1. Typ i tryb studiów
Program nauczania na kierunku ekonomia menedżerska oscyluje głównie wokół treści związanych z naukami ekonomicznymi. Studenci, którzy chcieliby rozwijać swoją wiedzę z tego obszaru będą mogli wybrać pomiędzy studiami stacjonarnymi, a niestacjonarnymi.
Studia na kierunku ekonmia menadżerska możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedzialku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Studia stacjonarne będą idealnym wyborem dla osób, które mogą w pełni poświęcić się nauce i studiowaniu. Jeżeli natomiast zależy Ci na połączeniu innych aktywności, na przykład pracy zawodowej, ze zdobywaniem wykształcenia to zdecyduj się na studia zaoczne.
2. Program studiów i przedmioty
Studenci, którzy zdecydują się aplikować na kierunek ekonomia menedżerska będą mieli okazję zdobyć specjalistyczną wiedzę z zakresu nauk ekonomicznych, a także kwestii związanych z marketingiem i zarządzaniem. W siatce zajęć znajdzie się wiele interesujących przedmiotów, takich jak:
-
ekonomia
-
organizacja i zarządzanie
-
ekonomika inwestycji
-
etyka gospodarcza
Jako student, zagłębisz się także w tematykę finansów i rachunkowości oraz poznasz specyfikę wybranych rynków finansowych. Ponadto, dowiesz się więcej na temat mikro- i makroekonomii i nauczysz się stosować uzyskaną wiedzę w praktyce.
3. Nabywane umiejętności
W czasie studiów na kierunku ekonomia menedżerska wykształcisz także niezwykle istotne umiejętności praktyczne. Podczas licznych warsztatów, dowiesz się więcej na temat funkcjonowania biznesu i nauczysz się zarządzać finansami oraz inwestycjami firmy. Co więcej, nauczysz się technik tworzenia skutecznego biznesplanu.
Równie istotna będzie zdolność dokonywania analizy finansowej danej działalności gospodarczej, co z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. W programie studiów znajdzie się także lektorat z wybranego języka obcego, na którym rozwiniesz swoje zdolności językowe i nauczysz się specjalistycznej terminologii branżowej.
4. Dla kogo ten kierunek
Na polskim rynku pracy wciąż pojawiają się oferty dla wyspecjalizowanej kadry zarządzającej, która posiada kompetencje nie tylko z zakresu zarządzania, ale także ekonomii. Ta wciąż niespadająca tendencja sprawia, że kierunki typu ekonomia menedżerska cieszą się wyjątkową popularnością i zainteresowaniem.
Umiejętność sprawnego pokierowania zespołem, wykorzystywanie analiz ekonomicznych i efektywna organizacji zasobów instytucji przy profesjonalnej wiedzy i kwalifikacjach – to tylko część najważniejszych elementów, które składają się na sylwetkę osoby, chcącej pracować w sektorze ekonomicznym i menedżerskim.
Bez odpowiedniego wykształcenie uzyskanie tych umiejętności jest praktycznie niemożliwe, stąd polskie uczelnie od wielu lat starają się sprostać temu zapotrzebowaniu.
Jeżeli od zawsze interesowały cię zagadnienia związane z matematyką, analizami danych, statystykami, a do tego czujesz się dobrze w roli osoby zarządzającej, która chce rozwijać swoje predyspozycje, to te studia będą dla ciebie idealne.
5. Gdzie studiować ekonomię menadżerską
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek ekonomia menadżerska: