Kierunki studiów filologiczne

Kierunki studiów filologiczne

Kierunki studiów filologiczne

Największy wybór kierunków

filologicznych w Polsce

Odkryj studia filologiczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

 

 

2021

Kierunki studiów filologiczne - 2021

Kierunki studiów filologiczne w Polsce to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym lub onlineSpecyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

W procesie rekrutacji na kierunki filologiczne najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język obcy, język polski.

Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.

KIERUNKI FILOLOGICZNE

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów
A
angielski język biznesu
B
C
D
E
F
filologia angielska
filologia - sinologia
filologia angielsko - celtycka
filologia indyjska
filologia obca nauczycielska
filologia orientalna - arabistyka
filologia orientalna - indologia
filologia orientalna - iranistyka
filologia orientalna - japonistyka
filologia orientalna - sinologia
filologia orientalna - turkologia
filologia polska nauczycielska
filologia romańska i iberystyka
filologia skandynawska
filologia szwedzka od podstaw
filologia węgierska
filologia wschodniosłowiańska
filologie regionów
G
H
hispanistyka stosowana
I
J
język i kultura rosji
język i literatura rosji
język niemiecki w obrocie gospodarczym
język rosyjski dla biznesu
K
kultura rosji i narodów sąsiednich
L
lingwistyka
M
N
nowe media i kultura cyfrowa
O
orientalistyka chrześcijańska
P
R
romanistyka
S
T
U
Rozwiń

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI FILOLOGICZNE

Miasto
SORTOWANIE:
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
P
R
S
Ś
T
U
W
Z
Ł
Rozwiń

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH SĄ KIERUNKI STUDIÓW FILOLOGICZNE

Miasto
SORTOWANIE:

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

POPULARNE KIERUNKI FILOLOGICZNE

Miasto
SORTOWANIE:

POKAŻ WSZYSTKIE

ZOBACZ, CO WYBIERAJĄ INNI

Miasto
SORTOWANIE:

POKAŻ WSZYSTKIE

KIERUNKI STUDIÓW FILOLOGICZNE - PODYPLOMOWE

Miasto
SORTOWANIE:
A
amerykanistyka - studia podyplomowe
B
business english - studia podyplomowe
D
E
F
filologia polska - studia podyplomowe
G
glottodydaktyka - studia podyplomowe
I
J
język norweski - studia podyplomowe
K
L
M
N
O
P
R
S
skandynawistyka - studia podyplomowe
studia podyplomowe w zakresie logopedii
T
tłumaczenia ustne - studia podyplomowe
W
wirtschaftsdeutsch - studia podyplomowe
Rozwiń

Trzeba wiedzieć

Jak wyglądają studia na kierunkach filologicznych

Jak wyglądają studia na kierunkach filologicznych

Znajomość języka to dziś podstawa funkcjonowania świata. Dlatego też kierunki filologiczne są tak popularne wśród młodych ludzi. Umożliwiają one pogłębienie wiedzy o historii i ewolucji języka.

Z roku na rok kreowane są kierunki, które umożliwiają poznanie coraz to nowszych języków. Wśród kierunków filologicznych wyróżniamy filologie klasyczne oraz neofilologie, zajmujące się językiem i piśmiennictwem jednego z nowożytnych narodów. Coraz popularniejsze stają się kierunki łączące naukę dwóch języków.

Przykładem takiego kierunku jest lingwistyka dla biznesu, łącząca wiedzę z zakresu ekonomii ze znajomością języków obcych. Podejmując studia na kierunkach filologicznych posiądziesz praktyczną wiedzę z zakresu użytkowania języka oraz istniejących jego odmian. Poznasz literaturę i kulturę obszaru językowego. Umocnisz swą wiedzę z zakresu edycji tekstów.

 

Absolwenci kierunków filologicznych zatrudnienie znajdą w m.in. biurach tłumaczeń, międzynarodowych korporacjach, szkołach językowych. W zależność od obranej przez siebie specjalności po ukończeniu kierunków filologicznych, będziesz mógł pracować jako nauczyciel języków obcych w szkołach państwowych i prywatnych.

 

 

Typ studiów

Kierunki studiów filologicznych można podzielić na:

 • studia I stopnia (licencjackie);
 • studia II stopnia (magisterskie).

 

Od zawsze nauka języków obcych sprawia ci satysfakcję? Chciałbyś z bliska przyjrzeć się jednemu wybranemu kręgowi kulturowemu? Jeśli odpowiadasz na te pytania twierdząco, śmiało możesz wybrać studia filologiczne! Swoją przygodę z nimi zaczniesz oczywiście od kształcenia I stopnia. Trwać ono będzie 3 lata, więc sześć semestrów.

To czas, kiedy zdobędziesz najważniejsze kompetencje i kwalifikacje, które pozwolą ci na rozpoczęcie pierwszych aktywności zawodowych. Studia I stopnia skończą się dla ciebie obroną pracy dyplomowej, dzięki której uzyskasz tytuł licencjata.

Warto, abyś zdecydował się na kontynuację swojego kształcenia na studiach II stopnia. Uzupełnisz nie tylko wiedzę i umiejętności, lecz zadbasz również o pełnię wykształcenia. Czekać na ciebie będzie szereg wykładów oraz ćwiczeń. Podczas kształcenia II stopnia przygotowywać się będziesz również do obrony pracy magisterskiej. Uzyskanie tego tytułu otworzy przed tobą wiele drzwi zawodowego rozwoju. Studia filologiczne na II stopniu trwają 2 lata.

 

 

Tryb studiów

Na studentów czekają również zajęcia w dwóch trybach:

 • studia stacjonarne (dzienne);
 • studia niestacjonarne;
 • studia online.

 

W przypadku kwestii formalnych związanych ze studiowaniem warto na początku omówić również kwestię dostępnych trybów kształcenia. Kierunki studiów filologicznych są pod tym względem dość elastyczne. Największym zainteresowaniem wciąż cieszą się studia stacjonarne, czyli dzienne. Zajęcia odbywają się wtedy od poniedziałku do piątku, wiedza zdobywana jest w sposób systematyczny.

Dodatkowo studia stacjonarne na publicznej uczelni są bezpłatne! Plusów tego trybu kształcenia jest bardzo dużo, ale czasami warto zdecydować się na naukę w trybie niestacjonarnym!

Studia zaoczne mają charakter weekendowych zjazdów naukowych. Pamiętaj jednak, że znaczną część materiału teoretycznego będziesz opanowywać we własnym zakresie, co później zostanie zweryfikowane podczas egzaminów.

Tryb niestacjonarny jest jednak dużo bardziej elastyczny i pozwala na łącznie ze sobą wielu aktywności – na przykład studiów i pracy. Należy wziąć jedynie pod uwagę, że studia niestacjonarne wiążą się zawsze z uiszczaniem opłat za czesne.

Dziś niektóre ośrodki akademickie wprowadzają możliwość kształcenia online. To niezwykle wygodne rozwiązanie, ponieważ studenci zdobywają swoją wiedzę oraz kwalifikacje za pośrednictwem platform e-learningowych.

 

 

 

 

Kierunki filologiczne

Kierunki filologiczne

Miłośnicy języków obcych, kultury, sztuki czy literatury mają w czym wybierać. Kierunki studiów filologicznych tworzą rozległą grupę kształcenia, w której niemal każdy znajdzie coś, co będzie dostosowane do jego potrzeb. Jak wybrać kierunek studiów? To proste! Na początku zastanów się, który z języków chciałbyś poznać.

Weź pod uwagę, że kierunki studiów filologicznych nie dotyczą wyłącznie języków obcych. Czeka na ciebie również propozycja kształcenia taka jak chociażby polonistyka.

Kierunki studiów filologicznych zapewniają wszechstronne wykształcenie. Studenci podczas ćwiczeń i wykładów rozwijają swoją wiedzę językoznawczą, poznają gramatykę, słownictwo oraz uczestniczą w zajęciach praktycznych.

Z drugiej strony kierunki studiów filologicznych dają niepowtarzalną okazję do tego, by bliżej przyjrzeć się danemu kręgowi kulturowemu oraz poznać jego literaturę, historię, filozofię czy sztukę.

Na liście kierunków filologicznych znalazły się bardzo popularne propozycje takie jak filologia angielska, germańska czy hiszpańska. Znaczna część szkół wyższych ma w swojej ofercie mniej popularne kierunki związane z nauką innych, ciekawych języków obcych. Możesz mieć pewność, że uda ci się znaleźć coś, co będzie w pełni zgodne z twoimi zainteresowaniami!

 

Najpopularniejsze kierunki studiów filologicznych:

 • filologia polska;
 • filologia germańska;
 • filologia angielska;
 • filologia francuska od podstaw;
 • filologia hiszpańska;
 • italianistyka;
 • język i kultura Rosji;
 • lingwistyka stosowana;
 • studia śródziemnomorskie;
 • itd.

 

 

Gdzie studiować kierunki filologiczne?

Gdzie studiować kierunki filologiczne?

Kierunki studiów filologicznych każdego roku wybierane są przez wielu absolwentów szkół średnich, którzy chcą zadbać o rozwój kompetencji językowych. Zastanawiasz się, gdzie możesz rozpocząć swoje kształcenie wyższe? Nie musisz się o to martwić, ponieważ czekają na ciebie różnorodne ośrodki akademickie w całej Polsce!

Zastanów się więc, które z miast będzie najbardziej atrakcyjne. Interesują cię potężne aglomeracje takie jak Warszawa czy Kraków? A może chciałbyś studiować blisko domu? W mniejszych miastach również odnajdziesz uczelnie, które mają w swojej ofercie kierunki studiów filologicznych!

Będziesz mieć do wyboru zarówno uczelnie w sektorze prywatnym, jak i publicznym. Pamiętaj jednak o tym, że kształcenie na pierwszej grupie tych szkół będzie się wiązać z uiszczaniem opłat za czesne. Nie zmienia to faktu, że obecnie wszystkie szkoły wyższe dążą do tego, by zapewniać swoim studentom jak najlepsze zawodowe kwalifikacje.

 

Uczelnie, na których można studiować kierunki studiów filologicznych to przykładowo:

 • Uniwersytet Warszawski;
 • Uniwersytet Łódzki;
 • Spocka Szkoła Wyższa;
 • Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Warszawie;
 • Uniwersytet Wrocławski itd.

 

 

Jak wybrać kierunek studiów filologicznych, aby mieć dobrą pracę?

Jak wybrać kierunek studiów filologicznych, aby mieć dobrą pracę?

Czy kierunki studiów filologicznych mogą zapewnić dobrą pracę? To pytanie jest dość podchwytliwe. Jedyna słuszna odpowiedź, na jaką można się pokusić, brzmi: „to zależy”. Przede wszystkim od tego, jakie są twoje indywidualne zainteresowania, co chciałbyś robić w przyszłości oraz co dla ciebie oznacza termin taki jak „dobra praca”.

To, że po studiach filologicznych szybko uda ci się znaleźć zatrudnienie, jest więcej niż pewne. Dziś bowiem większość pracodawców przywiązuje bowiem wagę do wysoko rozwiniętych kwalifikacji pracowników. Pamiętaj jednak o tym, że szybkie znalezienie pracy nie zawsze oznacza czerpanie z niej satysfakcji i radości. Co zatem należy zrobić?

Przede wszystkim na początku zastanów się, jaki kierunek studiów filologicznych chciałbyś wybrać. Anglistykę? Germanistykę? Slawistykę? A może chciałbyś zgłębiać tajniki języka ojczystego? W trakcie kształcenia powoli będą również systematyzować się twoje predyspozycje zawodowe.

To na ich podstawie będziesz mógł podjąć słuszne decyzje. Kierunki studiów filologicznych oferują różnorodne specjalizacje. Może to być przykładowo specjalizacja nauczycielska, edytorska czy translatorska. Zastanów się, która z nich najpełniej odzwierciedla twoje zainteresowania!

Weź pod uwagę, że poszczególne zawody znacznie różnią się od siebie. Wymagają nie tylko innych predyspozycji, lecz także również zupełnie innych umiejętności. Kierunki studiów filologicznych są jednak wyjątkowo atrakcyjne, ponieważ ich absolwenci zawsze będą doceniani na rynku zatrudnienia! Szeroko rozwinięte kompetencje lingwistyczne są doceniane przez niemal wszystkich pracodawców!

 

Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej to między innymi:

 • nauczyciel;
 • tłumacz;
 • pracownik korporacji;
 • urzędnik;
 • copywriter;
 • bloger;
 • pracownik korporacji o różnorodnych profilach działalności;
 • pracownik ambasady;
 • pracownik instytucji kulturalnych.

 

 

Jak wybrać uczelnię wyższą?

Jak wybrać uczelnię wyższą?

Jeśli już wiesz, w jakim mieście chcesz studiować oraz wybrałeś już kierunek filologiczny dostosowany do swoich potrzeb, to teraz przyszedł na podjęcie decyzji odnośnie do konkretnej uczelni wyższej.

Czy zastanawiałeś się wcześniej, jak ją wybrać, aby uniknąć rozczarowań? Przede wszystkim na początku zastanów się, co jest dla ciebie ważne.

Dokonaj podziału – zastanów się, czy chcesz kształcić się na uczelni prywatnej czy może na publicznej. Jeśli wciąż w twoim rankingu znajduje się kilka szkół wyższych i nie możesz się zdecydować, powinieneś dokonać pewnych porównań.

 

Prezentujemy zatem garść porad, które być może znacząco ułatwią ten zarazem trudny, jak i odpowiedzialny wybór:

 • porównaj programy kształcenia (znajdują się na ogół na stronach internetowych uczelni);

 • zaczerpnij porad od innych studentów – szukaj odpowiedzi w mediach społecznościowych, forach itd.

 • weź udział w dniach otwartych uczelni – to idealna okazja, by poznać wykładowców, zobaczyć, jak funkcjonuje dana uczelnia, bezpośrednio zadać nurtujące pytania.

 

Pamiętaj o tym, by podczas wyboru uczelni wyższej kierować się przede wszystkim rozsądkiem. Szkoła wyższa powinna zapewnić ci doskonałe wykształcenie, dzięki któremu nie będziesz musiał obawiać się o swój zawodowy start!

 

 

Czy warto iść na studia i wybrać kierunki filologiczne?

Czy warto iść na studia i wybrać kierunki filologiczne?

Każdy maturzysta nie raz próbuje sobie odpowiedzieć na fundamentalne pytanie – czy warto iść na studia? Na uczniów nakładane są niejednokrotnie oczekiwania społeczne, które pchają ich do podjęcia decyzji niezgodnej z ich własnymi planami.

Dlatego też nim podejmiesz ostateczną decyzję, zastanów się, dlaczego właściwie chcesz iść na studia!

My oczywiście przedstawiamy plusy, płynące z kształcenia wyższego. Co można do nich zaliczyć? Rozwój wiedzy, umiejętności, unikalnych kwalifikacji. Nie będziemy ukrywać – wystarczy spojrzeć na większość atrakcyjnych ofert zatrudnienia. One wszystkie wymagają niemal wykształcenia wyższego. Czy nie są to zatem wystarczające argumenty opowiadające się za tym, że jednak warto iść na studia i zainwestować w swoją wiedzę?

Możesz pomyśleć, że przecież dowolnie wybranego języka obcego łatwo nauczysz się we własnym zakresie. Oczywiście! Jeśli jednak chcesz z nim związać swoją zawodową przyszłość, to również dobrze byłoby, gdyby za jego znajomością stało solidne wykształcenie, które mogą zagwarantować ci wyłącznie studia wyższe!

Kierunki studiów filologicznych warto wybrać również z wielu innych względów! Przede wszystkim dzięki nim otrzymasz interdyscyplinarne kwalifikacje zawodowe. Będziesz mógł dowolnie sterować swoją karierą! Wbrew pozorom nie czeka na ciebie wyłącznie kariera nauczyciela lub tłumacza. Kierunki filologiczne otwierają wiele różnorodnych dróg rozwoju. Ich absolwenci szybko odnajdą się w sektorze korporacyjnym czy wszelkich placówkach kulturalnych i dyplomatycznych!

 

 

ODKRYJ KIERUNKI STUDIÓW FILOLOGICZNE

Miasto
SORTOWANIE:

Komentarze (0)