Dzięki spotkanym na swojej drodze pedagogom, zastanawiasz się właśnie jaki kierunek będzie dla Ciebie odpowiedni. Co powiesz na możliwość zostania jednym z pedagogów, którzy pomagają młodym ludziom odnaleźć właściwą drogę?
Kierunki pedagogiczne, jako kierunki interdyscyplinarne łączą w swej charakterystyce wszystkie formy kształcenia dzieci, młodzieży i osób dorosłych oraz opieki nad osobami starszym czy borykającymi się z życiowymi trudnościami. Źródła nauk pedagogicznych odnaleźć możemy w filozofii, socjologii oraz psychologii.
To te przedmioty odnajdujemy w siatkach zajęć najczęściej. Dodatkowo student kierunków pedagogicznych uczy się języka migowego, negocjacji i mediacji, doradztwa personalnego i koncepcji edukacji wczesnoszkolnej.
Kierunki pedagogiczne kształcą specjalistów poszukiwanych w szkołach, przedszkolach, ośrodkach terapii zajęciowej, placówkach wychowawczych, ośrodkach socjoterapii, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich. Praca czeka również w rządowych i pozarządowych organizacjach oraz fundacjach i stowarzyszeniach.
Typ studiów
Kierunki studiów pedagogicznych można podzielić na:
-
studia I stopnia (licencjackie);
-
jednolite magisterskie
-
studia II stopnia (magisterskie).
Studia pedagogiczne zostały stworzone z myślą o osobach, które czują powołanie do wykonywania odpowiedzialnych zawodów z tego obszaru. Jednocześnie kierunki pedagogiczne wciąż cieszą się ogromną popularnością wśród absolwentów szkół średnich. Jeśli to właśnie z nimi chcesz rozpocząć swoją karierę akademicką, najpierw czekać cię będzie kształcenie I stopnia. Trwa ono trzy lata. To czas zdobywania podstawowej wiedzy i obrona pierwszej pracy dyplomowej, która kończy się otrzymaniem tytułu licencjata.
Jeśli wszystko powiedzie się pomyślnie, to studenci mogą (ale nie muszą!) rozpocząć studia drugiego stopnia, które trwają z kolei dwa lata. Dopiero po tym czasie studenci otrzymają prestiżowe tytuły magistrów. Kształcenie II stopnia m formę uzupełniającą – warto je wybrać i zadbać o kompletność swojego wykształcenia.
Najbardziej popularne studia pedagogiczne trwają jednak nieprzerwanie przez pięć lat i można zaliczyć do nich kierunki takie jak między innymi: pedagogika specjalna czy pedagogika przedszkolna czy wczesnoszkolna. Dopiero po tych dziesięciu semestrach nauki studenci przystępują do obrony pierwszej pracy dyplomowej.
Tryb studiów
Na studentów czekają również zajęcia w różnych trybach:
-
studia stacjonarne;
-
studia niestacjonarne;
-
studia online.
Studia stacjonarne wciąż cieszą się największą popularnością – zajęcia odbywają się wtedy na ogół od poniedziałku do piątku, a studenci otrzymują na bieżąco najważniejsze kwalifikacje zawodowe. Dodatkowo jeśli studia pedagogiczne w trybie stacjonarnym (dziennym) wybierzesz na publicznej uczelni, nie będziesz musiał uiszczać opłat za czesne.
Dziś rośnie także grupa zwolenników kształcenia w trybie niestacjonarnym, czyli zaocznym. Wtedy zajęcia mają na ogół charakter weekendowych zjazdów naukowych. Studenci muszą jednak część materiału teoretycznego opanowywać we własnym zakresie. Tego typu studia są odpłatne, ale pozwalają na równoległy rozwój na innych płaszczyznach.
Tryb kształcenia, który niewątpliwie idzie z duchem czasu, to studia online. Kształcenie odbywa się wtedy na zdalnych platformach, a studenci uczestniczą na ogół w kilku zjazdach. Nim podejmiesz ostateczną decyzję, jak powinno wyglądać twoje kształcenie na studiach prawniczych w Warszawie, przeanalizuj plusy i minusy każdego z tych trybów i wybierz formę, która najpełniej będzie odzwierciedlać twoje intelektualne oczekiwania.