1. Typ i tryb studiów
Kierunek analityka biznesowa realizuje program bezpośrednio związany z naukami ekonomicznymi, marketingowymi oraz naukami o zarządzaniu, dzięki czemu zdobędziesz wszechstronne wykształcenie z tego obszaru.
Studenci, którzy zdecydują się aplikować na powyższe studia będą mogli wybrać pomiędzy studiami stacjonarnymi, a zaocznymi. Pierwsza opcja będzie idealnym wyborem dla osób, które mogą sobie pozwolić na codzienną obecność na uczelni i pełne poświęcenie nauce. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie, to wybierz studia niestacjonarne, na których zajęcia odbywają się w wybrane weekendy semestru.
Studia na kierunku analityka biznesowa możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Program kształcenia na kierunku analityka biznesowa będzie oscylował głównie wokół nauk ścisłych, ekonomicznych i nauk o zarządzaniu. Jako student będziesz mógł korzystać z bogatej oferty zajęć i wykładów, w której znajdą się między innymi takie przedmioty jak:
-
podstawy zrównoważonego rozwoju
-
audyt w organizacjach
-
statystyka
-
matematyka
-
teorie rynku i konkurencji
W czasie studiów zdobędziesz także specjalistyczną wiedzę na temat finansów i rachunkowości. Ponadto, poznasz regulacje prawa finansowego i gospodarczego oraz nauczysz się stosować je w swojej praktyce zawodowej.
3. Nabywane umiejętności
Studia na kierunku analityka biznesowa będą miały w dużej mierze wymiar praktyczny, dzięki czemu wykształcisz wiele cennych umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Jako student nauczysz się analizy danych finansowych i procesów gospodarczych. Ponadto, dowiesz się w jaki sposób przeprowadzać audyt oraz tworzyć raporty finansowe.
Dużo czasu poświęcisz także doskonaleniu kompetencji miękkich, takich jak komunikatywność czy zdolność negocjacji biznesowej. Uzyskaną wiedzę i umiejętności wykorzystasz podczas obowiązkowych praktyk studenckich, które zrealizujesz w wyznaczonym do tego miejscu.
4. Dla kogo ten kierunek
Analityka biznesowa to nic innego jak połączenie narzędzi, oprogramowania oraz wiedzy specjalistycznej, które są dostarczane firmom w ramach pakietu usług. Dzięki temu są w stanie lepiej analizować swoją pozycję na rynku.
Jeżeli zatem interesujesz się ekonomią, lubisz matematykę i posiadać zdolność logicznego myślenia to Analityka biznesowa jest kierunkiem, który na pewno pomoże Ci znaleźć ciekawą pracę.
5. Gdzie studiować analitykę biznesową
Jakie uczelnie w Polsce oferują kierunek analityka biznesowa: