Codziennie korzystamy z telefonów komórkowych, które opierają się na szeregu podsystemów. Owe małe podsystemy zawładnęły naszym życiem do takiego stopnia, że gdy coś w nich zawiedzie, czujemy się jak pozbawieni bardzo ważnej części.
Dlatego tak ważna w dzisiejszych czasach jest edukacja informatyczna, o którą dbają kierunki informatyczne na uczelniach wyższych. Tok kształcenia obejmuje wiedzę o projektowaniu dokumentów hipertekstowych i zarządzaniu informacją w Internecie.
Studenci kierunków informatycznych uczą się analizy matematycznej, algebry liniowej i metod ilościowych analizy procesów społecznych, wykorzystując przy tym najnowsze narzędzia informatyczne. Jako absolwent będziesz zbierał i analizował dane dla placówek odkrywczych w Polsce i na świecie, pracował w branży IT dla wielkich korporacji.
Osoby które ukończyły kierunki informatyczne poszukiwane są w wszystkich branżach używających komputerów i Internetu oraz firmach zajmujących się tworzeniem stron internetowych, w przedsiębiorstwach specjalizujących się w administrowaniu i bezpieczeństwie sieci komputerowych i baz danych.
Typ studiów
Kierunki studiów informatycznych można podzielić na:
-
studia I stopnia, jednolite (licencjackie, inżynierskie, jednolite magisterskie);
-
studia II stopnia (magisterskie).
Od wielu lat kierunki studiów informatycznych znajdują się w czołówce najpopularniejszych propozycji kształcenia. Swoją przygodę z tymi kierunkami zaczniesz od studiów I stopnia. Czas ich trwania może się różnić w zależności od uczelni. Studia I na uniwersytetach trwają 3 lata, a na politechnikach 3,5 roku. Naukę I stopnia skończysz także z innym tytułem – licencjata lub inżyniera.
Jeśli chcesz dalej rozwijać swoją wiedzę i umiejętności, wybierz studia II stopnia. Na uniwersytecie będziesz się kształcić przez kolejne 2 lata, na politechnice – 1,5 roku. Niezależnie jednak od uczelni na zakończenie nauki otrzymacie tytuł magistra, który otworzy przed wami różnorodne drzwi zawodowego rozwoju.
Informatyka to także jeden z kierunków, który możesz rozpocząć na studiach jednolitych magisterskich. To propozycja kształcenia stworzona z myślą o osobach, które chciałyby wykształcenie techniczne połączyć ze studiami wojskowymi.
Tryb studiów
Na studentów czekają również zajęcia w dwóch trybach:
-
studia stacjonarne (dzienne);
-
studia niestacjonarne (zaoczne);
-
studia online.
Każdy z tych trybów jest na swój sposób atrakcyjny! Zastanów się zatem, który z nich najlepiej odzwierciedla twoje potrzeby. Podczas kształcenia stacjonarnego wiedzę będziesz zdobywać w sposób regularny, a na państwowej uczelni unikniesz opłat za czesne.
Studia niestacjonarne, dzięki temu, że zajęcia odbywają się podczas weekendowych zjazdów naukowych, pozwolą ci na łączenie różnych aktywności. Należy pamiętać jednak o tym, że studenci zaoczni znaczą część materiału teoretycznego muszą opanowywać we własnym zakresie, co i tak zostanie zweryfikowane podczas egzaminów.
Studia on-line z kolei gwarantują bardzo dużą elastyczność, dzięki temu, że większość materiałów dydaktycznych będzie na ciebie czekać na platformach e-learningowych. Ten tryb kształcenia, podobnie jak studia niestacjonarne, wiąże się jednak z uiszczaniem opłat za czesne.