Studia na kierunku Robotyka i automatyka to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra). Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym. Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności.
Studia na kierunku robotyka i automatyka
Rok akademicki
2024/2025
Forma studiów
stacjonarne
Poziom studiów
studia I i II stopnia
Czas trwania
3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)
Uczelnie
Studia na kierunku robotyka i automatyka możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | robotyka i automatyka - uczelnie >
Opis kierunku
Studia na kierunku Robotyka i automatyka dają studentom możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności z zakresu m.in. mechaniki, sterowania, konstrukcji napędów, układów sensorycznych czy inteligencji maszynowej.
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia na kierunku Robotyka i automatykaw roku akademickim 2025/2026 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: fizyka, chemia, matematyka, informatyka, biologia, język obcy.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Praca po studiach
Studia na kierunku Robotyka i automatyka dają ich absolwentom możliwość znalezienia pracy m.in. w zakładach wykorzystujących zrobotyzowane lub zautomatyzowane linie produkcyjne czy jako konstruktorzy układów mechanicznych i mechatronicznych.
JAKIE PRZEDMIOTY ZDAWAĆ NA MATURZE? / WYMAGANIA REKRUTACYJNE
Rekrutacja na studia na kierunek Robotyka i automatyka, w przypadku studiów I stopnia, wymaga od kandydatów egzaminów maturalnych z konkretnych przedmiotów. Z kolei rekrutacja na studia II stopnia bierze pod uwagę dostarczone przez kandydatów dokumenty.
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku Robotyka i automatyka:
matematyka,
fizyka,
informatyka,
chemia,
biologia,
język obcy.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października.
Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia.
Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek.
Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Czas trwania
Czas trwania studiów na kierunku robotyka i automatyka na poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Przedmioty maturalne
Robotyka i automatyka - jakie przedmioty zdawać na maturze
Podczas rekrutacji na kierunek robotyka i automatyka na większości
uczelni publicznych najczęściej punktowane są następujące przedmioty maturalne:
biologia, chemia, fizyka, informatyka, język obcy nowożytny, matematyka.
Z kolei uczelnie niepubliczne przyjmują kandydatów zazwyczaj na podstawie kolejności zgłoszeń i złożenia
wymaganych dokumentów w terminie, aż do wyczerpania limitu miejsc.
Przedmioty maturalne brane pod uwagę w procesie
rekrutacji na kierunek robotyka i automatyka na poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Limity
Orientacyjne limity miejsc na kierunku robotyka i automatyka na
poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat limitów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Progi
Progi punktowe na kierunek robotyka i automatyka na
poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat progów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Wiedza, którą zdobędziesz, studiując Robotykę i automatykę:
Studia na kierunku Robotyka i automatyka umożliwiają studentom zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu m.in. mechaniki, robotyki, medycyny, biologii, a także analizy i syntezy układów i elementów robotyki. Program studiów zakłada również, że studenci zdobędą umiejętność np. projektowania, integrowania, konfigurowania oraz programowania układów sterowania automatycznego i systemów robotycznych.
W zależności od wybranej specjalności, studenci kierunku Robotyka i automatyka mogą np. zapoznać się z nowoczesnymi metodami projektowania podzespołów mechanicznych i układów przemysłowych czy układów sterowania, zdobyć wiedzę z zakresu mechaniki, sterowania, konstrukcji układów sensorycznych i inteligencji maszynowej czy zapoznać się z zagadnieniami dotyczącymi robotyki teoretycznej i aplikacyjnej. Mogą również zdobyć umiejętność korzystania z nowoczesnych metod projektowania podzespołów mechanicznych, zdobyć wiedzę z zakresu projektowania i zastosowań manipulatorów czy zapoznać się z zagadnieniami z zakresu dynamiki układów i właściwości systemów napędowych, zwłaszcza robotów do zastosowań medycznych czy maszyn lokomocyjnych.
Przykładowe przedmioty oferowane przez uczelnie na kierunku Robotyka i automatyka: konstruowanie robotów, teoria maszyn i mechanizmów, społeczne oblicza przemian technologicznych.
Dalsza część artykułu pod reklamą
JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU ROBOTYKA I AUTOMATYKA?
Robotyka i automatyka to kierunek studiów oferowany przez szkoły wyższe. Studenci tego kierunku mają możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności z zakresu m.in. projektowania, konstrukcji, badania oraz oprogramowania systemów robotyki usługowej i przemysłowej, a także układów i systemów sterowania i automatyki.
Kierunki studiów takie jak Robotyka i automatyka dają studentom możliwość wyboru specjalności, przez co mogą oni uczestniczyć w zajęciach zgodnych z ich zainteresowaniami i przyszłymi planami zawodowymi.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Robotyka i automatyka możemy podzielić na:
ILE TRWAJĄ STUDIA NA KIERUNKU ROBOTYKA I AUTOMATYKA?
Studia na kierunku Robotyka i automatyka trwają 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).
Dalsza część artykułu pod reklamą
JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU ROBOTYKA I AUTOMATYKA
Studia na kierunku Robotyka i automatyka dają ich absolwentom możliwość znalezienia pracy m.in. w zakładach wykorzystujących zrobotyzowane i zautomatyzowane linie produkcyjne, firmach oferujących wdrażanie urządzeń pomiarowych, sterujących czy wykonawczych, przemysłowych i naukowych centrach badawczych czy jako konstruktorzy układów mechanicznych, mechatronicznych oraz robotycznych.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku Robotyka i automatyka:
zakłady wykorzystujące zrobotyzowane i zautomatyzowane linie produkcyjne,
firmy oferujące wdrażanie urządzeń pomiarowych, sterujących i wykonawczych,
przemysłowe i naukowe centra badawcze,
konstruktor układów mechanicznych, mechatronicznych i robotycznych.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Poziom i forma studiów
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
ul. Rzemieślnicza 5 ,
81-855 Sopothttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=sopocka%20szko%C5%82a%20wy%C5%BCszahttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/e3ff6-sans-studia-trojmiasto.jpgSopocka Akademia Nauk Stosowanych
ul. Bankowa 5 w Katowicachhttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJq50dkTbOFkcR6qGXE6SyeGohttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/61beb-us-studia-katowice.jpgUniwersytet Śląski w Katowicach