Studia na kierunku mechatronika każdego roku przyciągają wielu zainteresowanych. Co sprawia, że kierunek ten jest aż tak oblegany? Przede wszystkim trzeba zacząć od tego, że mechatronika jest nauką przyszłości, ponieważ wciąż się prężnie rozwija.
Ta dyscyplina naukowa – w najbardziej ogólnym rozumieniu – zajmuje się dodawaniem różnego rodzaju rozwiązań elektronicznych do istniejących już mechanizmów. Jak sama nazwa wskazuje – mechatronika ma charakter interdyscyplinarny, ponieważ zajmuje się zarówno mechaniką, jak i elektroniką.
Dzięki naukowym zdobyczom mechatroniki możemy wciąż doskonalić, rozwijać i wytwarzać coraz to lepsze oraz bardziej intuicyjne urządzenia. Interesują cię nowinki technologiczne? Jesteś jedną z pierwszych osób, która wie, co nowego pojawia się na technologicznym rynku? Nauki ścisłe nie stanowią dla ciebie żadnego problemu? Jeśli tak, to studia na kierunku mechatronika są stworzone właśnie dla ciebie.
1. Typ i tryb studiów
Polskie ośrodki akademickie idą z duchem czasu i dostrzegają, jak ważne na aktualnym rynku pracy jest doświadczenie. Dlatego coraz częściej oferty uczelni zostają wzbogacone o kierunki, które można studiować w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym (zaocznym). Jednym z nich jest właśnie mechatronika.
Jednak zanim zdecydujesz się na studia w trybie zaocznym, zastanów się, czy aby na pewno im podołasz. Materiał teoretyczny jest obszerny i skomplikowany, a ty większość zagadnień będziesz musiał opanować samodzielnie w domu – taki charakter mają studia zaoczne.
Kształcenie stacjonarne ma formę regularnych spotkań od poniedziałku do piątku, podczas których studenci poznają zarówno zagadnienia teoretyczne, jak i praktyczne.
Studia na kierunku mechatronika możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Podstawowym przedmiotem, z którym studenci będą mieć styczność podczas wszystkich lat nauki, jest oczywiście królowa nauk, czyli matematyka. To ona spędza sen z powiek, jednak jej doskonałe opanowanie i zrozumienie pozwala na dalsze kształcenie kierunkowe.
Przedmiotem elementarnym jest także fizyka, która wprowadza w podstawowe zadania konstrukcyjne i mechaniczne. Program studiów na kierunku mechatronika ma bardzo rozbudowany charakter i wymaga od studentów dużego zaangażowania.
Jednak stabilne zatrudnienie w przyszłości może stanowić rekompensatę czasu, który został poświęcony na naukę.
W programie studiów na kierunku mechatronika znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
mechanika techniczna,
-
podstawy procesów konstrukcji inżynierskich,
-
podstawy automatyzacji i mechaniki,
-
automatyka,
-
podstawy robotyki,
-
napędy i serwomechanizmy,
-
teorie sterowania.
Wygląda imponująco? To jeszcze nie koniec. Studenci w trakcie całego cyklu kształcenia będą zapoznawać się z zagadnieniami programowani. Oprócz tych wszystkich przedmiotów obligatoryjnych czeka na nich szereg zajęć obieralnych, a to pozwoli na kształcenie już indywidualnych zainteresowań.
3. Nabywane umiejętności
Jak zapewne się domyślasz, wiedza studentów mechatroniki ma wyjątkowo rozbudowany charakter. Właściwie każda decyzja podejmowana w działaniu praktycznym musi być podejmowana w oparciu o profesjonalne kwalifikacje. Także znajomość różnych technik projektowania, konstruowania i programowania urządzeń to podstawa.
Ponadto studenci muszą posiadać doskonałą znajomość różnego rodzaju materiałów, wykorzystywanych do konstruowania specjalistycznych urządzeń. Ta różnorodna wiedza ma swoje podłoże oczywiście w podstawowych naukach ścisłych takich jak:
-
matematyka
-
fizyka
-
chemia procesowa i inżynieryjna
Oczywiste jest to, że każdy profesjonalny inżynier-mechatronik zdobytą wiedzę potrafi wykorzystać podczas konkretnych działań praktycznych. Studia na tym kierunku mają zatem charakter projektowy – studenci w trakcie ich trwania mogą rozwijać konkretne umiejętności.
Ich zakres obejmuje właściwie każdy etap tworzenia urządzeń i ich mechanizmów – od wstępnych projektów, przez proces produkcji, testów i późniejszego użytkowania. Absolwent mechatroniki potrafi sprawnie programować i wcielać w życie przygotowane wcześniej projekty i modele.
Profesjonalny mechatronik, oprócz tych wszystkich umiejętności technicznych, musi także umiejętnie współpracować w grupie – pozytywna realizacja całego projektu zależy od sprawnego działania wszystkich osób, które są w niego zaangażowane.
4. Gdzie studiować mechatronikę
Jakie uczelnie w Polsce oferują kierunek mechatronika: