Psychologia, politologia, socjologia, animacja czy praca społeczna. To tylko kilka z kierunków społecznych, jakie możesz studiować. Nie przechodzisz obojętnie obok ludzi z problemami. Interesują Cię zjawiska społeczne i bez problemu odnajdujesz się w relacjach międzyludzkich.
Jesteś zorientowany w obecnej sytuacji politycznej i ogólnospołecznej. Jeśli któraś z powyższych cech opisuje właśnie Ciebie, kierunki społeczne to właściwa droga rozwoju. Nauczysz się podstawowych koncepcji, teorii i metod rozwijanych na gruncie ekonomii, psychologii, politologii i prawa.
Poznasz mikro i makrostruktur prowadzenia badań społecznych z wykorzystaniem metod ilościowych i jakościowych. Posiądziesz wiedzę na temat metod projektowania oraz funkcjonowania sfery publicznej, gospodarczej i politycznej w społeczeństwie.
Jako absolwent zatrudnienie znajdziesz w instytucjach państwowych oraz pozarządowych, organizacjach zajmujących się kapitałem ludzkim, a także w biurach analizy rynku. Po kierunkach społecznych możesz podjąć pracę jako coach, trener lub doradca zawodowy.
Typ studiów
Kierunki studiów psychologicznych możemy podzielić na:
-
studia I stopnia, jednolite (licencjackie, jednolite magisterskie);
-
studia II stopnia (magisterskie).
Kierunki studiów psychologicznych od wielu lat cieszą się ogromną popularnością wśród absolwentów szkół średnich. Każdego roku na jedno miejsce jest kilku czy nawet kilkunastu chętnych – to pokazuje, jak duże jest zainteresowanie! Jeśli wybierasz ten profil kształcenia, swoją przygodę akademicką rozpoczniesz od studiów I stopnia! Nauka trwa na ogół 3 lata.
Studenci zdobywają wtedy podstawową wiedzę i kwalifikacje, które pozwalają na rozpoczęcie pierwszych aktywności zawodowych. Studia I stopnia kończą się również otrzymaniem tytułu licencjata.
Każdy, kto ukończy kształcenie licencjackie, będzie mógł kontynuować swój intelektualny rozwój. Nauka na studiach II stopnia trwa dwa lata i jest czasem poszerzania wiedzy oraz zawodowych kwalifikacji.
Studenci przygotowują się również do obrony najważniejszej pracy dyplomowej, czyli pracy magisterskiej. Posiadanie tego tytułu pozwala na szybki zawodowy rozwój!
Studia psychologiczne w znacznej części można rozpocząć wyłącznie w formie jednolitej. Oznacza to, że studenci kształcą się nieprzerwanie przez pięć lat i podchodzą wyłącznie do obrony pracy magisterskiej. Dotyczy to między innymi kierunków takich jak: psychologia, neuropsychologia i diagnoza kliniczna i wielu, wielu innych.
Tryb studiów
Kierunki studiów psychologicznych możesz rozpocząć również w różnych trybach kształcenia. Czekają na ciebie:
-
studia stacjonarne;
-
studia niestacjonarne;
-
studia online.
Dziś studia stacjonarne, czyli dzienne, są najchętniej wybieranym trybem. Dlaczego? Dają one szansę na regularne zdobywanie wiedzy – zajęcia odbywają się bowiem od poniedziałku do piątku. Warto podkreślić również, że kształcenie stacjonarne na państwowej uczelni sprawia, że studenci unikają obowiązkowych opłat za czesne!
Jeśli jednak zależy ci na większej elastyczności, możesz zwrócić się w stronę studiów niestacjonarnych, czyli zaocznych! Zajęcia odbywają się wtedy podczas weekendowych zjazdów naukowych. Należy pamiętać jednak, że kształcenie niestacjonarne, niezależnie od uczelni, zawsze jest odpłatne.
Obecnie także część ośrodków akademickich zwraca się w stronę studiów on-line! To nie tylko odpowiedź na wyzwania edukacyjne w dobie pandemii, lecz także nowoczesne rozwiązanie! W przypadku kształcenia on-line studenci mają dostęp do platform e-learningowych i to właśnie przy ich pomocy mogą rozwijać swoje umiejętności.