1. Typ i tryb studiów
Kierunek elektronika i telekomunikacja można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym. W przypadku studiów stacjonarnych zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia.
Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie studiowania to wybierz studia niestacjonarne, na których zajęcia odbywają się w wybrane weekendy semestru.
Tematyka zajęć będzie oscylować głównie wokół zagadnień związanych z naukami ścisłymi i technicznymi.
Studia na kierunku elektronika i telekomunikacja możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Jako student kierunku elektronika i telekomunikacja zdobędziesz specjalistyczną wiedzę na temat elektroniki, informatyki czy szeroko rozumianych nauk technicznych.
W planie zajęć znajdzie się wiele ciekawych i rozwijających przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką. Oto wybrane z nich:
-
wstęp do sieci teleinformatycznych
-
informatyka
-
algorytmy obliczeniowe
-
teoria sygnałów
Program nauczania zakłada także realizacje obieralnych modułów specjalizacyjnych, których aktualną ofertę znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.
3. Nabywane umiejętności
W czasie studiów na powyższym kierunku wykształcisz szereg cennych umiejętności praktycznych. Jako student nauczysz się projektowania i eksploatacji systemów elektronicznych.
Ponadto dowiesz się w jaki sposób projektować systemy sieciowe i korzystać z zaawansowanych technik pomiarowych. Studenci nauczą się również obsługiwać zaawansowane programy informatyczne, które usprawnią ich codzienną pracę zawodową.
4. Dla kogo ten kierunek
Współczesna komunikacja byłaby wręcz niemożliwa bez telefonu. Obecnie jest to urządzenie, które stanowi podstawowe wyposażenie nie tylko firm, ale każdego z nas. Dlatego tak ważne jest aby sprawami telekomunikacji zajmowali się specjaliści. Jeżeli zatem fascynuje Cię świat komunikacji telefonicznej to na pewno odnajdziesz się na tym kierunku!
5. Gdzie studiować elektronikę i telekomunikację
Jakie uczelnie oferują kierunek elektronika i telekomunikacja: