, projektowanie maszyn energetycznych.
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku mechanika i budowa maszyn energetycznych najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: matematyka, fizyka, język obcy, język polski.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Praca po studiach
Absolwenci znajdą zatrudnienie w przemyśle maszynowym i energetycznym. Ponadto mogą podjąć pracę zakładach wytwórczych urządzeń energetycznych i w zakładach lotniczych.
Aplikując na kierunek mechanika i budowa maszyn energetycznych należy zapoznać się z wymaganiami rekrutacyjnymi, obowiązującymi na danej uczelni wyższej oraz odpowiednio wcześniej podjąć przygotowania.
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku mechanika i budowa maszyn energetycznych:
matematyka
język obcy,
język polski,
fizyka.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października.
Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia.
Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek.
Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Czas trwania
Czas trwania studiów na kierunku mechanika i budowa maszyn energetycznych na poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Przedmioty maturalne
Mechanika i budowa maszyn energetycznych - jakie przedmioty zdawać na maturze
Podczas rekrutacji na kierunek mechanika i budowa maszyn energetycznych na większości
uczelni publicznych najczęściej punktowane są następujące przedmioty maturalne:
fizyka, język obcy nowożytny, język polski, matematyka.
Z kolei uczelnie niepubliczne przyjmują kandydatów zazwyczaj na podstawie kolejności zgłoszeń i złożenia
wymaganych dokumentów w terminie, aż do wyczerpania limitu miejsc.
Przedmioty maturalne brane pod uwagę w procesie
rekrutacji na kierunek mechanika i budowa maszyn energetycznych na poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Limity
Orientacyjne limity miejsc na kierunku mechanika i budowa maszyn energetycznych na
poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat limitów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Progi
Progi punktowe na kierunek mechanika i budowa maszyn energetycznych na
poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat progów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Dalsza część artykułu pod reklamą
WIEDZA, KTÓRĄ ZDOBĘDZIESZ, STUDIUJĄC KIERUNEK MECHANIKA I BUDOWA MASZYN ENERGETYCZNYCH
W programie studiów na kierunku mechanika i budowa maszyn energetycznych znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Materiałoznawstwo
Aeromechanika
Mechanika
Grafika inżynierska
Napędy lotnicze
Przenoszenie ciepła
Konstruowanie samolotów
Teoria maszyn cieplnych
Maszyny przepływowe
Podstawy automatyki
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
prowadzenia badań diagnostycznych i nadzoru pracy maszyn zgodnie ze standardowymi metodami
samodzielnego projektowania obiektów i urządzeń technicznych
analizy podstawowych części maszyn
opracowywania dokumentacji technicznej i efektywności funkcjonowania konstruowanych obiektów
nowatorskich metod ulepszeń korzystając z nowoczesnych technologii
Dalsza część artykułu pod reklamą
JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU MECHANIKA I BUDOWA MASZYN ENERGETYCZNYCH?
Energia elektryczna jest podstawą funkcjonowania współczesnego świata. Dlatego też nieustannie rośnie zapotrzebowanie na specjalistów posiadających wykształcenie z zakresu projektowania i budowy maszyn wykorzystywanych w przemyśle energetycznym. Osoby, które aplikują na kierunek mechanika i budowa maszyn energetycznych zdobędą wiedzę z zakresu nauk technicznych i ścisłych, a także rozwiną szereg cennych umiejętności, które z powodzeniem wykorzystają w swojej przyszłej pracy zawodowej.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn energetycznych możemy podzielić na:
Program nauczania na kierunku mechanika i budowa maszyn energetycznych będzie oscylował wokół zagadnień związanych głównie z naukami technicznymi i ścisłymi. Studenci zdobędą wszechstronną wiedzę na temat energetyki oraz poznają specyfikę przemysłu energetycznego. Jednak przede wszystkim skupią się na doskonaleniu umiejętności praktycznych. W ramach licznych warsztatów nauczą się projektowania i budowy maszyn energetycznych.
Ponadto rozwiną zdolności z obszaru prowadzenia badań diagnostycznych i nadzoru pracy maszyn. Studenci dowiedzą się także, w jaki sposób wykorzystać nowoczesne narzędzia i programy informatyczne w swojej codziennej pracy zawodowej. Integralną część studiów będą stanowić praktyki zawodowe, które zostaną zrealizowane w wyznaczonym do tego miejscu pracy.
Dalsza część artykułu pod reklamą
ILE TRWAJĄ STUDIA NA KIERUNKU MECHANIKA I BUDOWA MASZYN ENERGETYCZNYCH?
Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn energetycznych będą trwały od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).
Dalsza część artykułu pod reklamą
JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU MECHANIKA I BUDOWA MASZYN ENERGETYCZNYCH?
Absolwenci kierunku mechanika i budowa maszyn energetycznych bez problemu znajdą ciekawą i dobrze płatną pracę zawodową. Przede wszystkim idealnie odnajdą się w przemyśle energetycznym i maszynowym. Ponadto mogą związać swoją przyszłość z przedsiębiorstwami projektującymi maszyny energetyczne. Równie ciekawą opcją będzie praca w działach firm zajmujących się diagnostyką i eksploatacją statków powietrznych.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku mechanika i budowa maszyn energetycznych:
przedsiębiorstwa energetyczne
przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją maszyn energetycznych
przedsiębiorstwa z branży mechanicznej
własna działalność gospodarcza
Dalsza część artykułu pod reklamą
Poziom i forma studiów
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
ul. Bankowa 5 w Katowicachhttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJq50dkTbOFkcR6qGXE6SyeGohttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/61beb-us-studia-katowice.jpgUniwersytet Śląski w Katowicach