Studia z zakresu sztuki to szeroki obszar kształcenia, ponieważ nie dość, że możemy podzielić je na poszczególne dziedziny sztuki, takie jak muzyka, czy film, to jeszcze ulegają one podziałowi na kierunki praktyczne i teoretyczne.
Studenci studiów sztuki uczą się tworzyć, kreować, ale także zarządzać, organizować, czy chronić istotne dzieła.
Studia sztuki możemy podzielić na:
1. Typ:
-
studia pierwszego stopnia,
-
studia drugiego stopnia,
-
jednolite studia magisterskie.
2. Tryb:
-
studia stacjonarne,
-
studia niestacjonarne,
-
studia online.
Studia z zakresu sztuki dominują oczywiście w uczelniach artystycznych: Akademiach Muzycznych, Szkołach Filmowych, czy Akademiach Sztuk Pięknych, ale kierunki z tego obszaru dostępne są także na uniwersytetach i politechnikach dlatego, że niektóre dziedziny sztuki łączą się z nowymi technologiami, a niektóre, tak jak wspomnieliśmy, mają charakter teoretyczny i nie przygotowują do procesu tworzenia.
Program kształcenia
Nauka na studiach sztuki polega na pozyskaniu wiedzy teoretycznej oraz licznych umiejętności praktycznych. Studenci tworzą teoretyczny fundament, ucząc się na przykład historii, bądź poznając wybitne dzieła poszczególnych artystów oraz rozwijają w sobie te zdolności, które są niezbędne do samodzielnego tworzenia.
Na początku, niechaj za przykład posłuży kierunek Organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej, w ramach którego studenci poznają historię filmu, twórczość istotnych dla kinematografii twórców, jak również metody i formy finansowania produkcji filmowej oraz – co najważniejsze – proces produkcji dzieła filmowego, od pomysłu do wyświetlania na ekranie i dystrybucji.
W tym przykładzie mamy do czynienia z połączeniem kształcenia teoretycznego i praktycznego, ale warto pamiętać o tym, że część kierunków z zakresu sztuki to kierunki nastawione bardziej na poznanie teoretycznego obszaru wiedzy.
Studia sztuki umożliwiają rozwijanie zainteresowań i pozyskiwanie wiedzy na temat każdej dziedziny. Malarstwo, film, muzyka…Każda dyscyplina sztuki posiada swojego przedstawiciela w systemie kształcenia wyższego. Wszystko zależy od tego, w jakim zakresie pragniemy się rozwijać, a także jaki zawód chcemy wykonywać w przyszłości.
Dlaczego? Ponieważ znaczna większość kierunków jest określona. Możemy je nawet nazwać kierunkami zawodowymi. Na przykład? Aktorstwo, Fotografia, Animacja, Reżyseria…Jasno wynika, że kierunki te kształcą w jasno określonych zawodach artystycznych.