Ostatnie dziesięciolecia pokazują, jak zmienia się funkcjonowanie jednostki we współczesnym świecie. Dziś już przestajemy być obywatelami jedynie swojego kraju.
Sprawny przepływ informacji, międzynarodowy handel, dostęp do informacji z każdego zakątka świata, podróże na wyciągnięcie ręki – to wszystko sprawia, że zaczynamy myśleć o sobie w kategoriach obywateli świata. Te społeczne przemiany wpływają pozytywnie na popularność studiów na kierunku stosunki międzynarodowe.
Migracje społeczeństw na masową skalę sprawiły, że wciąż rośnie zapotrzebowanie na osoby, które będą specjalistami w sferze stosunków międzynarodowych. Polskie ośrodki dostrzegają te potrzeby podyktowane zmianami cywilizacyjnymi, dlatego studia na kierunku stosunki międzynarodowe możesz podjąć na większości uczelni.
Jeżeli zatem jesteś otwartą osobą, która zawsze zachwycała się różnorodnością kulturową, interesują cię procesy socjologiczno-kulturowe, to te studia stworzone są dla ciebie.
1. Typ i tryb studiów
Studia na kierunku stosunki międzynarodowe możemy podzielić na:
1.Poziom:
2. Forma:
Studia ekonomiczne na kierunku stosunki międzynarodowe są wyjątkowo popularne, a polskie uczelnie chcą maksymalnie ułatwiać naukę studentów i jej charakter dostosowywać do aktualnych trendów panujących na rynku pracy. Takim ułatwieniem mogą być studia niestacjonarne, ponieważ kształcąc się zaocznie, możesz także rozwijać swoją karierę zawodową.
Zanim jednak zdecydujesz się na kształcenie w trybie zaocznym, zastanów się, czy znajdziesz w sobie motywację, by większość materiału teoretycznego przyswajać we własnym zakresie. Nauka w trybie dziennym ma charakter regularnych spotkań w trakcie trwania tygodnia, a studia zaoczne polegają na uczestniczeniu w np. dwudniowych zjazdach, które odbywają się co dwa tygodnie.
2. Program studiów i przedmioty
Program studiów na kierunku stosunki międzynarodowe musi obejmować wiele dyscyplin naukowych, tak by kształcić najwyższej jakości profesjonalistów.
Studenci w sposób wszechstronny poznawać będą wszystkie te zagadnienia, które mogą być przydatne w przyszłej pracy zawodowej.
Każda z ogólnych dziedzin (prawa, geografii, ekonomii, socjologii) będzie przedstawiona w ujęciu stosunków międzynarodowych. Zatem jak to wygląda w praktyce? Studenci na każdym etapie nauki będą się stykać ze specjalistyczni przedmiotami.
W programie studiów na kierunku stosunki międzynarodowe znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
geografia ekonomiczna i polityczna,
-
idee polityczne współczesnego świata,
-
geostrategiczne uwarunkowania stosunków międzynarodowych,
-
międzynarodowe stosunki gospodarcze
-
polityka zagraniczna Polski
-
międzynarodowe stosunki polityczne
-
współczesne systemy polityczne
Wiedza wyniesiona z tych przedmiotów obowiązuje wszystkich przedmiotów, niezależnie od wybranej przez nich specjalności. Kształcenie ogólne stanowi swojego rodzaju wprowadzenie do edukacji kierunkowej.
Każdy z ośrodków akademickich ma w swojej ofercie bogatą propozycję specjalizacji, których ukończenie pozwala na znalezienie ciekawego i stabilnego zatrudnienia. Studenci mogą wybierać spośród specjalizacji takich jak:
-
integracja europejska
-
bezpieczeństwo międzynarodowe
-
dyplomacja współczesna
To tylko najbardziej reprezentatywne przykłady, ponieważ w przypadku studiów na tym kierunku każdy znajdzie taki obszar, który będzie dla niego najbardziej atrakcyjny.
Wiedza absolwenta stosunków międzynarodowych musi obejmować wiele obszarów – podstawowe nauki społeczne, teorie i różnego rodzaju metodologie związane z badaniem stosunków międzynarodowych.
Kwalifikacje, które można wykorzystywać w praktyce muszą opierać się na doskonałej znajomości ewolucji tej dyscypliny naukowej. Absolwent tego kierunku ma wiedzę na temat charakterystycznych cech systemów międzynarodowych i zna przyczyny ewolucji tych systemów.
Jedną z najważniejszych podstaw tych wcześniej wymienionych kwalifikacji stanowi doskonała znajomość systemu prawnego nie tylko Polski, ale i Unii Europejskiej.
3. Nabywane umiejętności
Umiejętności absolwenta stosunków międzynarodowych również muszą mieć rozbudowany charakter. Absolwent tego kierunku bowiem wybiera najlepszą metodologię do badania, analizy i kontrolowania różnego rodzaju stosunków międzynarodowych.
Jest nie tylko świetnym analitykiem, ale i obserwatorem, który swoją rozległą wiedzę potrafi zamienić w konkretne działanie, którego celem jest ulepszanie stosunków, występujących na arenie międzynarodowej.
4. Gdzie studiować stosunki międzynarodowe
Jakie uczelnie w Polsce oferują kierunek stosunki międzynarodowe:
5. Ile osób na miejsce
Liczba kandydatów na kierunek stosunki międzynarodowe (studia I stopnia - stacjonarne) na popularnych uczelniach w roku akademickim 2024/2025
stosunki międzynarodowe:
-
Uniwersytet Łódzki: 330
-
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu: 166
Liczba kandydatów pod względem liczby osób na 1 miejsce na kierunek stosunki międzynarodowe (studia I stopnia - stacjonarne) na popularnych uczelniach w roku akademickim 2024/2025
stosunki międzynarodowe:
-
Uniwersytet Łódzki: 6,6
-
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu: 2,37