Geologia inżynierska i hydrogeologia

Geologia inżynierska i hydrogeologia

Geologia inżynierska i hydrogeologia – kierunek studiów

Studia na kierunku geologia inżynierska i hydrogeologia łączą wiedzę z zakresu geologii, geotechniki, mechaniki gruntów, hydrologii i ochrony środowiska. Studia te przygotowują specjalistów do analizowania warunków geologicznych pod kątem projektowania i realizacji inwestycji budowlanych oraz do oceny i zarządzania zasobami wodnymi. Program studiów obejmuje zarówno aspekty teoretyczne, jak i praktyczne, umożliwiając studentom zdobycie umiejętności w zakresie badań terenowych, analizy danych geologicznych i hydrogeologicznych oraz projektowania rozwiązań w inżynierii geotechnicznej i ochronie środowiska wodnego.

 

W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku geologia inżynierska i hydrogeologia uwzględnia się wynik maturalny z języka obcego nowożytnego, geografii, biologii, fizyki, informatyki, matematyki i WOS-u.



 

  Sprawdź wymagane przedmioty maturalne na uczelniach >

Absolwenci mają szerokie perspektywy zawodowe w różnych sektorach gospodarki. Zdobyta wiedza i umiejętności pozwalają im na pracę zarówno w terenie, jak i w biurach projektowych, laboratoriach czy instytucjach administracji publicznej.

  Zobacz pełen opis kierunku >

Rozwiń Zwiń

Uczelnie

Co ma wpływ na wyniki wyszukiwania i

Gotowe

Co ma wpływ na wyniki wyszukiwania?

Na liście wyników wyszukiwania znajdują się wszystkie polskie uczelnie publiczne (państwowe) oraz promowane uczelnie niepubliczne (prywatne). Kolejność profili partnerów w wynikach wyszukiwania zależy od określonych czynników. Więcej informacji o pozycjonowaniu znajdziesz w Regulaminie dostępnym tutaj

Studia na kierunku geologia inżynierska i hydrogeologia możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym)

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania

Co ma wpływ na wyniki wyszukiwania i

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Geologia inżynierska i hydrogeologia stopień: (I) ,
forma: stacjonarne
Gotowe

Wyróżniony

Profil tego partnera wyświetla się wyżej w wynikach wyszukiwania, ponieważ partner wykupił dodatkową, płatną usługę w otouczelnie.pl polegającą na pozycjonowaniu partnera w wynikach wyszukiwania.

Geologia inżynierska i hydrogeologia – opis kierunku studiów

Studia na kierunku geologia inżynierska i hydrogeologia to studia inżynierskie, których program kształcenia trwa 3,5 roku (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera). Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym.

Studia na kierunku geologia inżynierska i hydrogeologia
Rok akademicki 2025/2026
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku geologia inżynierska i hydrogeologia rozpocznie się 1 czerwca 2025 r. i potrwa do 9 lipca 2025 r. | geologia inżynierska i hydrogeologia - terminy rekrutacji >

Uczelnie

Studia na kierunku geologia inżynierska i hydrogeologia możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | geologia inżynierska i hydrogeologia - uczelnie >

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Rekrutacja na studia na tym kierunku uwzględnia wyniki na maturze z języka obcego nowożytnego, geografii, biologii, fizyki, informatyki, matematyki i WOS-u.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

 

szczegółowe wymagania na uczelniach

Geologia inżynierska i hydrogeologia - zasady rekrutacji

  • Terminy rekrutacji

  • Czas trwania

  • Przedmioty maturalne

  • Limity

  • Progi

Dalsza część artykułu pod reklamą

Jak wyglądają studia na kierunku geologia inżynierska i hydrogeologia?

Kierunki studiów związane z tą dyscypliną łączą wiedzę z zakresu geologii, mechaniki gruntów, hydrologii oraz ochrony środowiska, przygotowując studentów do pracy zarówno w terenie, jak i w laboratoriach czy biurach projektowych. Program kładzie duży nacisk na naukę metod badawczych oraz praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy w inżynierii budowlanej i gospodarce wodnej.

Pierwsze semestry to przede wszystkim podstawy geologii, które obejmują naukę o budowie Ziemi, procesach geologicznych oraz podstawowych rodzajach skał i gruntów. Studenci uczą się petrografii, mineralogii, sedymentologii, a także mechaniki gruntów i hydrogeologii ogólnej. W programie znajdują się również przedmioty związane z matematyką, fizyką i chemią, które są niezbędne do zrozumienia bardziej zaawansowanych zagadnień.

Dużą część zajęć stanowią wykłady i laboratoria, gdzie studenci analizują próbki gruntów i skał, badają ich właściwości fizyczne i chemiczne oraz uczą się interpretować dane z badań geologicznych. Zajęcia teoretyczne są uzupełniane przez pierwsze wyjazdy terenowe, podczas których przyszli specjaliści uczą się, jak zbierać próbki, interpretować profile geologiczne i korzystać z podstawowych narzędzi geologicznych.

 

1. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku geologia inżynierska i hydrogeologia możemy podzielić na:

1. Typ:

 

2. Tryb:

 

2. Zdobywana wiedza i umiejętności

Studia te pozwalają na rozwinięcie szerokiego wachlarza umiejętności, które są niezbędne w pracy geologa inżynierskiego, hydrogeologa czy specjalisty ds. geotechniki. Studenci uczą się analizować i interpretować dane geologiczne, oceniać właściwości gruntów i skał, a także projektować rozwiązania geotechniczne i systemy ochrony wód podziemnych.

Podczas nauki kształtowane są przede wszystkim zdolności do prowadzenia badań geotechnicznych i oceny stabilności gruntu. Studenci uczą się, jak wykonywać odwierty geologiczne, analizować strukturę podłoża oraz interpretować właściwości mechaniczne gruntów i skał. Dzięki temu mogą oceniać, czy dany teren nadaje się pod budowę budynków, dróg, mostów czy innych konstrukcji inżynieryjnych.

Kolejnym istotnym elementem kształcenia jest zdobycie kompetencji w zakresie hydrogeologii, co oznacza naukę o przepływach wód podziemnych, metodach ich badania oraz sposobach ochrony zasobów wodnych. Studenci uczą się modelowania procesów hydrogeologicznych i projektowania systemów ujęć wód gruntowych. Zyskują również umiejętność analizy zanieczyszczeń wód podziemnych oraz oceny ich wpływu na środowisko.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Ile trwają studia na kierunku geologia inżynierska i hydrogeologia?

Studia na kierunku geologia inżynierska i hydrogeologia trwają 3,5 roku (studia inżynierskie).

 

Dalsza część artykułu pod reklamą

Jaka praca po studiach na kierunku geologia inżynierska i hydrogeologia?

Absolwenci mają szerokie możliwości zatrudnienia w różnych sektorach gospodarki, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom mogą pracować w branży budowlanej, hydrotechnicznej, ochronie środowiska, administracji publicznej oraz sektorze badawczo-naukowym.

Jednym z najczęstszych kierunków kariery jest praca jako geolog inżynierski w firmach budowlanych i geotechnicznych. W takim przypadku absolwent zajmuje się oceną warunków gruntowych pod budowę dróg, mostów, tuneli, budynków czy elektrowni. Opracowuje dokumentację geotechniczną, analizuje stabilność terenu i ocenia ryzyko wystąpienia osuwisk lub innych zagrożeń związanych z podłożem. Często uczestniczy w badaniach terenowych, prowadzi odwierty geologiczne oraz interpretuje dane laboratoryjne dotyczące właściwości gruntów i skał.

Drugą popularną ścieżką zawodową jest praca w hydrogeologii, gdzie absolwent zajmuje się badaniem i zarządzaniem zasobami wodnymi. Może pracować przy projektowaniu ujęć wody pitnej, analizie przepływów wód gruntowych oraz ocenie wpływu działalności człowieka na wody podziemne. W ramach tej pracy często bierze udział w monitorowaniu jakości wód, ocenia możliwości eksploatacji złóż wodnych i opracowuje rozwiązania służące ochronie zasobów wodnych przed zanieczyszczeniami.

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku geologia inżynierska i hydrogeologia

  • geolog inżynierski,
  • geotechnik,
  • ekspert do spraw fundamentowania,
  • specjalista do spraw badań geotechnicznych,
  • hydrogeolog,
  • specjalista do spraw ochrony wód gruntowych,
  • ekspert do spraw modelowania przepływu wód gruntowych,
  • konsultant do spraw gospodarki wodnej.

Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym, a także w międzynarodowych firmach zajmujących się geotechniką, hydrogeologią i ochroną środowiska.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Geologia inżynierska i hydrogeologia studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Geologia inżynierska i hydrogeologia studia I stopnia

Dalsza część artykułu pod reklamą

Zobacz inne kierunki inżynierskie i techniczne

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Dalsza część artykułu pod reklamą

Zobacz inne kierunki inżynierskie i techniczne - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Dalsza część artykułu pod reklamą

Miasta, które oferują studia na kierunku Geologia inżynierska i hydrogeologia

Dalsza część artykułu pod reklamą

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2025

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (0)