1. Typ i tryb studiów
Polskie ośrodki akademickie coraz częściej tworzą takie propozycje kształcenia, które będą atrakcyjne także pod kątem organizacyjnym. Dlatego też jeśli wybierzesz studia na kierunku inżynieria biomedyczna, to w zależności od wybranej uczelni będziesz mógł się kształcić na studiach stacjonarnych (dziennych) lub niestacjonarnych.
Zastanów się, która z tych form będzie dla ciebie najbardziej odpowiednia. Studia dzienne mają formę regularnych spotkań w trakcie tygodnia i są bezpłatne w uczelniach publicznych.
Studia na kierunku inżynieria biomedyczna możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku inżynieria biomedyczna: grafika inżynierska, bioetyka, mechanika, podstawy obróbki cieplnej, biofizyka.
Studia na kierunku inżynieria biomedyczna mają wysoce specjalistyczny charakter. Studenci, którzy wybierają tę ścieżkę dydaktyczną, muszą mieć świadomość, że jej charakter ma wyjątkowo interdyscyplinarną ścieżkę. Kształcenie przebiegać będzie bowiem na kilku podstawowych płaszczyznach.
Wiedza, którą otrzymają przyszli inżynierzy, oscylować będzie wokół:
-
różnorodnych systemów diagnostyki i terapii;
-
użytkowania elektronicznej aparatury medycznej;
-
czy optycznych metod badania materiałów.
Najważniejsze będą jednak umiejętności, jakie otrzymają przyszli inżynierowie. To dzięki ich kompetencjom medycyna jako nauka wciąż będzie mogła się rozwijać, a co za tym idzie – skomplikowana aparatura medyczna, dzięki której mogą być prowadzone chociażby dokładne badania diagnostyczne.
Studenci inżynierii biomedycznej będą się zatem uczyć, jak wykorzystywać wszystkie zdobycze nauk technicznych podczas wspierania diagnoz medycznych przy użyciu specjalistycznej aparatury.
3. Nabywane umiejętności
Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Inżynieria biomedyczna? Przede wszystkim skupisz się na pogłębienie wiedzy z zakresu elektroniki medycznej, optyki biomedycznej i biomechaniki inżynierskiej.
Nauczysz się także korzystać z nowoczesnej aparatury medycznej oraz systemów diagnostycznych i terapeutycznych opierających się na metodach informatycznych, materiałowych oraz elektronicznych.
Możesz być pewien, że ten kierunek zapewni Ci nie tylko wiedzę teoretyczną, ale też praktyczną z zakresu obsługi nowoczesnych urządzeń medycznych.
4. Dla kogo ten kierunek
Obecnie rynek aparatur medycznych nieustannie się rozwija, a zastosowanie nowoczesnych technologii sprawia, że potrzebni są specjaliści w tej dziedzinie. Chciałbyś współpracować z lekarzami w zakresie eksploatacji oraz obsługi aparatury medycznej? Myślisz o ciekawym kierunku z zakresie nauk medycznych? Jeżeli tak to Inżynieria biomedyczna to może być świetny kierunek dla Ciebie!
5. Gdzie studiować inżynierię biomedyczną
Jakie uczelnie w Polsce oferują kierunek inżynieria biomedyczna: